Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
sobota, 23 listopada 2024 10:07
Reklama
Reklama

Historia

Janów Podlaski: Zabytkowa kaplica św. Barbary wymaga remontu
Janów Podlaski: Zabytkowa kaplica św. Barbary wymaga remontu

Zabytkowa kaplica św. Barbary i św. Rocha z XIX wieku, znajdująca się w Janowie Podlaskim wymaga remontu. Jak wyjaśnia proboszcz miejscowej parafii ks.  Stanisław Grabowiecki teren w wyniku zeszłorocznej suszy zaczął opadać, a wraz z nim fundamenty obiektu. Z związku z tym konieczna jest ich wymiana, co stanowi znaczny koszt. Obecnie na tę inwestycję parafii nie stać.

13.06.2020 09:10    2    1
Biała Podlaska: Najpiękniejsza świątynia na Lubelszczyźnie odzyska blask
Biała Podlaska: Najpiękniejsza świątynia na Lubelszczyźnie odzyska blask

W kościele pw. Narodzenia NMP w Białej Podlaskiej trwają prace konserwatorskie przy odrestaurowywaniu ołtarzy bocznych. Niedawno zakończyło się też odnawianie ołtarza głównego. W planach jest też położenie nowej posadzki w świątyni. Jak wyjaśnia ks. kanonik Marian Daniluk proboszcz parafii, koszty przedsięwzięcia zostały pokryte w całości z datków przekazanych przez wiernych. Mogą się oni obecnie poszczycić najpiękniejszą świątynią barokową na całej Lubelszczyźnie.

11.06.2020 07:04    4    3
Historia: Ostatnia taka parafia na podlaskiej ziemi i całym świecie
Historia: Ostatnia taka parafia na podlaskiej ziemi i całym świecie

Południowe Podlasie pełne jest pięknych, wyjątkowych miejsc. Jednak nawet na tym tle Kostomłoty nad Bugiem zdecydowanie się wyróżniają. Do niewielkiej wioski, malowniczo położonej tuż przy granicy z Białorusią, przyjeżdżają turyści z całej Polski. Co ich tutaj przyciąga? Na pewno spokój, cisza, łagodny wiejski klimat, drewniana architektura i bogata historia. Ale przede wszystkim umiejscowiona tu jedyna na świecie, katolicka, neounicka parafia obrządku bizantyjsko-słowiańskiego. Żeby zrozumieć, co to właściwie znaczy i dlaczego Kostomłoty są perłą w koronie nadbużańskiego krajobrazu, warto przyjrzeć się tej niepozornej miejscowości bliżej.

06.06.2020 10:22    2    7
Gmina Milanów: Uczcili pamięć pomordowanych
Gmina Milanów: Uczcili pamięć pomordowanych

Mimo pandemii i obaw przed zarażeniem Covid-19 mieszkańcy gminy upamiętnili rocznicę tragicznych wydarzeń w lesie w Rudnie sprzed 80 lat. Choć niewielu zdecydowało się na udział w uroczystościach. Była tylko msza święta w intencji pomordowanych, złożono też kwiaty przy mogile. Przypadające na ten rok obchody miały być wyjątkowe, niestety plany pokrzyżowała epidemia.

02.06.2020 10:16
Jabłoń: Marzył, by Jabłoń stał się miejscem spotkań artystów z całego świata
Jabłoń: Marzył, by Jabłoń stał się miejscem spotkań artystów z całego świata

W maju tego roku minęło 50 lat od śmierci Augusta Zamoyskiego, znanego artysty rzeźbiarza. Z tej okazji Muzeum Augusta Zamoyskiego zaprezentowało wystawy pt. „Nasze spotkania z Augustem Zamoyskim” oraz bibliograficzną o życiu i twórczości artysty. Zdjęcia i rzeźby można obecnie oglądać w tamtejszym ośrodku kultury.

28.05.2020 09:19
Gmina Kodeń: Wystawy dostępne online
Gmina Kodeń: Wystawy dostępne online

Gminne Centrum Kultury,  Sportu i Turystyki zaprasza do oglądania wystaw online na swojej stronie internetowej www.domkulturywkodniu.pl. Pierwsza z nich to "Kodeń na starych fotografiach", która swoją premierę miała kilka lat temu w wersji fizycznej w kodeńskim domu kultury. Druga wystawa kodeńskiego domu kultury poświęcona jest malarstwu i grafice, pochodzącego z Kodnia Kazimierza Babkiewicza.

24.05.2020 09:13
Historia: Piękna i dobra pani na Siedlcach
Historia: Piękna i dobra pani na Siedlcach

Księżna Aleksandra z Czartoryskich, najpierw była żoną Michała Antoniego Sapiehy, z którym tworzyli zgodny związek, a gdy owdowiała wyszła za Michała Ogińskiego. Zapisała się na kartach historii jako miłośniczka kultury i sztuki, a przede wszystkim pani na Siedlcach, które za jej rządów stały się jednym z najpiękniejszych miast Rzeczpospolitej.

24.05.2020 09:03
Legenda: Tajemnicza Tatarska Góra
Legenda: Tajemnicza Tatarska Góra

Tym razem przeniesiemy się do powiatu łosickiego, co więcej do samego jego serca – Łosic. Pierwsze wzmianki o mieście pochodzą z XIII wieku, jednak jego historia zaczyna się nieco wcześniej i związana jest z folwarkiem w Polinowie, obecnie dzielnicy Łosic. Tam też znajduje się tzw. Tatarska Góra, owiana jednak złą sławą, ale od wielu stuleci funkcjonująca w tradycji miejscowej ludności. Jakie tajemnice skrywa?

23.05.2020 08:59    1
Biała Podlaska: Święto pułku odbywa się w rocznicę zajęcia Rzeczycy
Biała Podlaska: Święto pułku odbywa się w rocznicę zajęcia Rzeczycy

34. pułk piechoty stacjonował w Białej Podlaskiej w okresie dwudziestolecia międzywojennego. W tym czasie zaangażowany był w życie społeczne i kulturalne miasta. Żołnierze wspierali ubogą młodzież, a także tworzyli teatr i orkiestrę. Brali też udział w budowie drogi wojskowej i mostu na Krznie, który jednak nie przetrwał do dziś. Organizowali też kursy, akademie, a także prowadzili bogatą w zbiory bibliotekę, czytelnię, kino i kawiarnię. Obecnie w Muzeum Południowego Podlasia można obejrzeć wystawę poświęconą historii pułku.

22.05.2020 09:33
Gmina Podedwórze: Upamiętnią pilota słynnego Dywizjonu 303
Gmina Podedwórze: Upamiętnią pilota słynnego Dywizjonu 303

Warsztaty edukacyjne, konkursy, pokazy oraz piknik patriotyczny. To tylko niektóre atrakcje, jakie zaplanowała Gminna Biblioteka Publiczna w Podedwórzu w ramach uczczenia 80 rocznicy bitwy o Anglię. 

21.05.2020 10:12
Historia: Księżna Anna Paulina Jabłonowska. Reformatorka i mecenaska sztuki
Historia: Księżna Anna Paulina Jabłonowska. Reformatorka i mecenaska sztuki

Księżna Anna z Sapiehów Jabłonowska ze zręcznością samodzielnie zarządzała ogromnym majątkiem znajdującym się na Podlasiu, Lubelszczyźnie i na Wołyniu. Dzięki jej umiejętnościom Siemiatycze i Kock, przeżywały rozkwit gospodarczy. Utworzyła też najlepiej wyposażony w Rzeczypospolitej gabinet historii naturalnej oraz zadbała o to, by wyposażyć biblioteki w swych rezydencjach, które poza ogrodem stanowiły jej oczko w głowie. Była też cenioną mecenaską sztuki.

17.05.2020 09:53
Legenda: Miłość, po której zostały tylko drzewa
Legenda: Miłość, po której zostały tylko drzewa

Pozostajemy nadal w powiecie parczewskim. Tym razem zajmiemy się historią wielkiej, ale niestety nieszczęśliwej miłości polskiego bohatera narodowego oraz córki właściciela sosnowickich ziem. Po ich wspaniałym uczuciu pozostał niebywały ślad w Sosnowicy. To właśnie tam bowiem rosły przez wieki splecione ze sobą dwa drzewa, które według legendy mieli zasadzić kochankowie…

16.05.2020 11:12    1    1
Wywiad Słowa: Archeolog to nie tylko zawód, to przede wszystkim charakter
Wywiad Słowa: Archeolog to nie tylko zawód, to przede wszystkim charakter

Mieczysław Bienia od ponad ćwierć wieku bada historię naszego regionu. Archeolog w rozmowie ze „Słowem Podlasia” wyjaśnia m.in. w jakich miejscach naszego regionu ziemia skrywa najciekawsze skarby, gdzie jest granica między Podlasiem i Polesiem oraz jaki wpływ na jego życie miał Indiana Jones.

15.05.2020 12:49    1
Biała Podlaska: Figurka Madonny jest w renowacji
Biała Podlaska: Figurka Madonny jest w renowacji

Wizerunek Madonny Immaculaty (Niepokalanej) znikł z cokołu i nie wieńczy skraju wału na wjeździe do parku Radziwiłłów od strony ul. Warszawskiej. Figura w tym miejscu stała od końca XIX wieku.

15.05.2020 07:17
Gmina Sławatycze: Unikatowe dęby zostaną zabezpieczone
Gmina Sławatycze: Unikatowe dęby zostaną zabezpieczone

Największe skupisko kilkusetletnich dębów w województwie zyska nowy blask. Zabytkowe drzewa znajdujące się w Jabłecznej zostaną odnowione i zabezpieczone przed bobrami i próchnieniem. To aż czterdzieści drzewostanów, które są pomnikami przyrody i rosną na terenie prawosławnego klasztoru. Dzięki współpracy władz gminy i zakonników, na ten cel udało się pozyskać fundusze unijne.

13.05.2020 10:20
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: Dajcie SpokójTreść komentarza: Taaa specjalny zespół od naganiania spragnionych wolności ludzi do głosowania na prezydenta konkretnej partii "bo inaczej nie zorganizujemy czytania ustawy, bo nam się wydaje że obecny prezydent odrzuci" Śmiech na sali.Data dodania komentarza: 21.11.2024, 18:02Źródło komentarza: Bliżej legalizacji marihuany w Polsce? Zajmą się tym Petru i JachiraAutor komentarza: c ytTreść komentarza: A krowy? Szczepić krowy, są większe od psa i kota. To o wiele więcej obywatela, na statystyczny przypadek zakaźny. Przyznajcie się, nie zrzucaliście kostek, na Stado?Data dodania komentarza: 21.11.2024, 16:57Źródło komentarza: Wścieklizna w natarciu. Wykryto ją u domowego psa i krowyAutor komentarza: ccytTreść komentarza: Za 30mln, to da się rzekę kupić ... do jakiegoś morza, niekoniecznie Bałtyku, bo tam, to już wiecieData dodania komentarza: 21.11.2024, 16:54Źródło komentarza: Radni miejscy zdecydują czy przyjmą gminne ściekiAutor komentarza: chyży rójTreść komentarza: niech najpierw szczepią psy i koty będąnce w niewoli w miescie,Dodatkowo właściciele nie sprzątają po swoich niewolnikach,Postawić strażnika miejskiego i niech wali mandaty,od tego jest.Data dodania komentarza: 21.11.2024, 10:57Źródło komentarza: Wścieklizna w natarciu. Wykryto ją u domowego psa i krowyAutor komentarza: chyży rójTreść komentarza: a to dlatego,bo trzeba używać i rozumu a im zabrakloData dodania komentarza: 21.11.2024, 10:48Źródło komentarza: Kierowała po alkoholu. Uderzyła w busaAutor komentarza: AndrzejTreść komentarza: Ja na temat specjalności.Byłem w wojsku 40 lat wstecz, na szkole młodszych specalistów i po niej zostałem dowódcą obsługi R-140 M.Myślałem że nie ma już tej specjalności,a to dlatego że taka radiostacja,tzn,anteny nadawcze wysyłają w eter tyle energii,że każdy może szybciutko zlokalizowac miejsce.Nawet wtedy,w latach 80 mówiono nam że każda rsdt.dużej mocy to ,,świeci jak zimny ogień odpalony z zupełnej ciemności'.Oczywiście były na radiostacji urządzenia do pracy zdalnej,chyba z odległości do 150m,ale nigdy tego nie ćwiczyliśmy.Więc jestem bardzo zdziwiony,że wojsko ciągle szkoli ludzi z alfabetu Morsa,jest to przestarzałe,przy dzisiejszej cyfryzacji.Data dodania komentarza: 21.11.2024, 10:33Źródło komentarza: Mistrz MMA w szeregach terytorialsów. To międzyrzeczanin
Reklama
Reklama