Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
sobota, 23 listopada 2024 13:10
Reklama dotacje rpo
Reklama

Historia

Historia: Cicha samotnia w Horodku. Dobre miejsce na zły czas
Historia: Cicha samotnia w Horodku. Dobre miejsce na zły czas

Co ma wspólnego egipska pustynia z Drelowem? Gdzie stoi krzyż, którego drzazgi, według legendy, mają zdolności uzdrawiające? Jak wygląda świątynia, która nie zmieniając swej postaci, służyła wiernym trzech wyznań? Które miejsce stanowiło schronienie dla miejscowej ludności m.in. podczas Potopu Szwedzkiego albo Wojny Północnej? Odpowiedzi na te wszystkie pytania znajdziemy w wyjątkowej pustelni w Horodku.

27.03.2020 14:57
Próchenki: Mały pomnik wielkiej historii 
Próchenki: Mały pomnik wielkiej historii 

Jednym z ważniejszych epizodów krwawej wojny religijnej rozgrywanej na Podlasiu, była walka mieszkańców wsi Próchenki o prawo do wyznawania swojej wiary. Dzieje tej niewielkiej miejscowości powiatu łosickiego pokazują brutalną rzeczywistość, z jaką zetknęli się unici - pionki na szachownicy walki Wschodu z Zachodem, gdzie najważniejszymi figurami byli Papież i Car. Dziś jedynym historycznym śladem po burzliwej, religijnej historii Próchenek jest, osamotniony, niszczejący pomnik na opuszczonym cmentarzu.

22.03.2020 16:11
Radzyń Podlaski: Na ścianach pisali tylko więźniowie komunistycznego reżimu
Radzyń Podlaski: Na ścianach pisali tylko więźniowie komunistycznego reżimu

W pomieszczeniach, które stanowiły cele aresztowane w budynku przy ul. Warszawskiej 5A, gdy była tam katownia gestapo a później UB, nie ma napisów pochodzących sprzed września 1944 roku. Badaczom udało się jednak przypisać około 20 napisów na ścianach cel, konkretnym żołnierzom podziemia, w tym Aleksandrowi Wereszce (ps. Roch), m.in. komendantowi szkoły podoficerskiej 34 pułku piechoty.

22.03.2020 12:58
Śladami podlaskich rodów: O kodeńskiej hipochondryczce i skąpcu z Białej Podlaskiej
Śladami podlaskich rodów: O kodeńskiej hipochondryczce i skąpcu z Białej Podlaskiej

W okresie XVII wieku możny ród Sapiehów nie kierował się uczuciami młodych potomków, lecz podejmował decyzje mając na względzie posiadane przez kandydatkę i jej rodzinę posiadłości, a także polityczną pozycję danej familii. Stąd wiele związków kończyło się rozwodami, w czasie których poszkodowane były obydwie strony. Jednych z głównych powodów rozstania często był brak oczekiwanego, nie tylko przez rodziców, ale też dziadków, dziecka mającego dziedziczyć majątek.

21.03.2020 18:02
Region: Uzdrowicielska moc wody Bugu
Region: Uzdrowicielska moc wody Bugu

Choć miejsca wydarzeń z tej opowieści nie można dokładnie określić, to naszym zdaniem najbardziej pasuje do okolic Sławatycz. To tam co roku świętowana jest bowiem tzw. Wielikaja Agiasma czyli Wielkie Poświęcenie Wody, sprawowane w obrządku prawosławnym, tuż po prawosławnych świętach Bożego Narodzenia. A kolejna historia ma związek właśnie z poświęconą wodą Bugu, która po tym rytuale nabiera magicznych właściwości. Zdarzało się nawet, że wypicie jej przywracało rozum tym, którzy z różnych powodów go stracili…

20.03.2020 17:45
Śladami podlaskich rodów: Mroczna klątwa dworu w Toporowie
Śladami podlaskich rodów: Mroczna klątwa dworu w Toporowie

Dzieciobójstwo, morderstwa, kalectwa, choroby psychiczne, nieudane małżeństwa, niegospodarność, bankructwa. Wszystkie te nieszczęścia związane są z jednym miejscem - dworem w Toporowie pod Łosicami. Niegdyś piękny majątek należący do najszlachetniejszych rodów Rzeczpospolitej obecnie popada w ruinę, wciąż skrywając mroczne tajemnice. Na przykład wielu zadaje pytanie, czy park wokół dworu do dziś nie jest powojennym, nieoznakowanym cmentarzem, pełnym ludzkich szczątków?

18.03.2020 16:51    4    14
Terespol: Po Cyrylu pozostał tylko odcisk kopyta
Terespol: Po Cyrylu pozostał tylko odcisk kopyta

W naszym cyklu „Tajemnice podlaskich legend” pozostajemy w okolicach przygranicznych. Tym razem zajmiemy się sprawą diabelskiego kopyta, które jest jedynym śladem po zaginionym mieszkańcu Błotkowa, który zajmował się czarną magią i siał postrach wśród okolicznych mieszkańców.

08.03.2020 11:23    1    3
Terespol: Tajemnicze odgłosy i baran, który karał cudzołożników
Terespol: Tajemnicze odgłosy i baran, który karał cudzołożników

Zgodnie z obietnicą dzisiaj w naszym cyklu „Tajemnice podlaskich legend” opowiemy o tajemniczej Baraniej Jamie, która znajduje się na terenie miasta. Miejsce jest zagadkowe, a na temat jego powstania mówią dwie wersje legendy. Jedna, bardziej wiarygodna, wskazuje ją jako skutek powodzi. Druga zaś opowiada o baranie, który karał… cudzołożników.

29.02.2020 10:41    1    3
Biała Podlaska: Takiego koncertu jeszcze nie było!
Biała Podlaska: Takiego koncertu jeszcze nie było!

Zespół Pieśni i Tańca Podlasie w tym roku obchodzi 50-lecie istnienia. Przez ten okres zatańczyło w nim kilkaset osób, zespół odwiedził kilkadziesiąt państw, a od początku kultywuje i dba o promocję folkloru południowego Podlasia, niezmiennie zachwycając swoimi występami. A teraz zaprasza wszystkich na jubileuszowy koncert, który odbędzie się już 25 kwietnia.  Patronatem medialnym wydarzenie objęło Słowo Podlasia.

23.02.2020 08:38    1
Terespol: Zatopione dzwony, które słychać do dziś
Terespol: Zatopione dzwony, które słychać do dziś

W kolejnej odsłonie naszego cyklu „Tajemnice podlaskich legend” spróbujemy rozwikłać zagadkę dziwnych dźwięków spod ziemi, słyszalnych czasem w okolicach starorzecza na Rogatce. A już w następnym wydaniu zajmiemy się zagadkową Baranią Jamą.

22.02.2020 12:28    3
Wisznice: Mściwój, co zagrał z czartem w kości
Wisznice: Mściwój, co zagrał z czartem w kości

W kolejnej odsłonie naszego cyklu zajrzymy w okolice Wisznic. Opowiemy historię o dawnej, nieprzezwyciężonej miłości oraz o sprytnym czarcie,  który porywał dusze w piekielną otchłań. A działo się to tysiąc, a może i więcej lat temu… 

15.02.2020 14:50
Neple: Panny zaklęte w drzewa, Biała Dama oraz niezwykła ryba
Neple: Panny zaklęte w drzewa, Biała Dama oraz niezwykła ryba

Jak się okazuje, nasz region obfituje w legendy, baśnie i opowieści z elementami nadprzyrodzonymi. Wiele z nich dotyczy m.in. Nepli. Tym razem w naszym cyklu „Tajemnice podlaskich legend” opowiemy kilka związanych właśnie z tą miejscowości, a niewykluczone, że w przyszłości jeszcze wrócimy na ten teren. Przeczytajcie więc historię o dziewięciu siostrach, które zamieniły się w drzewa, o Białej Damie oraz o… szczupaku w okularach.

07.02.2020 15:00    2    5
Łosice: Wspomnienia panny Ludwiki 
Łosice: Wspomnienia panny Ludwiki 

Wypełniona po brzegi sala Transgranicznego Centrum Dialogu Kultur to doskonała recenzja dla nowo wydanej przez Waldemara Kosieradzkiego książki, której podstawę stanowi rękopis pamiętnika młodej Polki opisującej wydarzenia powstania listopadowego oraz własne przeżycia. 

03.02.2020 07:29    1    5
Region: Dwóch myśliwych na diabelskim weselu
Region: Dwóch myśliwych na diabelskim weselu

Tym razem w naszym cyklu „Tajemnice podlaskich legend” wyjdziemy niedaleko poza granicę powiatu bialskiego. Mianowice zajrzymy do gminy Hanna i okolic miejscowości Konstantyn, gdzie młodzieniec ze swoim stryjem, w zimową księżycową noc, natrafili w lesie na diabelskie wesele…

01.02.2020 07:14    3
Ludzie stąd: Dał Lechowi Wałęsie dwa worki cebuli, beczkę kiszonej kapusty i ogórków
Ludzie stąd: Dał Lechowi Wałęsie dwa worki cebuli, beczkę kiszonej kapusty i ogórków

Czesław Kowaluk pochodzi z Kuzawki koło Terespola, jednak od lat siedemdziesiątych mieszka w Białej Podlaskiej. Przez wiele lat miał duże gospodarstwo rolne, dzięki temu mógł wspierać „Solidarność”, wożąc strajkującym robotnikom na Wybrzeżu żywność. Miał okazję dostarczać prowiant Lechowi Wałęsie, a także spotkać się z Anną Walentynowicz.

31.01.2020 22:18    2    1
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: Dajcie SpokójTreść komentarza: Taaa specjalny zespół od naganiania spragnionych wolności ludzi do głosowania na prezydenta konkretnej partii "bo inaczej nie zorganizujemy czytania ustawy, bo nam się wydaje że obecny prezydent odrzuci" Śmiech na sali.Data dodania komentarza: 21.11.2024, 18:02Źródło komentarza: Bliżej legalizacji marihuany w Polsce? Zajmą się tym Petru i JachiraAutor komentarza: c ytTreść komentarza: A krowy? Szczepić krowy, są większe od psa i kota. To o wiele więcej obywatela, na statystyczny przypadek zakaźny. Przyznajcie się, nie zrzucaliście kostek, na Stado?Data dodania komentarza: 21.11.2024, 16:57Źródło komentarza: Wścieklizna w natarciu. Wykryto ją u domowego psa i krowyAutor komentarza: ccytTreść komentarza: Za 30mln, to da się rzekę kupić ... do jakiegoś morza, niekoniecznie Bałtyku, bo tam, to już wiecieData dodania komentarza: 21.11.2024, 16:54Źródło komentarza: Radni miejscy zdecydują czy przyjmą gminne ściekiAutor komentarza: chyży rójTreść komentarza: niech najpierw szczepią psy i koty będąnce w niewoli w miescie,Dodatkowo właściciele nie sprzątają po swoich niewolnikach,Postawić strażnika miejskiego i niech wali mandaty,od tego jest.Data dodania komentarza: 21.11.2024, 10:57Źródło komentarza: Wścieklizna w natarciu. Wykryto ją u domowego psa i krowyAutor komentarza: chyży rójTreść komentarza: a to dlatego,bo trzeba używać i rozumu a im zabrakloData dodania komentarza: 21.11.2024, 10:48Źródło komentarza: Kierowała po alkoholu. Uderzyła w busaAutor komentarza: AndrzejTreść komentarza: Ja na temat specjalności.Byłem w wojsku 40 lat wstecz, na szkole młodszych specalistów i po niej zostałem dowódcą obsługi R-140 M.Myślałem że nie ma już tej specjalności,a to dlatego że taka radiostacja,tzn,anteny nadawcze wysyłają w eter tyle energii,że każdy może szybciutko zlokalizowac miejsce.Nawet wtedy,w latach 80 mówiono nam że każda rsdt.dużej mocy to ,,świeci jak zimny ogień odpalony z zupełnej ciemności'.Oczywiście były na radiostacji urządzenia do pracy zdalnej,chyba z odległości do 150m,ale nigdy tego nie ćwiczyliśmy.Więc jestem bardzo zdziwiony,że wojsko ciągle szkoli ludzi z alfabetu Morsa,jest to przestarzałe,przy dzisiejszej cyfryzacji.Data dodania komentarza: 21.11.2024, 10:33Źródło komentarza: Mistrz MMA w szeregach terytorialsów. To międzyrzeczanin
Reklama
Reklama