Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
sobota, 23 listopada 2024 16:34
Reklama
Reklama

Historia

Kodeń: Uczcili powstańców styczniowych 
Kodeń: Uczcili powstańców styczniowych 

W tym roku po raz piąty odbyło się wydarzenie pod nazwą Na Kodeń Marsz!, w czasie którego uczczeni zostali powstańcy styczniowi, którzy wyzwolili miejscowość w nocy z 22 na 23 stycznia 1863 roku. Z tego powodu mieszkańcy Kodnia uczestniczą w marszu, który kończy się uroczystym apelem przy kamieniu upamiętniającym uczestników powstania z Kodnia i okolic.

31.01.2020 11:00
Region: "To deń", w którym książę litewski, ruski oddział pokonał 
Region: "To deń", w którym książę litewski, ruski oddział pokonał 

Kodeń to jedno z najbardziej atrakcyjnych miejsc w naszym regionie. Od lat przyciąga pielgrzymów, chcących pokłonić się obrazowi Matki Bożej Kodeńskiej. Każdy też zna opowieść o kradzieży wizerunku przez Mikołaja Sapiehę z Rzymu. Historycznie miejscowość jest równie ciekawa, ponieważ jest zlepkiem kilku kultur i religii. Skąd jednak pochodzi nazwa miejscowości? To właśnie wyjaśnimy posiłkując się  legendą.

25.01.2020 10:04    1
Gmina Drelów: Pamięć o Unitach wciąż żywa
Gmina Drelów: Pamięć o Unitach wciąż żywa

W 146 rocznicę męczeństwa Unitów Drelowskich uczniowie i absolwenci drelowskiej szkoły przedstawili spektakl „W imię Boże” przybliżający historię unickiego skazańca Ignacego Daniluka.  

25.01.2020 09:45
Biała Podlaska: Pokaż pamiątki odziedziczone po dziadkach
Biała Podlaska: Pokaż pamiątki odziedziczone po dziadkach

Muzeum Południowego Podlasia w przyszłym roku organizuje wystawę poświęconą 34. pułkowi piechoty. Instytucja zwraca się z odezwą do mieszkańców miasta prosząc o przekazywanie, na czas wystawy, pamiątek po formacji. To w związku ze 100-leciem bitwy pod Rzeczycą, w której brał udział 34. pułk piechoty.

13.01.2020 09:45
Region: Kostucha w czarnego barana zaklęta oraz wielka miłość drwala i rusałki
Region: Kostucha w czarnego barana zaklęta oraz wielka miłość drwala i rusałki

Tym razem w naszym cyklu „Tajemnice podlaskich legend” powrócimy do Międzyrzeca Podlaskiego, gdzie na mostku nad Krzną do dziś możliwe, że straszy czarny baran... Zajrzymy też do gminy Rossosz i poznamy legendę o Bordzile i Zielawce.

10.01.2020 07:44
Ludzie stąd: Ratowała Żydów w czasie wojny
Ludzie stąd: Ratowała Żydów w czasie wojny

Helena Szarek wraz z rodzicami i rodzeństwem w czasie II wojny światowej ratowała Żydów. Rodzina mieszkała w Brańsku na Podlasiu. Za swoje poświęcenie otrzymali Medal Sprawiedliwy wśród Narodów Świata. Z Wefko Alperinem, któremu ocalili życie utrzymywali kontakt przez wiele lat. Kiedy zmarł, podtrzymywaniem więzi zajęła się jego żona Szoszana wraz z dziećmi i wnukami. Helena wraz z mężem i dziećmi w 1973 r. przeprowadziła się do Białej Podlaskiej, gdzie mieszkają do dziś.

09.01.2020 10:13
Legendy: O diable, co księdza chciał przekabacić
Legendy: O diable, co księdza chciał przekabacić

Kontynuujemy nasz cykl „Tajemnice podlaskich legend”. W tym wydaniu opowiemy o czarcie, który według podań ukazywał się na rozstaju dróg niedaleko Krasówki w gminie Łomazy. Choć legenda mówi właśnie o tej konkretnej miejscowości, równie dobrze mogłaby tłumaczyć krzyże i kapliczki stojące na skrzyżowaniach innych wiejskich dróg naszego powiatu…

04.01.2020 13:04    1
Terespol: Odnowią pomnik budowy Traktu Brzeskiego?
Terespol: Odnowią pomnik budowy Traktu Brzeskiego?

Władze Terespola starają się o dofinansowanie remontu pomnika budowy Traktu Brzeskiego. – Mamy już wykonany projekt, który jest zatwierdzony przez konserwatora zabytków. Obejmuje nie tylko odnowienie obelisku, ale też terenu wokół. W tym miejscu będzie można odpocząć – mówi burmistrz Jacek Danieluk.  

02.01.2020 23:10
Biała Podlaska: Lim opuszcza bialskie lotnisko
Biała Podlaska: Lim opuszcza bialskie lotnisko

Tuż przez świętami Bożego Narodzenia z bialskiego lotniska odleciał SB Lim 2. Był tutaj na stałe od 2012 roku. Stąd wykonywał loty na pokazy lotnicze. Jego obecność wzmacniała tradycje lotnicze miasta. Ostatnim akcentem ponad 120-letniej historii lotnictwa na naszym terenie staje się właśnie odlot Lima.

31.12.2019 09:16    1
Radzyń Podlaski: Gdyby nie ta baba z pepeszą...
Radzyń Podlaski: Gdyby nie ta baba z pepeszą...

Jest pierwszym monumentem postawionym w Radzyniu. Stoi dumnie i strzeliście w centrum miasta od 1971 roku. I tyle czasu radzynianie składają pod nim kwiaty i wieńce w czasie świąt narodowych. Składali w PRL-u i składają obecnie, no może przy okazji trochę innych dat. Pomnik przeszedł bowiem metamorfozę wraz z narodem. Z pomnika Walki i Zwycięstwa stając się pomnikiem Niepodległości. Ciekawe były kulisy jego ponad 40-letniej egzystencji, Warto o nich przypomnieć, bo to serce miejskiego organizmu, a o serca jak wiemy trzeba dbać, choć czasem zdarzają się tacy, co chcieliby je wyrwać. Bo to wciąż dla niektórych tylko „baba z pepeszą”.

20.12.2019 09:47
Region: Tajemnice zapisane w podlaskich legendach
Region: Tajemnice zapisane w podlaskich legendach

Błąkające się po lasach duchy, krwawe historie z przeszłości oraz opowieści pełne magii i zjawisk nadprzyrodzonych przekazywane z pokolenia na pokolenie to nieodłączny element kultury i ludowej tradycji. Na południowym Podlasiu również funkcjonuje wiele podań, które od lat przekazują sobie mieszkańcy. Część z nich jest dobrze znana lokalnej społeczności, cześć nieco zapomniana. Dzisiaj prezentujemy kilka z nich, związanych z Białą Podlaską, Międzyrzecem Podlaskim czy Janowem Podlaskim. Tym artykułem rozpoczynamy również cykl, prezentujący najciekawsze legendy związane z naszym regionem oraz ciekawostki związane z ludowością.

19.12.2019 10:28    1    1
Wywiad Słowa: Zbudowaliśmy tożsamość regionu
Wywiad Słowa: Zbudowaliśmy tożsamość regionu

W 1979 roku, 28 grudnia wyszedł pierwszy numer Słowa Podlasia. O tym jakie były początki tygodnika, o ludziach, którzy rozpoczęli jego tworzenie i o erze prasy, jaką gazeta zapoczątkowała na terenie południowego Podlasia ze Stanisławem Jadczakiem, dziennikarzem, który ze Słowem Podlasia związany jest od początku i pracował nad organizacja tygodnika, rozmawia Joanna Danielewicz.

17.12.2019 15:24    2
Biała Podlaska: Odkryliśmy autentyczny skarb!
Biała Podlaska: Odkryliśmy autentyczny skarb!

W klasztorze franciszkanów, przy kościele św. Antoniego uroczyście zaprezentowano odnowione malowidła z początku XVIII wieku. Jeden z fresków przedstawia najprawdopodobniej najstarszy wizerunek Białej Podlaskiej. Fundusze nie pozwoliły na odrestaurowanie wszystkich polichromii, jednak kapucyni mają nadzieję, że uda się tego dokonać w najbliższych latach.

17.12.2019 09:50
Gmina Drelów: Oddali hołd żołnierzom - górnikom
Gmina Drelów: Oddali hołd żołnierzom - górnikom

Przy pomniku upamiętniającym represjonowanych politycznie żołnierzy - górników delegacja gminy uczciła ich dramatyczne losy.

14.12.2019 12:57
Gmina Biała Podlaska: Były wielkie emocje i wzruszenia
Gmina Biała Podlaska: Były wielkie emocje i wzruszenia

Mnóstwo życzeń i podziękowań skierowano na ręce dyrektor Szkoły Podstawowej Pomnik 1000-lecia nr 1235 im. Bohaterów II Wojny Światowej w Woskrzenicach Dużych. Wszystko to z okazji 100-lecia istnienia placówki. Świętowali zarówno uczniowie, kadra nauczycielska, jak i absolwenci oraz przyjaciele szkoły. Nie zabrakło łez i wzruszeń. 

06.12.2019 10:29
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: Dajcie SpokójTreść komentarza: Taaa specjalny zespół od naganiania spragnionych wolności ludzi do głosowania na prezydenta konkretnej partii "bo inaczej nie zorganizujemy czytania ustawy, bo nam się wydaje że obecny prezydent odrzuci" Śmiech na sali.Data dodania komentarza: 21.11.2024, 18:02Źródło komentarza: Bliżej legalizacji marihuany w Polsce? Zajmą się tym Petru i JachiraAutor komentarza: c ytTreść komentarza: A krowy? Szczepić krowy, są większe od psa i kota. To o wiele więcej obywatela, na statystyczny przypadek zakaźny. Przyznajcie się, nie zrzucaliście kostek, na Stado?Data dodania komentarza: 21.11.2024, 16:57Źródło komentarza: Wścieklizna w natarciu. Wykryto ją u domowego psa i krowyAutor komentarza: ccytTreść komentarza: Za 30mln, to da się rzekę kupić ... do jakiegoś morza, niekoniecznie Bałtyku, bo tam, to już wiecieData dodania komentarza: 21.11.2024, 16:54Źródło komentarza: Radni miejscy zdecydują czy przyjmą gminne ściekiAutor komentarza: chyży rójTreść komentarza: niech najpierw szczepią psy i koty będąnce w niewoli w miescie,Dodatkowo właściciele nie sprzątają po swoich niewolnikach,Postawić strażnika miejskiego i niech wali mandaty,od tego jest.Data dodania komentarza: 21.11.2024, 10:57Źródło komentarza: Wścieklizna w natarciu. Wykryto ją u domowego psa i krowyAutor komentarza: chyży rójTreść komentarza: a to dlatego,bo trzeba używać i rozumu a im zabrakloData dodania komentarza: 21.11.2024, 10:48Źródło komentarza: Kierowała po alkoholu. Uderzyła w busaAutor komentarza: AndrzejTreść komentarza: Ja na temat specjalności.Byłem w wojsku 40 lat wstecz, na szkole młodszych specalistów i po niej zostałem dowódcą obsługi R-140 M.Myślałem że nie ma już tej specjalności,a to dlatego że taka radiostacja,tzn,anteny nadawcze wysyłają w eter tyle energii,że każdy może szybciutko zlokalizowac miejsce.Nawet wtedy,w latach 80 mówiono nam że każda rsdt.dużej mocy to ,,świeci jak zimny ogień odpalony z zupełnej ciemności'.Oczywiście były na radiostacji urządzenia do pracy zdalnej,chyba z odległości do 150m,ale nigdy tego nie ćwiczyliśmy.Więc jestem bardzo zdziwiony,że wojsko ciągle szkoli ludzi z alfabetu Morsa,jest to przestarzałe,przy dzisiejszej cyfryzacji.Data dodania komentarza: 21.11.2024, 10:33Źródło komentarza: Mistrz MMA w szeregach terytorialsów. To międzyrzeczanin
Reklama
Reklama