Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
sobota, 23 listopada 2024 15:44
Reklama
Reklama

Historia

Łosice: Babcia i dziadek w albumie
Łosice: Babcia i dziadek w albumie

"Łosiczan portret własny" to tytuł wyjątkowego albumu, w którym znalazły się prywatne fotografie mieszkańców miasta. Promocja tego wydawnictwa pod patronatem Słowa Podlasia odbyła się w miniony piątek w Transgranicznym Centrum Dialogu Kultur.

27.07.2019 08:33    1
Kultywują tradycje Legionów Polskich
Kultywują tradycje Legionów Polskich

Strzelają, robią zasadzki i biorą udział w pogoniach, poznają też dokładną topografię terenu. Członkowie Polskich Drużyn Strzeleckich działają także na terenie Południowego Podlasia. Ich celem jest przygotowanie do obrony ojczyzny w razie ataku wroga oraz wspieranie lokalnej ludności w przypadku klęsk żywiołowych.

26.07.2019 10:00
Gmina Konstantynów: Uczcili dziesięciolecia strażackiego trudu [GALERIA]
Gmina Konstantynów: Uczcili dziesięciolecia strażackiego trudu [GALERIA]

Druhowie i zaproszeni goście świętowali 65-lecie Ochotniczej Straży Pożarnej Gnojno. Dzielni strażacy nie tylko otrzymali odznaczenia, ale mieli też okazję, by powspominać długą historię swojej jednostki. Wydarzenie swym patronatem objęło Słowo Podlasia.

26.07.2019 09:30
Powiat bialski: Leśna msza z nutą historii
Powiat bialski: Leśna msza z nutą historii

W leśnych ostępach kompleksu Smolne Piece, między Leszczanką a Młyńcem, każdego roku w lipcu, niewielka mogiła staje się niemym uczestnikiem uroczystości pełnej czci, zadumy i refleksji. To dzięki kontynuatorom tradycji i orędownikom przeszłości, historia poległych w obronie Ojczyzny żołnierzy "Zenona" jest wciąż żywa, a kolejne pokolenia budują na niej fundamenty patriotyzmu.

26.07.2019 08:00    1
Radzyń Podlaski: Żydowskie nagrobki na terenie dawnej katowni
Radzyń Podlaski: Żydowskie nagrobki na terenie dawnej katowni

W połowie lipca Instytut Bronisława Szlubowskiego poinformował o odkryciu na dziedzińcu byłego aresztu Gestapo, Urzędu Bezpieczeństwa oraz Milicji Obywatelskiej przy ul. Warszawskiej 5A żydowskich steli nagrobnych. Najprawdopodobniej zostały one użyte przez Niemców jako materiały budowlane. Jak informuje burmistrz, w tym roku ruszy również przebudowa byłego więzienia w muzeum, poświęcone ofiarom terroru okupacyjnego. Macewy trafią na kirkut lub pozostaną jako eksponaty muzealne.

24.07.2019 12:39
Biała Podlaska: Doszli do konsensusu w sprawie epitafiów
Biała Podlaska: Doszli do konsensusu w sprawie epitafiów

Zakończył się spór w sprawie epitafiów, znajdujących się na murze przy kościele św. Antoniego. Jak przyznaje gwardian Bogdan Augustyniak udało się po wielu spotkaniach uzyskać pełne porozumienie w sprawie wyglądu i rozmieszczenia pamiątkowych tablic, na których znajdują się nazwiska m.in. żołnierzy 34. Pułku Piechoty Wojska Polskiego II RP.

23.07.2019 11:54
Reportaż: Od wieku w służbie
Reportaż: Od wieku w służbie

Ochotnicze Straże Pożarne są fenomenem dawnych i obecnych czasów – skupiają ludzi czynu, którzy bezinteresownie, często narażając własne życie, gotowi są działać w chwilach najcięższej próby. Chronią, pomagają, biorą czynny udział w życiu społecznym i kulturalnym.

19.07.2019 11:36
Biała Podlaska: Niezwykłe odkrycie w kaplicy
Biała Podlaska: Niezwykłe odkrycie w kaplicy

W czasie prac remontowych w parku Radziwiłłowskim odkryto w jednej z kaplic miejsce, gdzie znajdował się grób św. Jozafata Kuncewicza. Relikwie przetrzymywali Radziwiłłowie, gdyż poprosili ich o to bazylianie, w obawie przed carskimi władzami, które prześladowały unitów i kult arcybiskupa Kuncewicza był im nie na rękę.

18.07.2019 14:23
Gmina Wisznice: Parafia ze stuletnią historią
Gmina Wisznice: Parafia ze stuletnią historią

Parafia pw. Najświętszego Serca Jezusowego w Horodyszczu obchodziła 100-lecie istnienia. Była modlitwa, życzenia i wspólna zabawa. – Można powiedzieć, że Niepodległa i Kościół to jedno – mówił jeden z gości, wicewojewoda lubelski Robert Gmitruczuk.

14.07.2019 09:00
Powiat radzyński: "Płomień" może już spocząć w pokoju
Powiat radzyński: "Płomień" może już spocząć w pokoju

W połowie czerwca w Pałacu Prezydenckim w Warszawie, potomkowie ofiar totalitaryzmu mogły wreszcie odebrać dokumenty, potwierdzające tożsamość odnalezionych szczątków ich bliskich. Wśród 24 zidentyfikowanych ostatnio przez Instytut Pamięci Narodowej osób, znajduje się Jan Grudziński "Płomień", żołnierz AK – WIN. Pochodził z Kąkolewnicy.

26.06.2019 12:30
Gmina Biała Podlaska: 75 lat temu zestrzelono Latającą Fortecę
Gmina Biała Podlaska: 75 lat temu zestrzelono Latającą Fortecę

Przedstawiciele władz samorządowych, poczty sztandarowe, reprezentanci służb mundurowych i okoliczni mieszkańcy uczestniczyli w obchodach 75. rocznicy zestrzelenia niedaleko wsi Woroniec samolotu B-17G. Podczas jubileuszu nastąpiło przekazanie opieki nad pomnikiem upamiętniającym wydarzenie Zespołowi Szkół Zawodowych nr 2 w Białej Podlaskiej przez Zespół Placówek Oświatowych w Sworach, która do tej pory doglądała monumentu.

25.06.2019 10:33
Międzyrzec Podlaski: Młodzi świętowali 30 lat wolności
Międzyrzec Podlaski: Młodzi świętowali 30 lat wolności

Młodzież z miasta i okolic spotkała się, by porozmawiać o marzeniach, historii i swojej przyszłości oraz wysłuchać wykładów osób, które mimo młodego wieku odniosły już zawodowy sukces.

14.06.2019 09:00
Gmina Kąkolewnica: IPN chce kontynuować poszukiwania do ostatniej ofiary
Gmina Kąkolewnica: IPN chce kontynuować poszukiwania do ostatniej ofiary

Od 20 lat, co roku, w drugą niedzielę czerwca mieszkańcy Kąkolewnicy i powiatu radzyńskiego przyjeżdżają na Uroczysko Baran, by uczcić pamięć pomordowanych tu żołnierzy i cywilów. Nie gaśnie w nich nadzieja, że nadejdzie czas, gdy wszystkie pochowane tu ofiary sowieckiego mordu uda się wreszcie odnaleźć.

11.06.2019 15:08
Biała Podlaska: Epitafia przy kościele św. Antoniego będą zdjęte?
Biała Podlaska: Epitafia przy kościele św. Antoniego będą zdjęte?

W czasie spotkania dotyczącego rozmieszczenia epitafiów znajdujących się na murze przy kościele św. Antoniego wywiązała się bardzo żywiołowa dyskusja. Członkowie rodzin osób upamiętnionych na tablicach mają wątpliwości co do proponowanych zmian w ekspozycji upamiętnień.

05.06.2019 12:45
Gmina Kąkolewnica: Marsz ku pamięci do lasu Baran
Gmina Kąkolewnica: Marsz ku pamięci do lasu Baran

Stowarzyszenie Zwykłe Kompania Braci postanowiło w tym roku wyjątkowo uczcić obchody na Uroczysku Baran. W miejsce, gdzie w 1944 roku NKWD mordowało i grzebało żołnierzy AK, BCh i WiN, wyruszy 9 czerwca Marsz in Memoriam.

02.06.2019 08:00
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: Dajcie SpokójTreść komentarza: Taaa specjalny zespół od naganiania spragnionych wolności ludzi do głosowania na prezydenta konkretnej partii "bo inaczej nie zorganizujemy czytania ustawy, bo nam się wydaje że obecny prezydent odrzuci" Śmiech na sali.Data dodania komentarza: 21.11.2024, 18:02Źródło komentarza: Bliżej legalizacji marihuany w Polsce? Zajmą się tym Petru i JachiraAutor komentarza: c ytTreść komentarza: A krowy? Szczepić krowy, są większe od psa i kota. To o wiele więcej obywatela, na statystyczny przypadek zakaźny. Przyznajcie się, nie zrzucaliście kostek, na Stado?Data dodania komentarza: 21.11.2024, 16:57Źródło komentarza: Wścieklizna w natarciu. Wykryto ją u domowego psa i krowyAutor komentarza: ccytTreść komentarza: Za 30mln, to da się rzekę kupić ... do jakiegoś morza, niekoniecznie Bałtyku, bo tam, to już wiecieData dodania komentarza: 21.11.2024, 16:54Źródło komentarza: Radni miejscy zdecydują czy przyjmą gminne ściekiAutor komentarza: chyży rójTreść komentarza: niech najpierw szczepią psy i koty będąnce w niewoli w miescie,Dodatkowo właściciele nie sprzątają po swoich niewolnikach,Postawić strażnika miejskiego i niech wali mandaty,od tego jest.Data dodania komentarza: 21.11.2024, 10:57Źródło komentarza: Wścieklizna w natarciu. Wykryto ją u domowego psa i krowyAutor komentarza: chyży rójTreść komentarza: a to dlatego,bo trzeba używać i rozumu a im zabrakloData dodania komentarza: 21.11.2024, 10:48Źródło komentarza: Kierowała po alkoholu. Uderzyła w busaAutor komentarza: AndrzejTreść komentarza: Ja na temat specjalności.Byłem w wojsku 40 lat wstecz, na szkole młodszych specalistów i po niej zostałem dowódcą obsługi R-140 M.Myślałem że nie ma już tej specjalności,a to dlatego że taka radiostacja,tzn,anteny nadawcze wysyłają w eter tyle energii,że każdy może szybciutko zlokalizowac miejsce.Nawet wtedy,w latach 80 mówiono nam że każda rsdt.dużej mocy to ,,świeci jak zimny ogień odpalony z zupełnej ciemności'.Oczywiście były na radiostacji urządzenia do pracy zdalnej,chyba z odległości do 150m,ale nigdy tego nie ćwiczyliśmy.Więc jestem bardzo zdziwiony,że wojsko ciągle szkoli ludzi z alfabetu Morsa,jest to przestarzałe,przy dzisiejszej cyfryzacji.Data dodania komentarza: 21.11.2024, 10:33Źródło komentarza: Mistrz MMA w szeregach terytorialsów. To międzyrzeczanin
Reklama
Reklama