Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
sobota, 23 listopada 2024 11:51
Reklama
Reklama

Historia

Gmina Rossosz: Sto lat zamknięte w fotografiach
Gmina Rossosz: Sto lat zamknięte w fotografiach

W murach Szkoły Podstawowej w Romaszkach wyedukowało się wielu uzdolnionych mieszkańców miejscowości. Zbliża się 100. rocznica jej założenia. Z tej okazji zorganizowano tam wystawę starych fotografii. – Pokazują ważne dla lokalnej społeczności momenty i są żywą lekcją historii – opowiada dyrektor Małgorzata Karpińska.

23.05.2019 10:00
Biała Podlaska: Święto pułkowe to już bialska tradycja [GALERIA]
Biała Podlaska: Święto pułkowe to już bialska tradycja [GALERIA]

Uroczystości pod pomnikiem, msza święta i festyn wojskowy na placu Wolności - tak bialczanie świętowali w niedzielę, 12 maja, dzień 34 pułku piechoty. Nie zabrakło wspomnień, wzruszeń, a także odznaczeń dla zasłużonych. Tego dnia nie zapomniano również o Józefie Piłsudskim w rocznicę jego śmierci.

16.05.2019 10:32    1
Biała Podlaska: Dokąd prowadzą lochy w parku Radziwiłłów?
Biała Podlaska: Dokąd prowadzą lochy w parku Radziwiłłów?

W Parku Radziwiłłowskim dokonano kolejnego odkrycia, tym razem znaleziono kazamaty, w których prawdopodobnie Rosjanie więzili unitów. O tym, że takie podziemne przejścia istnieją pisał w swoich wspomnieniach nawet Józef Ignacy Kraszewski.

15.05.2019 13:15    2    4
Gmina Łomazy: Lekcja historii na przystankach
Gmina Łomazy: Lekcja historii na przystankach

W Studziance powstają barwne malowidła nawiązujące do tatarskiej przeszłości miejscowości. Tamtejsze stowarzyszenie pozyskało na ten cel 7,5 tys. zł. Celem projektu jest upiększenie przestrzeni oraz ukazanie przeszłości miejscowości. Na trzech artystycznych malowidłach wielkoformatowych znajdą się elementy kojarzące się ze Studzianką. Będzie to m.in. studnia – symbol osady, nawiązujący do legendy o powstaniu wioski.

14.05.2019 12:06    1
Powstała książka o bialskiej policji
Powstała książka o bialskiej policji

W tym roku obchodzimy setną rocznicę powołania Policji Państwowej. Właśnie ukazała się książka podkomisarza Wojciecha Kobylarza na temat historii bialskiej policji i udziału funkcjonariuszy w kształtowaniu się niepodległego państwa.

11.05.2019 08:50
Biała Podlaska: Poszukują swoich przodków
Biała Podlaska: Poszukują swoich przodków

Od sześciu lat przy Miejskiej Bibliotece Publicznej prowadzone są warsztaty genealogiczne. Dzięki nim można szybko i sprawnie odszukać swych antenatów

10.05.2019 08:00    1
To był złoty okres rozwoju Czemiernik
To był złoty okres rozwoju Czemiernik

Przez 361 lat Czemierniki były miastem. Dziś pamięć o tych czasach – najlepszych dla rozwoju miejscowości, jest tu wciąż żywa. Radni gminy specjalną uchwałą uczcili wszystkich, którzy przez wieki do świetności Czemiernik się przyczynili.

14.04.2019 08:30    1
Biała Podlaska: Odnaleziono fundamenty bramy koszarskiej [GALERIA]
Biała Podlaska: Odnaleziono fundamenty bramy koszarskiej [GALERIA]

W Parku Radziwiłłowskim odkryto fundamenty bramy koszarskiej z przełomu XVII i XVIII wieku, a także piwnice budynku z ok. XIX w. Obydwie konstrukcje zostaną włączone w plan rewitalizacji i będzie można je oglądać, również po jej zakończeniu.

10.04.2019 13:00    1
W Kodniu można obejrzeć trójwymiarową ikonę
W Kodniu można obejrzeć trójwymiarową ikonę

W muzeum przy sanktuarium Matki Bożej Kodeńskiej oraz w kościele Świętego Ducha w Kodniu można oglądać od niedawna unickie ikony. Wśród nich jest nietypowa, bo skierowana do osób niewidomych, powstała w formacie trójwymiarowym.

07.03.2019 09:00
Biała Podlaska: KOD chce brzozy w miejsce Łupaszki. Kibice patrolują mural
Biała Podlaska: KOD chce brzozy w miejsce Łupaszki. Kibice patrolują mural

 - Jeżeli ktoś w jakiś sposób zakłamuje historię i z bandyty robi bohatera, uważamy że jest współodpowiedzialny zbrodni i w jakiś sposób ponosi odpowiedzialność - mówią przedstawiciele KOD w Białej Podlaskiej Stanisław Dembowski i Ryszard Filipiuk. W piątek, 1 marca, w Narodowym Dniu Pamięci "Żołnierzy Wyklętych" zwołali konferencję i nawoływali do zamalowania wizerunku Zygmunta Szendzielarza ps. Łupaszko.

05.03.2019 13:19    1    1
Radzyń Podlaski: Badania krypt zwalniają. Czy będzie kontynuacja?
Radzyń Podlaski: Badania krypt zwalniają. Czy będzie kontynuacja?

Konstancja z Potockich Szczuka w swoim testamencie zastrzegła miejsce pochówku. Chciała, by jej ciało spoczęło w krypcie pod posadzką kościoła parafialnego Świętej Trójcy. Tak też się stało. Jednak po ponad 250 latach krypta Konstancji została zbadana. Archeolodzy mieli rozpocząć pracę w kolejnej. Na razie jednak badania spowolniły.

21.02.2019 12:21    2
Biała Podlaska: Najlepiej wspominamy tych, którzy nie wracają [GALERIA]
Biała Podlaska: Najlepiej wspominamy tych, którzy nie wracają [GALERIA]

Więzienie w Białej Podlaskiej obchodzi w tym roku jubileusz 120-lecia istnienia. Historia zakładu jest zatem długa i bogata. Obchody jubileuszu uświetniono więc zorganizowaniem właśnie w Białej Podlaskiej wojewódzkich uroczystości związanych ze świętem Służby Więziennej.

19.02.2019 12:36
Biała Podlaska: Wciąż pęka mi serce z rozpaczy
Biała Podlaska: Wciąż pęka mi serce z rozpaczy

Wojciecha Cieleckiego patrol wojskowy zatrzymał 2 kwietnia 1982 roku na ulicy Długiej. Zginął od kul pijanego żołnierza podczas próby ucieczki. Przedtem wojskowi przez kilka godzin znęcali się nad mężczyzną, bili go i grozili mu bronią. O okolicznościach śmierci syna i kontrowersyjnych działaniach wojska i prokuratury opowiada matka bialskiego działacza NSZZ Solidarność.

01.02.2019 12:54
Pratulin: Kręcą dokument o męczeństwie unitów [GALERIA]
Pratulin: Kręcą dokument o męczeństwie unitów [GALERIA]

Powstaje film o historii męczeństwa unitów podlaskich. Od 25 do 31 stycznia w Pratulinie będą kręcone sceny fabularyzowane. W przedsięwzięciu biorą udział mieszkańcy okolicznych miejscowości, którzy wcielą się w rolę swoich przodków. Dokument będzie można obejrzeć w kinach studyjnych oraz w telewizji, najprawdopodobniej w TVP.

30.01.2019 10:01    3
Gmina Drelów: Uczcili pamięć lokalnych bohaterów
Gmina Drelów: Uczcili pamięć lokalnych bohaterów

Mieszkańcy, władze samorządowe, duchowni oraz zaproszeni goście uczcili pamięć męczenników unickich zamordowanych przez rosyjskie wojsko w czasach zaborów. Zapalono znicze w hołdzie poległym, a młodzież przygotowała na specjalne przedstawienie.

24.01.2019 11:27
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: Dajcie SpokójTreść komentarza: Taaa specjalny zespół od naganiania spragnionych wolności ludzi do głosowania na prezydenta konkretnej partii "bo inaczej nie zorganizujemy czytania ustawy, bo nam się wydaje że obecny prezydent odrzuci" Śmiech na sali.Data dodania komentarza: 21.11.2024, 18:02Źródło komentarza: Bliżej legalizacji marihuany w Polsce? Zajmą się tym Petru i JachiraAutor komentarza: c ytTreść komentarza: A krowy? Szczepić krowy, są większe od psa i kota. To o wiele więcej obywatela, na statystyczny przypadek zakaźny. Przyznajcie się, nie zrzucaliście kostek, na Stado?Data dodania komentarza: 21.11.2024, 16:57Źródło komentarza: Wścieklizna w natarciu. Wykryto ją u domowego psa i krowyAutor komentarza: ccytTreść komentarza: Za 30mln, to da się rzekę kupić ... do jakiegoś morza, niekoniecznie Bałtyku, bo tam, to już wiecieData dodania komentarza: 21.11.2024, 16:54Źródło komentarza: Radni miejscy zdecydują czy przyjmą gminne ściekiAutor komentarza: chyży rójTreść komentarza: niech najpierw szczepią psy i koty będąnce w niewoli w miescie,Dodatkowo właściciele nie sprzątają po swoich niewolnikach,Postawić strażnika miejskiego i niech wali mandaty,od tego jest.Data dodania komentarza: 21.11.2024, 10:57Źródło komentarza: Wścieklizna w natarciu. Wykryto ją u domowego psa i krowyAutor komentarza: chyży rójTreść komentarza: a to dlatego,bo trzeba używać i rozumu a im zabrakloData dodania komentarza: 21.11.2024, 10:48Źródło komentarza: Kierowała po alkoholu. Uderzyła w busaAutor komentarza: AndrzejTreść komentarza: Ja na temat specjalności.Byłem w wojsku 40 lat wstecz, na szkole młodszych specalistów i po niej zostałem dowódcą obsługi R-140 M.Myślałem że nie ma już tej specjalności,a to dlatego że taka radiostacja,tzn,anteny nadawcze wysyłają w eter tyle energii,że każdy może szybciutko zlokalizowac miejsce.Nawet wtedy,w latach 80 mówiono nam że każda rsdt.dużej mocy to ,,świeci jak zimny ogień odpalony z zupełnej ciemności'.Oczywiście były na radiostacji urządzenia do pracy zdalnej,chyba z odległości do 150m,ale nigdy tego nie ćwiczyliśmy.Więc jestem bardzo zdziwiony,że wojsko ciągle szkoli ludzi z alfabetu Morsa,jest to przestarzałe,przy dzisiejszej cyfryzacji.Data dodania komentarza: 21.11.2024, 10:33Źródło komentarza: Mistrz MMA w szeregach terytorialsów. To międzyrzeczanin
Reklama
Reklama