Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
sobota, 23 listopada 2024 08:07
Reklama dotacje rpo
Reklama

Historia

Gmina Borki: Ślady historii zniknęły z przestrzeni publicznej
Gmina Borki: Ślady historii zniknęły z przestrzeni publicznej

Nie ma już cokołu z płytą powstałą w 70 –tych latach minionego wieku, na której mieszkańcy Bork upamiętnili pobyt VII dywizji 2 Armii Wojska Polskiego w 1944 roku w tej miejscowości. Cokół został rozebrany, bo IPN uznał, że zamieszczony na nim zapis podlega przepisom ustawy dekomunizacyjnej. – O opinię IPN w tej kwestii wnioskował wójt – informuje Radosław Brzózka, rzecznik wojewody.

20.09.2018 11:45
 PARCZEW: Miasto wyzwolone przez bohaterską młodzież
PARCZEW: Miasto wyzwolone przez bohaterską młodzież

Parczew (dawniej Parczów) to jedno z najstarszych miast Lubelszczyzny. Jak podaje Jan Długosz, osada o tej nazwie istniała już w XIII wieku. W historii zapisał się głównie jako ważny ośrodek życia politycznego kraju, miejsce zjazdów polsko-litewskich i sejmów. Dziś dumnie świętuje 100-lecie odzyskania niepodległości.

09.09.2018 20:23    1
Tuczna jako ostoja polskości
Tuczna jako ostoja polskości

Tuczna wpisuje się w jubileuszowe obchody 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości. Od wieków, jako zaścianek szlachecki, broniła wartości patriotycznych i katolickich. Dzięki temu zapisała się na karcie historii jako ostoja polskości.

02.09.2018 08:00    1
90-lat OSP Worgule
90-lat OSP Worgule

W niedzielę, 26 sierpnia, odbyły się uroczystości 90-lecia istnienia Ochotniczej Straży Pożarnej w Worgulach.

31.08.2018 10:36    1
Łosice: Odsłonią archeologiczną przeszłość miasta
Łosice: Odsłonią archeologiczną przeszłość miasta

Już wkrótce specjaliści i prowadzący analizy w ramach interdyscyplinarnych badań Grodziska Dzięcioły potwierdzą lub obalą tezę mówiącą o tym, że Łosice pierwotnie leżały na tych terenach oraz że dało ono początek dzisiejszemu miastu. Na projekt miejscowy ośrodek kultury dostał ponad 100 tysięcy złotych z resortu kultury. Już niebawem ruszą badania, które odkryją wiele prawd historycznych.

27.08.2018 17:18    1    1
Wisznice - droga do wolności
Wisznice - droga do wolności

Wisznice w tym roku włączają się w ogólnopolskie obchody 100-lecia odzyskania przez ojczyznę niepodległości. Prezentacje tańców narodowych podczas państwowych uroczystości, liczne akademie poświęcone historii regionu, a nawet podświetlenie urzędu gminy na kolor biało-czerwony – tak gmina oddaje hołd wszystkim, którzy walczyli o jej wolność.

18.08.2018 10:27    1
O skautach i historii Terespola. Spotkanie dla dzieci
O skautach i historii Terespola. Spotkanie dla dzieci

W ramach projektu "Aktywni Mieszkańcy - Inspirujące Miasto!" rozpoczęła się inicjatywa pod nazwą "Każdy Równy - Wszyscy Ważni", którą koordynuje Wojciech i Monika Tarasiukowie - skauci z Royal Rangers Szczep 20 Terespol.

08.08.2018 09:52
Biała Podlaska: Uczcili godzinę "W" [GALERIA]
Biała Podlaska: Uczcili godzinę "W" [GALERIA]

W środę, 1 sierpnia, na placu Wolności bialczanie wzięli udział w uroczystościach 74. rocznicy Powstania Warszawskiego.

07.08.2018 12:48
Kostomłoty: Odnaleziono pradawne gockie cmentarzysko
Kostomłoty: Odnaleziono pradawne gockie cmentarzysko

Podczas wstępnych wykopalisk odkryto przedmioty świadczące o tym, iż w miejscowości znajduje się bardzo stare cmentarzysko. Miejsce pochówku północnogermańskiego plemienia Gotów pochodzi prawdopodobnie z III -IV wieku. Zamieszkiwali oni wówczas te okolice.

06.08.2018 08:03
Romaszki: Modlili się przed cudownym obrazem
Romaszki: Modlili się przed cudownym obrazem

Społeczność Romaszek w ostatni lipcowy weekend modliła się przed obrazem Matki Bożej Nieustającej Pomocy, który dla miejscowych ma wartość cudownego wizerunku. Zdaniem ludzi niemal 70 lat temu sam się odnowił. Jubileusz wydarzenia zbiegł się w tym roku z 35-lecia poświęcenia świątyni, którą zbudowali w czynie społecznym mieszkańcy miejscowości.

06.08.2018 08:00    1
Historia: Małżeństwo bez przyszłości
Historia: Małżeństwo bez przyszłości

Karol Stanisław Radziwiłł, powszechnie zwany "Panie Kochanku", mimo dwóch małżeństw nie doczekał się własnego potomka. Toteż jedynym spadkobiercą swojej ogromnej fortuny uczynił przyrodniego brata, księcia podkomorzego litewskiego Hieronima Wincentego Radziwiłła. Książę podkomorzy zmarł jednak niespodziewanie w Nieświeżu w 1786, przeżywszy zaledwie 27 lat, pozostawiając jedynego syna Dominika Hieronima.

05.08.2018 17:38
Symbole polskości w Neplach
Symbole polskości w Neplach

Neple położone są przy ujściu Krzny do Bugu, dlatego cenione są szczególnie za piękną przyrodę oraz walory turystyczne. Nie mniej insteresująco jednak zapisała się też historia miejscowości, która pozostawiła liczne pamiątki i zabytki.

05.08.2018 09:20
Uczczą godzinę W w Białej Podlaskiej i Międzyrzecu Podlaskim
Uczczą godzinę W w Białej Podlaskiej i Międzyrzecu Podlaskim

W środę, 1 sierpnia, w Białej Podlaskiej odbędą się uroczystości 74. rocznicy Powstania Warszawskiego. Miejski Ośrodek Kultury w Międzyrzecu Podlaskim zaprasza, 4 sierpnia, na patriotyczny koncert "Pamiętamy `44". Jest on organizowany z okazji 74. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego, w ramach obchodów 100. Rocznicy Odzyskania Niepodległości. Sponsorami wydarzenia są: Miasto Międzyrzec Podlaski, Powiat Bialski oraz Hotel Hesperus.

31.07.2018 10:42
Historia bialskich samolotów
Historia bialskich samolotów

Była jednym z największych zakładów przemysłowych na terenie województwa lubelskiego, miała ogromny wpływ na rozwój gospodarczy Białej Podlaskiej i ogólnokrajowe znaczenie, bo w pierwszych latach po odzyskaniu niepodległości Polska nie miała własnego przemysłu lotniczego, po zaborcach zostało jedynie kilka remontowych warsztatów. W latach 20. XX wieku w Białej powstała Podlaska Wytwórnia Samolotów, która na kilkanaście lat wpisała się w krajobraz miasta.

29.07.2018 07:46
Czy Wisznice przekształcą się w miasto?
Czy Wisznice przekształcą się w miasto?

Podczas konferencji naukowej pt. "Gmina Wisznice w perspektywie jutra. Historia, współczesność, przyszłość" omówiono różnorodne aspekty związane z funkcjonowaniem gminy. Na spotkanie przybyli przedstawiciele lokalnych władz, jednostek administracyjnych, naukowych, kulturalnych oraz mieszkańcy miejscowości.

16.07.2018 11:15    1
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: Dajcie SpokójTreść komentarza: Taaa specjalny zespół od naganiania spragnionych wolności ludzi do głosowania na prezydenta konkretnej partii "bo inaczej nie zorganizujemy czytania ustawy, bo nam się wydaje że obecny prezydent odrzuci" Śmiech na sali.Data dodania komentarza: 21.11.2024, 18:02Źródło komentarza: Bliżej legalizacji marihuany w Polsce? Zajmą się tym Petru i JachiraAutor komentarza: c ytTreść komentarza: A krowy? Szczepić krowy, są większe od psa i kota. To o wiele więcej obywatela, na statystyczny przypadek zakaźny. Przyznajcie się, nie zrzucaliście kostek, na Stado?Data dodania komentarza: 21.11.2024, 16:57Źródło komentarza: Wścieklizna w natarciu. Wykryto ją u domowego psa i krowyAutor komentarza: ccytTreść komentarza: Za 30mln, to da się rzekę kupić ... do jakiegoś morza, niekoniecznie Bałtyku, bo tam, to już wiecieData dodania komentarza: 21.11.2024, 16:54Źródło komentarza: Radni miejscy zdecydują czy przyjmą gminne ściekiAutor komentarza: chyży rójTreść komentarza: niech najpierw szczepią psy i koty będąnce w niewoli w miescie,Dodatkowo właściciele nie sprzątają po swoich niewolnikach,Postawić strażnika miejskiego i niech wali mandaty,od tego jest.Data dodania komentarza: 21.11.2024, 10:57Źródło komentarza: Wścieklizna w natarciu. Wykryto ją u domowego psa i krowyAutor komentarza: chyży rójTreść komentarza: a to dlatego,bo trzeba używać i rozumu a im zabrakloData dodania komentarza: 21.11.2024, 10:48Źródło komentarza: Kierowała po alkoholu. Uderzyła w busaAutor komentarza: AndrzejTreść komentarza: Ja na temat specjalności.Byłem w wojsku 40 lat wstecz, na szkole młodszych specalistów i po niej zostałem dowódcą obsługi R-140 M.Myślałem że nie ma już tej specjalności,a to dlatego że taka radiostacja,tzn,anteny nadawcze wysyłają w eter tyle energii,że każdy może szybciutko zlokalizowac miejsce.Nawet wtedy,w latach 80 mówiono nam że każda rsdt.dużej mocy to ,,świeci jak zimny ogień odpalony z zupełnej ciemności'.Oczywiście były na radiostacji urządzenia do pracy zdalnej,chyba z odległości do 150m,ale nigdy tego nie ćwiczyliśmy.Więc jestem bardzo zdziwiony,że wojsko ciągle szkoli ludzi z alfabetu Morsa,jest to przestarzałe,przy dzisiejszej cyfryzacji.Data dodania komentarza: 21.11.2024, 10:33Źródło komentarza: Mistrz MMA w szeregach terytorialsów. To międzyrzeczanin
Reklama
Reklama