Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
środa, 2 października 2024 06:35

Czym są wady ukryte samochodu używanego? Czy można zwrócić samochód z wadą ukrytą?

Podczas kupowania pojazdu ważne są nie tylko parametry zakupionego samochodu, ale także stan techniczny auta. Przede wszystkim, trzeba zwrócić uwagę na wady ukryte samochodu używanego. Nawet jeśli na pierwszy rzut oka wszystko wygląda dobrze, pojazd z rynku wtórnego może mieć wady fizyczne lub prawne.
  • 22.09.2023 10:15
Czym są wady ukryte samochodu używanego? Czy można zwrócić samochód z wadą ukrytą?

Czym jest wada ukryta samochodu?

Czym jest wada ukryta pojazdu? Ukryta wada pojazdu to taki problem techniczny auta, o którym sprzedawca nie poinformował kupującego. To właśnie dlatego trzeba jeszcze przed finalizacją transakcji dokładnie sprawdzić stan samochodu.

Wady ukryte samochodu można podzielić na dwie kategorie. Są one następujące:

fizyczna wada ukryta samochodu, która odnosi się do rzeczywistych, technicznych problemów, jakie ma dany pojazd, i obniża jego użyteczność (oraz wartość samochodu). Nieuczciwy sprzedawca dokłada wówczas starań, by o złym stanie eksploatacyjnym nie dowiedział się kupujący. Oto przykładowe sposoby:

manipulowanie licznikiem,

maskowanie uszkodzeń.

wada prawna ukryta samochodu — chodzi tu np. o próbę sprzedaży samochodu, gdy auto pochodzi z kradzieży i z tego powodu nie może zostać zarejestrowane przez nowego posiadacza.

Kiedy jednak mówimy o ukrytej wadzie, mamy na myśli zwykle fizyczne uszkodzenia, które przyczyniają się do obniżenia ceny samochodu. Dlatego przed zakupem pojazdu zawsze warto skorzystać z pomocy zaufanego mechanika samochodowego, który wychwyci ewentualne usterki.

Co zrobić, gdy dojdzie do zakupu auta z wadami ukrytymi? Jakie prawa przysługują kupującemu samochód używany?

Jeśli nabywca stwierdzi, że doszło do zakupu samochodu z ukrytą wadą, może starać się o zwrot zakupionego auta. Naturalnym rozwiązaniem jest kontakt między stronami umowy kupna-sprzedaży.

Jeśli kupujący wykryje wadę ukrytą w samochodzie, powinien on najpierw poinformować sprzedawcę. Przykładowo poprzez złożenie oświadczenia, które może posłużyć jako dowód na wypadek ewentualnego postępowania sądowego.

Niestety, jak możemy się domyślić, w praktyce sprzedawca rzadko dobrowolnie akceptuje roszczenia zgłaszane kupującego. Trzeba wówczas udowodnić, że usterka istniała jeszcze przed zakupem pojazdu. Najlepszym sposobem w takiej sytuacji jest pomoc rzeczoznawcy. Przygotuje on ekspertyzę potwierdzającą, że awaria występowała jeszcze przed zakupem pojazdu, co daje nam prawa z tytułu rękojmi.

Skorzystanie z usług rzeczoznawcy to koszty na poziomie min. kilkuset złotych. Można domagać się ich zwrotu w sytuacji, gdy dojdzie do korzystnego rozstrzygnięcia sprawy sądowej.

Czy sprzedawca musi pokryć ewentualne szkody w myśl przepisów kodeksu cywilnego?

Tak, jeśli sprzedawca okaże się bardziej ugodowy, można — po konsultacjach, których udzieli nam mechanik samochodowy, domagać się od sprzedającego pokrycia kosztów naprawy. Zgodnie z przepisami kodeksu cywilnego poprzedni właściciel auta ma dwa tygodnie na to, by usunąć wadę ukrytą.

Czy można zwrócić zakupiony samochód z wadą ukrytą? Obniżenie ceny pojazdu i nie tylko

Jak najbardziej jest to możliwe w przypadku ukrytej wady samochodu. Jednak żądanie naprawy auta w celu usunięcia wady ukrytej to nie jedyne rozwiązanie. Oto kolejne możliwe prawa kupującego, jeśli auto posiada wady prawne lub fizyczne:

żądanie zwrotu części kosztów zakupu (tzn. obniżenie ceny samochodu),

zwrot samochodu i wymiana na inny egzemplarz (dotyczy to klientów, którzy kupili samochód w komisie).

Kredyt na samochód — co w przypadku zwrotu zakupionego samochodu z powodu wad ukrytych?

Jeśli kupiłeś auto na kredyt celowy i stwierdziłeś wady ukryte, w pierwszej kolejności skontaktuj się z bankiem, zanim zdecydujesz się na zwrot samochodu.

Zazwyczaj banki pozwalają zwrócić pojazd i odstąpić od umowy sprzedaży. Tak czy inaczej, wciąż trzeba spłacać raty. Podobnie przedstawia się sytuacja, jeśli chodzi o dalszą sprzedaż samochodu.

Czym kredyt samochodowy różni się od gotówkowego?

Jest co najmniej kilka różnic między kredytem gotówkowym i samochodowym. Przede wszystkim, ten ostatni to finansowanie celowe. A to oznacza, że może być wykorzystane jedynie na kupno samochodu czy innego pojazdu (motocykla, skutera itp.). Jest to spore ograniczenie względem "standardowego" kredytu. Z drugiej jednak strony oprocentowanie kredytu na kupno samochodu jest zwykle niższe.

Kredyt na zakup samochodu to usługa, którą możemy znaleźć w ofercie właściwie wszystkich banków działających w Polsce. Aktualny ranking ofert w tym zakresie możemy znaleźć na: https://www.czerwona-skarbonka.pl/kredyt-samochodowy/.

Ile jest czasu na zgłoszenie wad ukrytych?

Ponieważ posiadasz status konsumenta, możesz dochodzić roszczeń w wyniku wady ukrytej zakupionego samochodu przez okres 2 lat od daty nabycia pojazdu (co zazwyczaj jest równoznaczne z podpisaniem umowy sprzedaży). Konieczne jest, aby poinformować sprzedawcę o wadach samochodu, które nie były widoczne od razu podczas zakupu.

Po wykryciu wady ukrytej mamy rok na złożenie oświadczenia. Aczkolwiek warto to zrobić możliwie jak najszybciej po zidentyfikowaniu problemu. Po pierwsze dlatego, że utrzymanie pojazdu sporo kosztuje, I po drugie, jeśli zgłosimy się z wadami ukrytymi np. po 7 miesiącach, trudno będzie nam udowodnić, że sprzedawca samochodu jest winny, i z pełną świadomością istnienia usterek odsprzedał

Artykuł sponsorowany