HISTORIA
29 grudnia 1979 r. ukazał się w kioskach pierwszy numer tygodnika przygotowany przez zespół lubelskich i bialskich dziennikarzy. Wydawanie nowego tygodnika wojewódzkiego w regionie zamieszkałym przez 286 tys. osób bez większych tradycji czytelniczych było znacznym ryzykiem. Tygodnik borykał się z brakiem dziennikarskich kadr. Dopiero w 6. numerze ogłoszono 10-osobowy skład redakcyjny z Wojciechem Podoleckim, byłym dziennikarzem kieleckiego „Echa Dnia” na czele.
Od początku pismo stawiało sobie za cel zamieszczanie aktualnych materiałów z rolniczego regionu. Charakter pisma utworzonego przez PZPR sprawiał, że wiele publikacji dotyczyło pracy organów wojewódzkich, miejskich i gminnych partii.
Pionierski okres poszukiwania formuły pisma i tematyki lokalnej zakończyła dopiero trzecia zmiana na stanowisku redaktora naczelnego. W październiku 1983 r. został nim doktor psychologii, uprzednio związany z Komitetem Wojewódzkim PZPR, Romuald Galiński. Wprowadził on nowych dziennikarzy i zadbał o znacznie ciekawe publikacje. Znikły definitywnie serwisy informacyjne PAP i Interpressu na rzecz tekstów historycznych, gospodarczych i społecznych z regionu. Sporo w nich było reportaży i felietonów. Nie bez powodu w 1987 r. „Słowo Podlasia” zajmowało 9.pozycję wśród 31 podobnych tygodników wojewódzkich.
Pismo uczestniczyło kilkakrotnie w Konfrontacjach Prasy Regionalnych, uwieńczonych trzecią nagrodą „Wigierskiego Lauru”, uzyskaną we wrześniu 1988 roku. Cztery lata wcześniej doceniono go odznaką „Za zasługi dla województwa bialskopodlaskiego”. Szczególnie chętnie czytane były artykuły znawcy przeszłości regionu Jerzego Sroki. W latach 1982-1989 zamieścił on kilkanaście cyklów tematycznych o charakterze historycznym. Najbardziej znane z nich to „Wrześniowe dni na Podlasiu”, „Podlasiacy na frontach II wojny światowej”, „Szare Szeregi Podlasia”, „Zbrodnie hitlerowskie na Podlasiu” i „Podlaski Słownik Biograficzny”.
„Słowo Podlasia” docierało co tydzień do podlaskich wsi, towarzysząc różnym bolączkom rolników. W zainicjowanym w 1983 r. cyklu publikacji „Jaka jesteś gmino?” pokazany został dorobek gospodarczy i kulturalny 33 podlaskich gmin. Pismo szeroko informowało o poczynaniach ważniejszych zakładów produkcyjnych, zachęcało do udziału w kampaniach wyborczych do parlamentu i rad narodowych.
Zmiany ustrojowe spowodowały nową politykę redakcyjną. 1 lipca 1990 r. red. R. Galińskiego zastąpił na stanowisku szefa dotychczasowy publicysta sportowy i reportażysta Roman Laszuk. 9 miesięcy później tygodnik zakupiony przez udziałowców bialskiej firmy PPUH Rapid stał się pismem prywatnym, z nowymi preferencjami tygodnika w pełni czytelniczego, wydawanym przez Podlaską Oficynę Wydawniczą Rapid-Press Sp. z o.o. (później nazwę spółki zmieniono na POW Słowo Podlasia, wreszcie po zakupie tygodników Kronika Tygodnia i Super Tydzień Chełmski na Grupa Wydawnicza Słowo), w której dyrektorem został Roman Laszuk, nadal pozostając redaktorem naczelnym „Słowa” (z dwoma przerwami – między 6 września 1991 r. i 25 marca 1993 r., gdy funkcję pełnili Istvan Grabowski i Janusz Kulikowski, oraz między 10 września a 30 listopada 2002 r., gdy czasowo zastępował go Jerzy Trudzik.
Odmienione „Słowo” zwiększyło objętość z 8 do 16 stron tygodniowo, następnie do 32, by kilka lat później mieć nawet 64 strony plus 16-stronicowy dodatek TV. Umocniło też swą pozycję wieloma przedsięwzięciami w regionie. Latem 1993 r. redakcja tygodnika wspólnie z Radiem dla Ciebie zainicjowała cykl imprez plenerowych Pożegnanie Wakacji na bialskim lotnisku. Natomiast dwa lata później z inicjatywy redakcji „Słowa” rozpoczęty został konkurs na najbardziej aktywne przedsiębiorstwo o laur Wawrzynu Podlasia oraz wybory Miss Polonia Regionu Bialskopodlaskiego. Obie imprezy cieszyły się ogromnym powodzeniem, stanowiąc wizytówkę poczynań redakcji i wydawcy – Grupy Wydawniczej Słowo Sp. z o.o.
Na łamach „Słowa” częściej niż w minionych latach zaczęły gościć artykuły dotykające spraw bulwersujących czytelników, reportaże społeczno-obyczajowe (m.in. związane z granicą polsko-białoruską), a także aktualny serwis informacyjny przynoszący najnowsze wieści z pięciu powiatów: bialskiego, łosickiego, łukowskiego, parczewskiego i radzyńskiego.
Istotna zmiana kolegium redakcyjnego, a zarazem charakteru tygodnika nastąpiła 1 lutego 2004 r., kiedy redaktorem naczelnym został Janusz Kulikowski. 1 kwietnia 2006 r. zastąpił go Wojciech Sumliński, lecz funkcję tą pełnił tylko przez siedem tygodni. Po jego odwołaniu, od 21 maja redakcją zaczął zarządzać Jacek Korwin i piastował swoje stanowisko do 2 kwietnia 2013 r. Kolejnymi szefami „Słowa” byli: Ingrid Hintz-Nowosad (do 31 sierpnia 2013 r.) i Rafał Panas (od 1 grudnia 2013 r. do 31 października 2014 r.), a w międzyczasie przez trzy miesiące obowiązki redaktora naczelnego pełnił Roman Laszuk. Od 1 listopada 2014 r. do 1 sierpnia 2016 r. redaktorem naczelnym był Janusz Włodarczyk. Obecnie, tj. od 20 września 2016 r., na stanowisku tym zasiada Piotr Pyrkosz.
Tygodnik systematycznie rozszerza informacyjny przekaz poprzez swoją stronę internetową.
Jesteśmy członkiem Izby Wydawców Prasy i przestrzegamy kodeksu dobrych praktyk wydawcy prasy.