Dyrektor Zakładu Karnego w Białej Podlaskiej ppłk Artur Ambrozik mówi, że Wielkanoc to szczególny okres w funkcjonowaniu jednostki penitencjarnej.
- Dla funkcjonariuszy oraz pracowników Służby Więziennej jest to czas wytężonej pracy. Wszyscy pracownicy Zakładu Karnego w Białej Podlaskiej starają się, aby świąteczny nastrój zapanował również w miejscu, w którym osoby pozbawione wolności odbywają karę - zaznacza. Dodaje, że ten okres sprzyja pozytywnej przemianie więźniów, daje wiarę, a także nadzieję dokonania korekty postępowania. - Funkcjonariuszom Zakładu Karnego w Białej Podlaskiej zależy, aby osadzeni zastanowili się nad sensem swojego dotychczasowego życia, tak więc budowanie świątecznej atmosfery za murami więzienia jest szczególnie istotne. Warte uwagi jest, że Służba Więzienna prowadzi stałą obserwację osadzonych. Dąży do niwelowania niekorzystnych zachowań, związanych z przygnębieniem, pojawiającym się z powodu izolacji zwłaszcza w okresie świątecznym – mówi dyrektor Artur Ambrozik.
Wyjaśnia, że w czasie pandemii koronawirusa, która stwarza poważne zagrożenie sanitarne, istniała potrzeba wstrzymania i ograniczenia niektórych uprawnień m.in. widzeń osadzonych w bezpośrednim kontakcie z rodzinami, przebywających w tutejszej jednostce penitencjarnej.
Rozmowy z rodziną przez skypa
- Administracja zakładu karnego umożliwia nawiązanie połączeń i rozmowy z najbliższymi za pomocą komunikatora skype – informuje dyrektor Zakładu Karnego. W okresie poprzedzającym święta wzmożona zostaje praca wychowawców i psychologów, którzy poprzez indywidualne rozmowy wspierają osadzonych w przeżywaniu świąt w więziennej izolacji. - W okresie Wielkiego Postu, oprócz duchowego przygotowania się na ten szczególny okres, osadzeni z Oddziału Zewnętrznego w Zabłociu biorą udział w warsztatach zajęciowych, które służą przybliżeniu atmosfery świąt. W ramach realizowanego programu readaptacji społecznej pt. „Wielka moc” skazani wykonują prace manualne, zapoznając się z różnorodnymi technikami malarskimi i zdobniczymi – przekazuje ppłk Artur Ambrozik. Zaznacza, że pod wykonanymi pracami kryje się coś więcej aniżeli jedynie świąteczna symbolika.
- Zajęcia z rękodzieła artystycznego służą kreowaniu twórczych postaw, kształtowaniu umiejętności praktycznych, wyzwoleniu wewnętrznych potencjałów i uzdolnień, wzrostu samooceny oraz zastępczemu zaspokajaniu potrzeb. Sama aktywność twórcza osadzonych stwarza sposobność pożytecznego zagospodarowania czasu wolnego i konstruktywnego złagodzenia napięć i negatywnych emocji związanych z koniecznością przeżywania świąt w warunkach izolacji penitencjarnej, z dala od rodziny. Uczestniczący w programie mają możliwość oddania się nastrojowi tych świąt, by móc na własny sposób nadać im kształt i znaczenie. Zajęcia mają również czysto praktyczny charakter - skazani podejmują wysiłek stworzenia kartek świątecznych z życzeniami oraz dekoracji świątecznych ze świadomością, iż zostaną one przekazane najbliższym im osobom – tłumaczy dyrektor. (...)
Cały artykuł przeczytacie w papierowym i elektronicznym wydaniu Słowa Podlasia z 30 marca
Napisz komentarz
Komentarze