Każdy, kto będzie chciał nocować w lesie w wyznaczonych strefach dłużej niż dwie noce z rzędu lub w grupie większej niż dziewięć osób musi zgłosić to drogą mailową do miejscowego nadleśnictwa i otrzymać akceptację w wiadomości zwrotnej.
W projekcie biorą udział również nadleśnictwa z naszego regionu. – Obszar objęty programem wyznaczyliśmy na terenie dwóch sąsiadujących ze sobą leśnictw: Kodeń i Zabłocie. Jest to południowo-wschodnia część nadleśnictwa. Obszar zajmuje cztery kompleksy leśne o łącznej powierzchni ok. 1,5 tys. ha – informuje Małgorzata Bielak, koordynatorka projektu „Zanocuj w lesie” w Nadleśnictwie Chotyłów.
Obszar tej samej wielkości wyznaczono również w Nadleśnictwie Biała Podlaska, znajduje się on praktycznie w całości na terenie leśnictwa Konstantynów. – Obligatoryjnie trzeba zgłaszać pobyt w grupie większej niż dziewięć osób lub/i dłuższy niż dwie noce. Nadleśnictwo na taki pobyt musi wyrazić zgodę. Zgłoszenia można dokonać poprzez wysłanie maila do nadleśnictwa albo zgłoszenie telefoniczne – wyjaśnia z kolei Łukasz Szubiczuk, koordynator projektu w Nadleśnictwie Biała Podlaska.
Dodaje jednak, że dla własnego bezpieczeństwa lepiej zgłaszać każdy pobyt. – Ktoś może źle się poczuć, zdarzy się jakiś wypadek losowy, zawsze będziemy mogli szybciej zareagować, wiedząc, w jakim miejscu w lesie przebywa dana osoba – tłumaczy leśnik. Wyjaśnia, że na terenie Nadleśnictwa Biała Podlaska są wyznaczone tylko dwa miejsca, w których można rozpalić ognisko. Należy też sprawdzać, gdzie aktualnie są zręby albo prowadzone zabiegi hodowlane, bo na taki teren obowiązuje zakaz wstępu.
Warto pamiętać o zasadzie „3Z”, czyli „zaplanuj” – sprawdź teren, na jakim chcesz biwakować i regulamin programu oraz mapę zakazów wstępu do lasu; „zanocuj” – pamiętaj, że w wyznaczonych obszarach nie ma dodatkowej infrastruktury i sam musisz o wszystko zadbać oraz „zabierz” – zabierz ze sobą miłe wspomnienia, ale przede wszystkim wszystko to, co zabrałeś ze sobą z domu, w tym śmieci.
– Każdy chętny do spędzenia nocy w lesie powinien zapoznać się z regulaminem dla własnego bezpieczeństwa. Jest on dostępny na stronie internetowej nadleśnictwa w zakładce „Turystyka - Zanocuj w lesie” – podkreśla Małgorzata Bielak. Dodaje, że zasady przebywania w lesie są proste i wynikają z ogólnie funkcjonujących przepisów oraz zasad poszanowania środowiska i drugiej istoty.
Szczegółowy regulamin, najczęściej zadawane pytania oraz odpowiedzi na nie, a także wszelkie potrzebne informacje znaleźć można na stronie www.lasy.gov.pl.
Napisz komentarz
Komentarze