Rewitalizacja zdegradowanych obszarów po żwirowni na obszar turystyczny to jedna z największych inwestycji ostatnich lat w Międzyrzecu Podlaskim.
Oficjalnie do użytku została oddana w lipcu zeszłego roku i od razu stała się nie tylko jedną z głównych atrakcji powiatu bialskiego, ale i terenów sąsiadujących. Nic dziwnego, bo zarówno dzieci jak i dorośli znajdą tam ciekawą ofertę wypoczynku.
Międzyrzecka perełka
Przypomnijmy, inwestycja w ramach projektu pod nazwą "Rewitalizacja zdegradowanych obszarów po wyrobiskach żwirowni z przeznaczeniem na obszar turystyczny" kosztowała łącznie 8 005 099,78 złotych, a dofinansowanie z funduszy europejskich to 5 842 040,25 zł w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Lubelskiego na lata 2014 – 2020. Prace objęły budowę m.in. instalacji wodno-kanalizacyjnej i elektrycznej, oświetlenia, monitoringu, parkingu na 100 aut, fontanny pływającej, małej architektury, toru pump truck, dwóch boisk, pełnowymiarowego kortu do tenisa ziemnego, siłowni, czterech placów zabaw w tym jednego sensorycznego, skate parku, plaży i placu streetworkout. Z kolei pod działalność gospodarczą w tym gastronomię i usługi przeznaczono powierzchnię o wielkości 739 mkw.
– Mam okazję w weekend, gorące dni obserwować, co dzieje się na naszych jeziorkach i wiem, że trafiliśmy z tym projektem w punkt. Można tu i odpocząć i pobawić się. Rodzice mogą tutaj przyjechać z dziećmi i tak naprawdę mieć kilka godzin spokoju, obserwując tylko swoje pociechy, które korzystają z tutejszych atrakcji. Wiem, że przybywają tu nie tylko mieszkańcy Międzyrzeca Podlaskiego, ale i wielu okolicznych miast i miejscowości. Najważniejsze jest, że można tutaj czuć się bezpiecznie, bo kąpieliska pilnują ratownicy. Na terenie województwa lubelskiego niewiele jest takich miejsc, więc tym bardziej się cieszymy, że powstało w naszym mieście – mówi burmistrz Zbigniew Kot.
Międzyrzeckie Jeziorka to obecnie bezpieczne miejsce rekreacji i wypoczynku, umożliwiające organizację wydarzeń kulturalnych i spotkań. Urządzenia sportowo-rekreacyjne służą aktywizacji mieszkańców. Nowa nawierzchnia drogi, parking, chodniki, monitoring i oświetlenie poprawiły dostępność i zwiększyły bezpieczeństwo na tym terenie. Poprawa atrakcyjności zdecydowanie służy celom rekreacyjnym i turystycznym oraz tworzy warunki do rozwoju lokalnej przedsiębiorczości i promocji miasta. W przeciągu roku odbyło się tutaj wiele imprez, integrujących lokalną społeczność. Ostatnio fantastyczne wydarzenie dla dzieci pod hasłem „Bieg na żywioł” zorganizowało tutaj Stowarzyszenie Elementum.
Bezpiecznie i komfortowo
Najważniejsze jednak, że osoby, spędzające tutaj czas mogą czuć się bezpiecznie. Administratorami całego kompleksu są Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji oraz Ochotnicza Straż Pożarna „Stołpno”. To właśnie wykwalifikowani w ratownictwie wodnym strażacy strzegą kąpieliska codziennie.
– W godzinach 11:00-18:00 nad bezpieczeństwem czuwa minimum dwóch ratowników. Wywieszona jest biała flaga, co oznacza, że cały czas obserwujemy wodę. Po godzinie 18:00 pełnimy też dyżury społeczne, można do nas przyjść i poprosić o pomoc. Dysponujemy profesjonalnym sprzętem ratownictwa wodnego i medycznego. Zależy nam tym, podobnie jak w latach ubiegłych, by na naszych Międzyrzeckich Jeziorkach nic złego się nie wydarzyło. Kąpielisko obejmuje łącznie 60 metrów linii brzegowej – informuje Karol Szmytko, prezes OSP „Stołpno”. – Mamy bardzo dobrą jakość wody, co potwierdzają badania przeprowadzane przynajmniej cztery razy w ciągu sezonu przez sanepid – podkreśla.
W tym roku kąpielisko oraz pomosty zostały przeniesione bliżej rekreacyjnej części kompleksu. Znajduje się tu również wypożyczalnia sprzętu wodnego: kajaków, rowerów wodnych oraz SUP desek. Funkcjonuje codziennie od godz. 10:00 do minimum godz. 20:00. Otwarta została też baza gastronomiczna, zorganizowana przez lokalne firmy. Jest kilka foodtrucków, niedaleko znajduje się restauracja, w której można zjeść obiad, na deser natomiast można kupić lody czy watę cukrową. O czystość na terenie kompleksu dbają miejskie służby.
Napisz komentarz
Komentarze