Osoby młode, pozostające bez pracy przez dłuższy czas, mają nie tylko trudności w dostosowaniu się do potrzeb zmieniającego się lokalnego rynku pracy ale też słabnącą motywację do jej poszukiwania i utrzymania zatrudnienia. Do tego narasta bariera psychologiczna, wynikająca z malejącej wraz z kolejnymi trudnościami wiary we własne możliwości i strach przed kolejnym niepowodzeniem. Trudna sytuacja zawodowa młodych przekłada się znacząco na rynek pracy. Jednocześnie pracodawcy oczekują od młodego człowieka zarówno kwalifikacji, jak i doświadczenia zawodowego.
Wsparcie w tym zakresie oferuje Wojewódzki Urząd Pracy w ramach Programu Operacyjnego Wiedza Edukacja Rozwój (PO WER) który ma na celu zwiększenie możliwości zatrudnienia osób młodych w wieku 18-29 lat bez pracy, w tym osób z niepełnosprawnościami, zarejestrowanych w PUP/MUP jako bezrobotne, w tym w szczególności, które nie uczestniczą w kształceniu i szkoleniu - tzw. osoby z kategorii NEET.
Do młodych skierowany został pakiet działań pomocowych, obejmujących zróżnicowane formy wsparcia, tak aby każdy miał możliwość wyboru własnej ścieżki rozwoju zawodowego. Obok oferowanych bonów szkoleniowych, bonów na zasiedlenie, szkoleń czy dotacji na założenie własnej działalności gospodarczej, osoby bezrobotne mogą skorzystać ze staży zawodowych u pracodawcy.
Staż to szansa na zdobycie nowych umiejętności, kompetencji i zyskanie tak cennego w oczach pracodawców doświadczenia zawodowego co może również prowadzić do zdobycia pierwszej pracy. Staż w wybranym zakładzie pracy zazwyczaj trwa od 3 do 6 miesięcy, zaś po tym czasie znacznie wzrasta możliwość uzyskania zatrudnienia. W okresie odbywania stażu uczestnikowi przysługuje stypendium stażowe a także możliwość otrzymania środków na pokrycie kosztów związanych z niezbędnymi badaniami lekarskimi oraz zwrot kosztów przejazdu na staż. To właśnie dofinansowane w ramach PO WER staże mogą dać także coś więcej – wiarę we własne możliwości i szansę realnej poprawy swojej sytuacji życiowej. Dlatego właśnie staże cieszą się dużym zainteresowaniem. Potwierdzają to dane Wojewódzkiego Urzędu Pracy w Lublinie - w projektach realizowanych na terenie województwa lubelskiego w ramach Programu Operacyjnego Wiedza Edukacja Rozwój ze staży zawodowych skorzystało od 2015 r. ponad 33 tysiące osób młodych, bezrobotnych spośród ponad 52 tysięcy osób objętych wsparciem.
Poszukujesz pracy a nie masz doświadczenia zawodowego? To sytuacja trudna ale nie bez wyjścia. Z pomocą przychodzi Program Operacyjny Wiedza Edukacja Rozwój (PO WER) oferując kompleksowe wsparcie, dostosowane do indywidualnych potrzeb, które pomoże zdobyć umiejętności i kwalifikacje oraz niezbędne do rozpoczęcia nowego rozdziału w życiu zawodowym.
Informacje o możliwości ubiegania się o wsparcie dostępne są na stronach internetowych właściwych ze względu na miejsce zamieszkania/siedziby pracodawcy powiatowych urzędów pracy lub stronie internetowej WUP w Lublinie: https://power-wuplublin.praca.gov.pl/.
Wydział Realizacji PO WER
Wojewódzki Urząd Pracy w Lublinie
ul. Lubartowska 74 A, 20-094 Lublin
tel. 81 463 53 49, kom. 605 903 476
e-mail: [email protected]
power-wuplublin.praca.gov.pl
Materiał współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego
Napisz komentarz
Komentarze