Renowacja parku stanowi kluczową inwestycję zmierzającą do wzbogacania i zagospodarowywania obszarów rekreacyjnych w mieście. A podpisana przed kilkoma dniami z Urzędem Marszałkowskim umowa na realizację projektu daje urzędnikom zielone światło do podejmowania kolejnych działań zmierzających do rozpoczęcia prac rewitalizacyjnych.
– Jest to dla nas bardzo istotne zadanie. Zakres prac jest bardzo obszerny. Zobaczymy, jakie koszty poszczególnych robót wykaże przetarg. Na niektórych alejach chcielibyśmy podnieść jakość materiału, z jakiego zostaną one wykonane. Obiekt jest objęty ochroną konserwatorską, dlatego główny akcent stawiamy na zachowanie zabytkowego, historycznego charakteru tego kompleksu – mówi burmistrz Zbigniew Kot.
Wedle koncepcji park zostanie gruntownie zmodernizowany. Do zrewitalizowania jest aż 35 hektarów. Ma być piękniej i bezpieczniej. Powstaną nowe alejki, ławeczki, zamontowany zostanie monitoring oraz stylizowane oświetlenie. Na terenie kompleksu uporządkowana zostanie zieleń, część drzew zostanie wycięta, ale na ich miejsce posadzone zostaną krzewy. Miasto zainwestuje również w budowę zaplecza sanitarnego, część budynku magazynowego zostanie zaadoptowana na publiczne toalety. A w okolicach parku powstanie nowy parking. – Od strony kościoła św. Apostołów Piotra i Pawła chcielibyśmy, żeby ten teren był troszeczkę wyniesiony, aby pokazać miejsce, gdzie rozgrywało się wydarzenie niezmiernie ważne w historii miasta, związane z zagładą przez Niemców członków POW, ponieważ większość mieszkańców z tym kojarzy właśnie pałac – dodaje burmistrz Kot.
Całość inwestycji opiewa na ponad 2,5 mln zł. Znaczną część tej kwoty, bo aż 2,2 mln zł stanowi dofinansowanie, jakie miasto w ramach projektu pozyska z Regionalnego Programu Operacyjnego. – Większych grantów nie można było uzyskać. Jeżeli będzie konieczność, będziemy w miarę możliwości wspierać realizację inwestycji z własnych funduszy. Żałujemy, że nie udało się pozyskać dofinansowania na rewitalizację pałacu, ale równolegle będziemy starać się o pozyskanie funduszy również na ten cel w innych konkursach – podkreśla burmistrz.
Nadzór nad projektem i późniejszymi pracami na terenie parku sprawuje konserwator zabytków. – Projekt rewaloryzacji zespołu parkowo-pałacowego w części parkowej został opracowany przez Wojewódzki Urząd Ochrony Zabytków i zdaniem urzędu wartość artystyczna tego projektu jest bardzo wysoka i posiada taki charakter, że pozwoli odtworzyć i zachować historyczny wygląd tego kompleksu – stwierdza Janusz Maraśkiewicz, kierownik bialskiej delegatury Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków w Lublinie.
Więcej na ten temat czytaj w papierowym lub elektronicznym wydaniu nr 21.
Monika Pawluk
Napisz komentarz
Komentarze