Ks. Stanisław Dzyr urodził się 25 listopada 1932 r. w Dawidach (gmina Jabłoń). Chodził do szkoły powszechnej w Dawidach i Jabłoniu. Naukę kontynuował w Liceum Ogólnokształcącym im. Józefa Ignacego Kraszewskiego w Białej Podlaskiej. W latach 1952-1958 studiował w Wyższym Seminarium Duchownym w Siedlcach. Święcenia kapłańskie otrzymał w katedrze siedleckiej 29 czerwca 1958 r. z rąk bp. Ignacego Świrskiego.
Był wierny powołaniu
Przez wiele lat pracował jako duszpasterz w parafiach: Zbuczyn, Mokobody, Komarówka Podlaska, Okrzeja, Miedzna, Korytnica Łaskarzewska, Stężyca, Gródek, Lubień, Adamów. Przez dwie kadencje (1990-2000) pełnił funkcję wicedziekana dekanatu adamowskiego. 1 stycznia 1995 r. bp Jan Mazur mianował ks. S. Dzyra kanonikiem honorowym kapituły kolegiackiej janowskiej. Jako proboszcz wybudował kaplice w Wyrykach (parafia Lubień) i w Horodzieżce (parafia Adamów), dokąd przeniósł drewniany kościół z Huty Dąbrowa, oraz na cmentarzu grzebalnym w Adamowie. Ponadto wybudował: plebanię w Lubieniu, dom parafialny w Adamowie oraz wiele budynków gospodarczych w czasach, kiedy władze komunistyczne utrudniały pozyskiwanie pozwoleń na budowę oraz przydział materiałów budowlanych. Jedno z jego wspomnień dotyczy okresu, kiedy uczył się w seminarium. Były to trudne czasy przypadające na walkę systemu komunistycznego z kościołem. Czymś powszechnym było utrudnianie życia księżom i kandydatom do stanu duchownego. Ksiądz Stanisław obawiał się represji. Dlatego, żeby nie dać się złamać, próbował się do tego przygotować – spał na podłodze, dużo chodził i ograniczał jedzenie.
Od 19 sierpnia 2003 r., po przeniesieniu na emeryturę, ks. Dzyr nadal mieszkał w parafii Adamów, oddając się badaniom historycznym. Jest współautorem publikacji: „Parafia Adamów i jej Duszpasterze” z 2008 r. i autorem książek: „Poszliśmy za Panem na Jego żniwo. Historia parafii Gęś” (2011), „Pieśń mojego życia, pamiętnik osobisty” (maszynopis), „Monografia wsi Dawidy” (2007). Jak wspominają księża, który go znali, często prowadził kwerendę historyczną, korzystając z zasobów Archiwum Diecezjalnego w Siedlcach. Owocem tych poszukiwań było opracowanie wykazu duchowieństwa diecezji podlaskiej z XIX w., który został włączony do publikacji: „Dzieje Diecezji Janowskiej czyli Podlaskiej w latach 1818-1867” (2017). Swoje zainteresowania historyczne i owoce poszukiwań archiwalnych utrwalał w formie notatek. Pisał je ręcznie, pismem prawie kaligraficznym. (...)
Cały artykuł przeczytacie w papierowym i elektronicznym wydaniu Słowa Podlasia z 9 listopada
Napisz komentarz
Komentarze