Miejska Biblioteka Publiczna w Białej Podlaskiej zaprasza na spotkanie pt. "Perebory lubelskie dawniej i dziś". Odbędzie się ono w piątek 28 stycznia o godzinie 16:00 w Dziale Wiedzy o Regionie bialskiej książnicy. O tradycjach tkackich naszego regionu opowie Monika Trypuz.
Przypomnijmy, że perebor to lubelski ornament tkacki zwany potocznie haftem tkackim. Podczas prezentacji omówiona zostanie ogólna charakterystyka pereborów oraz ich zróżnicowanie w zależności od regionów występowania. Wyjaśnione zostanie pochodzenie tego typu wzornictwa na terenach Lubelszczyzny, zarysowane początki i zanik tej techniki oraz to, jak dzisiaj funkcjonuje to rękodzieło. Poruszony zostanie również temat inspiracji pereborem w sztuce i w modzie na przykładzie projektu „Atencja” oraz marki modowej How I.
Monika Trypuz to urodzona w 1981 roku w Chełmie absolwentka warszawskiej ASP. Dyplom z wyróżnieniem rektorskim uzyskała w dwóch specjalnościach: grafika warsztatowa pod kierunkiem prof. Rafała Kochańskiego oraz ilustracja i grafika wydawnicza pod kierunkiem prof. Błażeja Ostoi Lniskiego.
– Monika Trypuz to graficzka, ilustratorka współpracująca z wydawnictwami i instytucjami kultury, kreatorka marki modowej How I, wykorzystującej twórczo rozwinięty właśnie perebor. Jej zainteresowania polską kulturą ludową i rękodziełem zaowocowały autorską książką „Rocznik wsi” inspirowaną tkaniną dwuosnowową, ilustrującą miesiąc po miesiącu niepowszechne bądź zapomniane tradycje i obrzędy ludowe oraz projektem „Atencja” poświęconym pereborom – zapowiadają pracownicy MBP w Białej Podlaskiej.
Warto zaznaczyć, że w powiecie bialskim od lat bardzo prężnie działa Pracownia Tkacka im. Stanisławy Baj w Hrudzie, działająca w ramach Gminnego Ośrodka Kultury w Białej Podlaskiej. To właśnie ośrodek co roku organizuje Przygraniczny Konkurs „Tkactwo w dolinie Bugu i Krzny”, którego tematem są tradycyjne techniki tkackie, w tym tworzenie pereborów.
Napisz komentarz
Komentarze