Służebność to obciążenie, które sprawia że jeden podmiot może korzystać w określonym zakresie z działki drugiego podmiotu. O tym jakie działania może podejmować inny podmiot na naszej działce oraz jakich nie może mówią przepisy kodeksu cywilnego. Najczęściej służebność polega na tym, że przez działkę przebiega droga konieczna, następuje przesył mediów lub stoi na niej reklama.
Wpisz do księgi wieczystej
– Służebność może być wpisana do księgi wieczystej, ale nie musi. Dlatego zanim podejmiemy decyzję o zakupie działki, przejrzyjmy dokument i zapytajmy właściciela, czy teren nie jest obciążony służebnością. Wpisanie służebności do księgi wieczystej jest korzystne dla nowego właściciela działki władnącej, czyli tej, na rzecz której ustanawia się służebność. Jest bowiem zabezpieczony w ramach tzw. rękojmi wiary publicznej ksiąg wieczystych. Inaczej mówiąc, służebność przysługuje nowemu właścicielowi działki władnącej, nawet jeśli poprzedni posiadacz przez 10 lat nie korzystał ze swojego prawa – wyjaśnia agentka Północ Nieruchomości w Białej Podlaskiej Klaudia Mikiciuk-Szpera.
Przykłady służebności
– Najczęściej spotykamy się ze służebnością, która upoważnia sąsiada do dojazdu do drogi publicznej przez naszą posesję, do parkowania samochodu na naszej nieruchomości, na korzystaniu przez sąsiada z naszej studni. To także otwarte okno sąsiada, które wychodzi na naszą nieruchomość lub postawienie przez firmę banneru reklamowego na naszej działce – wyjaśnia Klaudia Mikiciuk-Szpera. Niewykorzystana służebność wygasa po 10 latach.
Nietrudno się domyślić, że w przypadku służebności koniecznej chodzi o dostęp właściciela nieruchomości sąsiadującej z naszą działki do drogi publicznej. W takiej sytuacji, zgodnie z przepisami kodeksu cywilnego, właściciel może żądać od nas ustanowienia potrzebnej służebności drogowej. Wtedy jednak należy nam się opłata za korzystanie przez sąsiada z naszej działki.
Innym przykładem jest służebność o postawienie reklamy. Dotyczy ona zazwyczaj działek ulokowanych przy drogach o dużym natężeniu ruchu i wiąże się z profitami finansowymi. – Często spotykaną formą służebności jest służebność przesyłu. Polega na obciążeniu właściciela działki na rzecz przedsiębiorcy, który chce na niej na przykład pociągnąć gazociąg. Służebność ustanawia się zazwyczaj w formie aktu notarialnego, a właścicielowi działki należy się miesięczne wynagrodzenie – zaznacza agentka.
W formie aktu notarialnego
Służebność ustanawiamy poprzez spisanie umowę. Oświadczenie właściciela działki, na rzecz którego ma być ustanowiona służebność, musi być w postaci aktu notarialnego. W zawieranej między stronami umowie powinny znaleźć się informacje dotyczące rodzaju służebności, której dotyczy porozumienie oraz nieruchomości obciążonej, nieruchomości władnącej (służebność gruntowa) lub przedsiębiorcy (służebność przesyłu).
W dokumencie powinno się też określić zakres działań, jakie będzie mogła podejmować osoba uprawniona w stosunku do nieruchomości obciążonej, podać informację czy służebność będzie za wynagrodzeniem czy bez wynagrodzenia oraz określić termin służebności lub jej bezterminowość.
Napisz komentarz
Komentarze