Jaki termin ma zbywca na wyprowadzenie się ze sprzedanego mieszkania?
Klaudia Mikiciuk-Szpera: Podpisanie umowy wieńczy sprzedaż. Jednak dla sprzedającego jest to również czas, w którym powinien wydać nieruchomość nabywcy. Winien ją opuścić po przeprowadzeniu wszystkich niezbędnych czynności związanych ze sprzedażą. Kwestia terminów opuszczenia sprzedanej nieruchomości nie została w Polsce prawnie uregulowana. Dokumentem, który powinien regulować szczegółowe warunki i datę wydania nieruchomości, jest akt notarialny, który podpisują strony. Najczęściej wyprowadzka następuje w ciągu 7 albo 14 dni od podpisania umowy. To czas, w którym zbywca ma możliwość wywieźć swoje rzeczy oraz wszystkie części wyposażenia, które zgodnie z aktem notarialnym zobowiązał się usunąć.
Czym jest umowa na wyłączność a czym umowa zwykła, otwarta?
Wojciech Gałecki: Zacznijmy od umowy otwartej, zwykłej. Umowa taka pozwala na podpisanie umowy z wieloma biurami nieruchomości jednocześnie, a wynagrodzenie za sprzedaż otrzyma ten pośrednik, który znajdzie nabywcę lub wynajmie nieruchomość. Umowa na wyłączność zobowiązuje agenta do podjęcia wszelkich możliwych i niezbędnych działań, które doprowadzą do sprzedaży lub wynajmu nieruchomości. Daje ona agentowi gwarancję, że gdy sumiennie i rzetelnie wykona swoją pracę, to otrzyma za to wynagrodzenie. Zdecydowanie o wiele szybciej i przede wszystkim łatwiej sprzedaje się nieruchomości z tego rodzaju umową. Moim zdaniem takie umowy gwarantują sprzedającemu jakość.
Jakie dodatkowe opłaty ponosimy przy zakupie nieruchomości?
Tomasz Łukaszuk: Za sporządzenie aktu notarialnego potwierdzającego zakup nieruchomości trzeba zapłacić taksę notarialną, czyli wynagrodzenie notariusza oraz podatek od czynności cywilnoprawnych z tytułu nabycia nieruchomości w wysokości 2 proc. ceny nieruchomości. Przy kredycie hipotecznym obowiązkowe jest ubezpieczenie nieruchomości – wynika to z rekomendacji KNF. Trzeba się też liczyć z opłatami skarbowymi, kosztami sądowymi i kosztami uzyskania, uruchomienia i spłacania kredytu hipotecznego.
Czy muszę płacić podatek dochodowy od sprzedanej nieruchomości?
Klaudia Mikciuk-Szpera: Stawką jest 19 proc. Opodatkowaniu podlega różnica między przychodem z odpłatnego zbycia nieruchomości lub praw majątkowych a kosztami uzyskania przychodu. Chodzi o różnicę między pieniędzmi, które uzyskaliśmy ze sprzedaży, a sumą, która wydaliśmy na nieruchomość, uwzględniająca wszystkie dodatkowe koszty. Płacenia podatku możemy uniknąć jeśli minęło 5 lat od momentu nabycia nieruchomości. Okres ten liczy się od początku następnego roku kalendarzowego, w którym nieruchomość została nabyta. Jeżeli chcemy uzyskać zwolnienie z podatku od sprzedaży nieruchomości, którą sprzedaliśmy wcześniej, niż przewiduje ustawodawca, musimy przeznaczyć środki uzyskane ze sprzedaży na własny cel mieszkaniowy.
Czym są wydatki na własny cel mieszkaniowy?
Wojciech Gałecki: To nabycie budynku mieszkalnego, spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego, gruntu pod budowę budynku mieszkalnego, wydatki na budowę, adaptację czy remont własnego budynku mieszkalnego bądź lokalu mieszkalnego. To również wydatki na spłatę kredytu z odsetkami. Wydatki na własne cele mieszkaniowe mogą być też ponoszone poza granicami, ale tylko w państwie członkowskim UE lub w innym należącym do Europejskiego Obszaru Gospodarczego oraz w Konfederacji Szwajcarskiej.
Jeśli chcecie zadać inne pytanie, zadzwońcie lub napiszcie do agentów Północ Nieruchomości w Białej Podlaskiej. Na pewno odpowiemy!
Napisz komentarz
Komentarze