Czym różni się zaliczka od zadatku?
Klaudia Mikiciuk-Szpera: Zaliczka w odróżnieniu od zadatku podlega zwrotowi. Jeśli więc bank odrzuci Twój wniosek o kredyt, nie musisz się martwić, że zaliczka przepadnie. Zaliczka bowiem musi zostać w całości zwrócona, gdy do transakcji nie dojdzie.
Czym jest operat szacunkowy?
Wojciech Gałecki: Jest on wynikiem procesu wyceny nieruchomości. Ma pisemną formę i musi zawierać precyzyjne wyliczenia oraz dokładny opis domu czy mieszkania, a także powinien zawierać dokumentację fotograficzną. Umieszcza się w nim podstawy prawne oraz rozwiązania zastosowane przy wycenie, a jego najważniejsze elementy to: określenie nieruchomości i zakresu wyceny, wskazanie celu sporządzenia dokumentu, źródła danych o mieszkaniu bądź domu, podstawa formalna, szczegółowy opis stanu technicznego lokalu, podanie przeznaczenia nieruchomości, które wynika m.in. z planu zagospodarowania przestrzeni. W operacie szacunkowym powinny się też znaleźć analiza rynku nieruchomości potrzebna do sporządzenia dokumentu wraz z metodą oraz techniki szacunkowe. Musimy pamiętać, że operat szacunkowy będzie rzutował na zdolność kredytową i jest ważny tylko do tego jednego celu, w jakim został sporządzony.
Na co zwrócić uwagę przy zakupie mieszkania w kamienicy?
Tomasz Łukaszuk: Zakup mieszkania w kamienicy ma wiele plusów i minusów. Wysokie sufity, dekoracyjna sztukateria, przestrzenne okna z drewnianą stolarką to niewątpliwie atuty takich mieszkań. Natomiast w opozycji mamy takie również kilka czynników, które do takiej inwestycji mogą zniechęcić, a zaliczamy do nich: datę ostatniego remontu, dbałość przez lata o budynek, jakość materiałów budowlanych, system ogrzewania itd. Standard mieszkań w odnowionych kamienicach, będzie zupełnie różny od tych w zaniedbywanych przez lata budynkach.
Dlatego przy zakupie mieszkania w kamienicy warto zwrócić uwagę na takie aspekty, jak: lokalizacja, kwestia własności mieszkania w kamienicy, wpis do rejestru zabytków, media i koszty utrzymania mieszkania w kamienicy (rodzaj ogrzewania etc.). Warto też wziąć pod uwagę stan techniczny budynku (np. czy występuje wilgoć), plan mieszkania, a także mieszkańców kamienicy, czyli potencjalnych sąsiadów.
A może lepiej kupić mieszkanie w bloku?
Tomasz Łukaszuk: Zakup domu czy też mieszkania to statystycznie jeden z największych wydatków jakich dokonujemy i najczęściej wiąże się z kredytami na kilkadziesiąt lat. Dlatego taką decyzję trzeba dobrze przemyśleć i przeanalizować wszystkie „za” i „przeciw”. W mojej ocenie przy zakupie mieszkania w bloku należy zwrócić uwagę na otoczenie lokalu. Trzeba sprawdzić, jak wygląda klatka schodowa, stan elewacji itd. Ich zły stan może oznaczać wzrost czynszu lub dodatkowe opłaty. Warto zwrócić uwagę na usytuowanie okien w lokalu i stan ścian w lokalu. Jeśli w planach mamy gruntowny remont, możemy ominąć ten punkt. Popatrzmy też na usytuowanie lokalu względem klatki schodowej i szybu windowego. Nikt przecież nie lubi nadmiernego hałasu. Warto również zwrócić uwagę na to, gdzie są liczniki prądu, gazu itd. Kolejną kwestią jest porządek na klatce schodowej, pozostałych balkonach itd. Ocena otoczenia jest istotna. W końcu to z tymi ludźmi będziemy mieszkać pod jednym dachem.
Napisz komentarz
Komentarze