– Pomagamy osobom z Ukrainy, które muszą uciekać ze swojego kraju przed wojną. Chcemy im pomóc zorganizować się w Polsce i godnie żyć, przez tydzień lub kilka tygodni, albo dłużej. Być może będą mogli i chcieli wrócić do domu, być może zostaną tu, by się osiedlić, pracować i żyć – mówi Tomasz Łukaszuk.
Budujemy bazę mieszkań
Akcję "Pośrednicy dla Ukrainy" zorganizował portal nieruchomosci-online. Nasi agenci dołączyli do niej bez wahania. - Oferujemy pomoc w znalezieniu im domu. Być może będzie to dom przejściowy, a być może docelowy. Nie pozwólmy, aby padli ofiarą naciągaczy – zaznacza Klaudia Mikiciuk-Szpera. Agenci założyli na Facebooku grupę „Pośrednicy dla Ukrainy / miasto Biała Podlaska / powiat bialski”. Mogą do niej dołączyć zarówno uchodźcy szukający lokum, jak i osoby, które chcą udostępnić pokój, mieszkanie, czy dom.
– Jeśli ktoś ma dom, mieszkanie, kwaterę, w których mogą zamieszkać osoby z Ukrainy i które mogą być wynajęte po niższej cenie, niech opublikuje taką informację na naszej grupie. Cel jest jasny, skomunikowanie ze sobą osób, które szukają pomocy i które chcą pomóc – podkreśla Wojciech Gałecki. Pomoc oferowana na grupie obejmuje też transport z granicy ukraińsko-polskiej do Białej Podlaskiej i powiatu bialskiego oraz inne formy wsparcia. Na grupie może napisać każdy, kto w jakikolwiek sposób chciałby pomóc osobom, uciekającym przed barbarzyńską agresją Rosji na Ukrainę.
Pomagamy merytorycznie
Wśród osób, które zgłaszają się w tej sprawie do agentów Północ Nieruchomości pojawiają się pytania i wątpliwości. Dlatego agenci pomagają też merytorycznie. Tomasz Łukaszuk wyjaśnia, że umowę najmu dla Ukraińców będziemy pisać podobnie do tych zawieranych na co dzień. – Warto jednak zwrócić uwagę na kilka elementów, które mogą zaoszczędzić kłopotów, bądź je zminimalizować. Otóż obcokrajowiec przebywający w Polsce dłużej niż 14 dni musi się zameldować. Jeśli chodzi o rodzaj najmu dla obcokrajowca, to najem okazjonalny jest najbardziej korzystnym narzędziem dla gospodarza, jednak w przypadku obcokrajowców problematyczne może być wskazanie lokalu, w którym najemca miałby zamieszkać na wypadek egzekucji – zauważa agent.
Umowę najlepiej sporządzić w dwujęzycznej formie, gdyż najemca musi rozumieć, co podpisuje. – Na wypadek postępowania cywilnego najbezpieczniej jest dodać w umowie klauzulę, wprowadzającą pierwszeństwo polskiej wersji językowej. Chodzi o to, by zapobiec rozbieżnościom interpretacyjnym. Wprowadźmy klauzulę pierwszeństwa dla prawa polskiego i jurysdykcji sądów polskich. W dokumencie napiszmy wyraźnie, że najemca będzie mógł używać lokalu wyłącznie w celach mieszkalnych – radzi Tomasz Łukaszuk.
Obecnie pomoc w zapewnieniu lokalu ukraińskim uchodźcom odbywa się w większości nieodpłatnie, ale w dłuższej perspektywie może się to zmienić. Dlatego agenci przypominają, że kaucja w przypadku najmu może wynosić nawet 12-krotność czynszu najmu, a w przypadku najmu okazjonalnego – 6-krotność. – Dobrze, jeśli spisując umowę z obcokrajowcem, sprecyzujemy okres najmu. Pamiętajmy, że umowę można potem przedłużyć. Sporządźmy też dwujęzyczny protokół przekazania. Sugeruję też, aby umowy z dostawcami mediów zawierane były na nazwisko najemcy. I na koniec cenna rada – nie kontrolujmy lokalu bez obecności najemcy, bo grozi za to odpowiedzialność karna – dodaje Tomasz Łukaszuk.
Napisz komentarz
Komentarze