Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
piątek, 22 listopada 2024 21:04
Reklama
Reklama Baner reklamowy - warsztat samochodowy - pogotowie

Lasy Państwowe skupują działki. W jakim celu?

Z Witoldem Zakościelnym, nadleśniczym Nadleśnictwa Parczew, rozmawia Małgorzata Kołodziejczyk.
Lasy Państwowe skupują działki. W jakim celu?
W ubiegłym roku Nadleśnictwo Parczew kupiło od prywatnych właścicieli ok. 2 ha lasów.

Autor: Paulina Chodyka-Łukaszuk

Przez lata nadleśnictwa kupowały nowe grunty i lasy, gdy udało  się im  skontaktować z właścicielem, który chciał się ich pozbyć. Od niedawna można przyjść do nadleśnictwa i zaproponować sprzedaż. Jaki cel przyświeca zakupowi gruntów przez Lasy Państwowe?

Witold Zakościelny, nadleśniczy Nadleśnictwa Parczew

Celem zakupu od właścicieli prywatnych  lasów lub gruntów do zalesienia, jest z jednej strony potrzeba swoistego scalenia drobnych powierzchni leśnych w większe jednolite kompleksy, ale również dążenie do zwiększenia lesistości kraju. Tym samym Lasy Państwowe realizują założenia Krajowego Programu Zwiększania Lesistości. Przypomnijmy, że lasy  stanowią niemal 30% powierzchni Polski, a ogromną większością z nich – 77% zarządzają Lasy Państwowe. Ponad 19% lasów należy do osób prywatnych. Zaczyna jednak brakować ziemi pod nowe zalesienia, co zagraża -  założonemu w programie zwiększaniu lesistości -do  poziomowi 33% w 2050r. Kupując nowe grunty LP chcą zrealizować ten cel. Przez lata otrzymywaliśmy grunty z zasobów Państwowego Funduszu Ziemi.  Od 2016r, zgodnie z prawem, LP mają też prawo pierwokupu lasów i gruntów przeznaczonych do zalesień. Nadleśnictwa otrzymują informacje od notariuszy i analizują każdy przypadek sprzedaży lasów i gruntów do zalesienia pod kątem ich przydatności do prowadzenia racjonalnej gospodarki leśnej. W ubiegłym roku np. Nadleśnictwo Parczew kupiło w ten sposób ok. 2 ha lasów.  W skali kraju w ramach pierwokupu  LP zakupiły 1500 ha w 2020r. Proces ten jest jednak  dosyć powolny. Zarządzenie Dyrektora Generalnego LP nr 79/2021 zapoczątkowało akcję aktywnego  skupowania przez nadleśnictwa  lasów i gruntów pod zalesienia, obligując je do szerokiego wyjścia z tą ofertą.

Jakimi konkretnie gruntami są zainteresowane nadleśnictwa?

Nadleśnictwa nie mogą nabywać dowolnych działek. Trzeba pamiętać, że rodzaj gruntów i warunki ich zakupu określa ustawa o lasach. W art. 37 tej ustawy zapisano, że Lasy Państwowe mogą nabyć lasy, grunty przeznaczone do zalesienia  lub inne grunty czy nieruchomości, jeżeli jest to uzasadnione potrzebami gospodarki leśnej i nie narusza interesu Skarbu Państwa. Zatem szczególne znaczenie mają  dla nas grunty przylegające bezpośrednio do obszaru zarządzanego przez Lasy Państwowe. Także takie, w przypadku których istnieje możliwość zniesienia współwłasności. Są to też grunty, których zakup pozwoli na regulację przebiegu granicy leśno-polnej. W przypadku oferowanych do sprzedaży lasów, nie ma znaczenia ich wiek. Istotne znaczenie ma kształt i położenie działki. Szczególnie cenne są obszary położone wewnątrz terenów leśnych zarządzanych przez Lasy Państwowe. Chodzi o ciągłość obszaru leśnego i by jego powierzchnia była zwarta i tworzyła jeden kompleks.

Co zrobić, gdy  ktoś jest zainteresowany sprzedażą ziemi bądź działki leśnej?

Na wstępie trzeba ustalić, w granicach administracyjnych jakiego nadleśnictwa leży las lub grunt do zalesienia. Następnie skierować ofertę do tego nadleśnictwa, precyzyjnie opisując działkę: wskazując nazwę obrębu ewidencyjnego oraz  numer ewidencyjny. Bardzo ważne jest również wcześniejsze uregulowanie wszelkich spraw własnościowych, jak np. dziedziczenia.

Jaką cenę może otrzymać od nadleśnictwa właściciel działki leśnej bądź gruntu? Od czego ona zależy?

Cena lasów lub gruntów jest uzależniona od wielu czynników. Duże zróżnicowanie dotyczy gruntów leśnych. Cena uzależniona będzie m.in. od położenia i kształtu działki, rosnących na niej gatunków drzew,  wieku drzewostanu oraz jego stanu sanitarnego. Każdy zakup na rzecz Skarbu Państwa  poprzedza wycena rzeczoznawcy majątkowego, dostępna również dla sprzedającego.  Trzeba podkreślić, iż  zakup gruntu bądź lasu przez Lasy Państwowe jest procedurą podlegającą kilkustopniowej weryfikacji i ocenie. Ostatecznie zgodę na dokonanie transakcji każdorazowo wydaje dyrektor generalny Lasów Państwowych.

Czy do nadleśnictwa mogą zgłaszać się z propozycją sprzedaży beneficjenci programu zalesieniowego, finansowanego z Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich?

Oczywiście, po stronie nadleśnictwa taki zakup nie stwarza żadnych problemów. Mogą to być osoby zarówno po zakończeniu okresu pobierania premii zalesieniowej, jak i w trakcie pobierania premii zalesieniowej bądź pielęgnacyjnej. Problem natomiast może mieć sprzedający. Nadleśnictwo jako podmiot państwowy nie może być beneficjentem działań zalesieniowych. Jeśli rolnik mimo wszystko decyduje się na sprzedaż, to należy mu uświadomić, że będzie zobowiązany rozliczyć się z dopłat, jakie uzyskał z Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa.

Czy do Nadleśnictwa Parczew zgłosiły się ostatnio osoby, które chcą sprzedać swoje grunty?

Tak, w chwili obecnej rozpatrujemy dwa takie zgłoszenia. Kilkakrotnie też dzwoniły osoby zainteresowane  sprzedażą po szersze informacje na ten temat.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Reklama
Reklamadotacje rpo
KOMENTARZE
Autor komentarza: Dajcie SpokójTreść komentarza: Taaa specjalny zespół od naganiania spragnionych wolności ludzi do głosowania na prezydenta konkretnej partii "bo inaczej nie zorganizujemy czytania ustawy, bo nam się wydaje że obecny prezydent odrzuci" Śmiech na sali.Data dodania komentarza: 21.11.2024, 18:02Źródło komentarza: Bliżej legalizacji marihuany w Polsce? Zajmą się tym Petru i JachiraAutor komentarza: c ytTreść komentarza: A krowy? Szczepić krowy, są większe od psa i kota. To o wiele więcej obywatela, na statystyczny przypadek zakaźny. Przyznajcie się, nie zrzucaliście kostek, na Stado?Data dodania komentarza: 21.11.2024, 16:57Źródło komentarza: Wścieklizna w natarciu. Wykryto ją u domowego psa i krowyAutor komentarza: ccytTreść komentarza: Za 30mln, to da się rzekę kupić ... do jakiegoś morza, niekoniecznie Bałtyku, bo tam, to już wiecieData dodania komentarza: 21.11.2024, 16:54Źródło komentarza: Radni miejscy zdecydują czy przyjmą gminne ściekiAutor komentarza: chyży rójTreść komentarza: niech najpierw szczepią psy i koty będąnce w niewoli w miescie,Dodatkowo właściciele nie sprzątają po swoich niewolnikach,Postawić strażnika miejskiego i niech wali mandaty,od tego jest.Data dodania komentarza: 21.11.2024, 10:57Źródło komentarza: Wścieklizna w natarciu. Wykryto ją u domowego psa i krowyAutor komentarza: chyży rójTreść komentarza: a to dlatego,bo trzeba używać i rozumu a im zabrakloData dodania komentarza: 21.11.2024, 10:48Źródło komentarza: Kierowała po alkoholu. Uderzyła w busa
Reklama
Reklama