Rezerwat zajmuje powierzchnię ok. 45 ha, wokół rezerwatu wyznaczona została też otulina o powierzchni ok. 32 ha. Jest drugim, po rezerwacie „Bór Chrobotkowy” w Borach Tucholskich, unikatowym rezerwatem w Polsce pod względem zachowania klasycznie wykształconego boru chrobotkowego z rzadką i unikalną florą porostów. Jest też czwartym rezerwatem przyrody w granicach Nadleśnictwa Chotyłów. Wcześniej utworzono tu rezerwaty: „Dobryń”, „Czapli Stóg” oraz „Szwajcaria Podlaska” o łącznej powierzchni 116 ha.
- Teren nowego rezerwatu jest położony w całości w obrębie leśnictwa Zabłocie. To przykład krajobrazów typowych dla tej części doliny Bugu. Także cenny obiekt ochrony przyrody ze względu na charakter występującej tu roślinności – wyjaśnia Piotr Musiał, nadleśniczy Nadleśnictwa Chotyłów.
Rezerwat znajduje się w też w granicach Nadbużańskiego Obszaru Chronionego Krajobrazu oraz Transgranicznego Rezerwatu Biosfery „Polesie Zachodnie”. Ponadto teren ten podlega ochronie w ramach Europejskiej Sieci Ekologicznej Natura 2000. Nazwa rezerwatu pochodzi od nazwy nieistniejącej już wsi nad Bugiem, Suhore lub Suchry, z początków XIX w. zlokalizowanej w bezpośrednim sąsiedztwie rzeki.
Od pomysłu do realizacji
Pierwsze wzmianki dotyczące powstania rezerwatu przyrody „Sugry” pochodzą z końca lat 90. minionego wieku. Zapis o projektowanym rezerwacie znalazł się też nieco później w planie urządzania lasu Nadleśnictwa Chotyłów na lata 2004-2013. Z kolei w latach 2014-2016 prof. Danuta Urban i dr Hanna Wójcik z Uniwersytetu Przyrodniczego w Lublinie prowadzili na obszarze, który znalazł się w granicach dzisiejszego rezerwatu, gruntowne badania fitosocjologiczne. Wykazały one dużą różnorodność cennych gatunków porostów, zarówno naziemnych jak i nadrzewnych. Stwierdzono występowanie niemal 70 gatunków tego typu organizmów. Kilka z nich objętych jest w naszym kraju ochroną gatunkową ścisłą. Wśród nich jest np. włostka, będąca przedstawicielem rodzaju Bryoria, do niedawna uznawana w Polsce za gatunek wymarły. Ponadto oznaczono tutaj 19 gatunków mszaków, w tym objętych ochroną częściową.
Powstanie nowego rezerwatu to efekt wspólnych działań Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska w Lublinie, Nadleśnictwa Chotyłów, Urzędu Gminy w Kodniu oraz pracowników naukowych z lubelskiego Uniwersytetu Przyrodniczego. Podczas wielu spotkań omawiano szczegółowy przebieg granic rezerwatu, kierunki ochrony i planowane działania gospodarcze zgodne z przedmiotem ochrony tego miejsca. – Nie będziemy wykonywać na tym terenie planowych zadań gospodarczych, skupimy się przede wszystkim na utrzymaniu celu ochrony – wyjaśnia nadleśniczy Piotr Musiał. – Jako że wydzielenia, które weszły w skład rezerwatu przyrody nie miały zaplanowanych żadnych zadań gospodarczych w obowiązującym, dziesięcioletnim planie urządzania lasu dla Nadleśnictwa Chotyłów, nie można tu mówić o zmianach w kontekście realizacji założeń gospodarki leśnej. Będziemy obserwować stan zachowania obszarów chronionych a w razie potrzeby podejmować działania ochronne – dodaje.
Upamiętniono Janusza Szostakiewicza
Rezerwat przyrody „Sugry” otrzymał imię Janusza Szostakiewicza, który był też głównym inicjatorem jego utworzenia. W ten sposób upamiętniona została postać tragicznie zmarłego pracownika Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska w Lublinie, wcześniej Wojewódzkiego Konserwatora Przyrody w Białej Podlaskiej, w uznaniu dla jego działalności na rzecz ochrony przyrody południowego Podlasiu. Był on m.in. jednym z inicjatorów powstania Parku Krajobrazowego „Podlaski Przełom Bugu” i Międzynarodowego Rezerwatu Biosfery „Polesie Zachodnie” i współtwórcą wielu rezerwatów przyrody.
Napisz komentarz
Komentarze