– Zainstalowano dwa silniki gazowe kogeneracyjne o łącznej mocy elektrycznej 1,2 MWel i mocy cieplnej 1,51 MWth. Instalacja wyprodukuje energię elektryczną w ilości ok. 7880 MWh/rok oraz energię cieplną w ilości ok. 39000 GJ/rok (ok. 27% obecnej produkcji). Zadanie zostało sfinansowane z dotacji UE w kwocie 3,517 mln zł oraz długoterminowej pożyczki udzielonej przez NFOŚiGW w kwocie 3,811 mln zł – informuje Karol Niewęgłowski z radzyńskiego ratusza. PEC jest spółką miejską, zaopatrującą mieszkańców w ciepło i ciepłą wodę.
Nową inwestycję przekazano do użytku z końcem kwietnia. – Efektem pracy instalacji będzie spadek emisji gazów cieplarnianych o ok. 7800 Mg/rok oraz zmniejszenie zużycia energii pierwotnej o ok. 23500 GJ/rok. Dzięki jej funkcjonowaniu zmniejszy się zużycie miału węglowego o ok. 2000 ton/rok. Spółka spodziewa się dodatkowych przychodów ze sprzedaży energii elektrycznej. Część z niej zostanie zużyta na własne potrzeby – przekazuje Niewęgłowski.
Czytaj także: Polski Ład nie wystarczy na wyremontowanie gminnych dróg
PEC zrealizował inwestycję w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko 2014-2020, poddziałanie 1.6.1. Źródła wysokosprawnej kogeneracji, nosi nazwę "Modernizacja istniejącego systemu ciepłowniczego w celu zwiększenia jego efektywności – budowa elektrociepłowni gazowej w Radzyniu Podlaskim".
Jak podkreślają ciepłownicy, produkcja energii cieplnej z kogeneracji, pracuje również poza sezonem grzewczych i ogrzewa wodę użytkową. Dzięki temu nie będzie potrzeby uruchamiania kotłów węglowych w czasie wiosenno-letnim.
Czytaj także: To już czwarty wzrost cen, a PEC zapowiada kolejne podwyżki!
Napisz komentarz
Komentarze