Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
poniedziałek, 25 listopada 2024 16:39
Reklama
Reklama

Kolonie letnie 2022. Jak bezpiecznie wybrać dziecku ofertę?

Już czas zapisywać dzieci na kolonie letnie. Trzeba przy tym pamiętać o kilku zasadach, żeby ich wypoczynek był bezpieczny. Oto kilka porad...
Kolonie letnie 2022. Jak bezpiecznie wybrać dziecku ofertę?
Przed wysłaniem dziecka na kolonię należy sprawdzić wiele rzeczy

Źródło: iStock

W tym roku wypoczynek dzieci nie jest już obwarowany pandemicznymi obostrzeniami. Nie oznacza to, że zapisując dziecko na kolonie, nie trzeba sprawdzić kilku rzeczy. Żeby wypoczynek był dla dziecka bezpieczny, należy prześwietlić organizatora i skontrolować, czy dopełnił wszystkich formalności.

„Każdy organizator wypoczynku zobowiązany jest zgłosić wypoczynek do kuratorium oświaty. Zgłoszenie odbywa się drogą elektroniczną poprzez wypełnienie formularza online na stronie Ministerstwa Edukacji i Nauki” - uczula jedno z kuratoriów. I dodaje adres kontaktowy: wypoczynek.mein.gov.pl

Jeżeli przeszukując bazę, rodzic nie natknie się na ofertę, którą jest zainteresowany, to musi uwzględnić, że zgłoszenie musi być dokonane:

  • najpóźniej 21 dni przed rozpoczęciem wypoczynku,
  • najpóźniej14 dni przed rozpoczęciem wypoczynku w przypadku półkolonii oraz wypoczynku za granicą,
  • najpóźniej na 7 dni przed rozpoczęciem wypoczynku w przypadkach uzasadnionych względami społecznymi.

Uwaga, wypoczynek może być zorganizowany wyłącznie w miejscach, które zostały zgłoszone w kuratoriach.

Kiedy wybierze się już firmę, która ma zająć się dziećmi, trzeba ją dokładnie prześwietlić. Można zacząć np. od wyszukania jej danych w KRS (Krajowy Rejestr Sądowy). To bezpłatny system prowadzony przez Ministerstwo Sprawiedliwości. W ten sposób można ustalić choćby to, czy firma nie jest w stanie upadłości, kim są jej udziałowcy, gdzie została zarejestrowana i kto stoi na jej czele.

Na pewno warto sprawdzić opinie w sieci. Trzeba jednak brać pod uwagę, że zarówno te pozytywne, jak i negatywne mogą być sfabrykowane. Dlatego dobrze jest głębiej poszukać w internecie. Sprawdzić, czy media nie pisały już o firmie np. w kontekście fatalnych warunków na koloniach.

Czytaj także: Seniorzy z Łomaz pojechali na wycieczkę do Lublina

Co jeszcze trzeba sprawdzić? Zapoznać się z ramowym programem wypoczynku. Ustalić, gdzie będą nocowały dzieci. Poprosić organizatora o zdjęcia ośrodka. Na pewno będą korzystne dla organizatora, dlatego innych fotografii trzeba poszukać w sieci i sprawdzić opinie o ośrodku.

Kolejne sprawy do ustalenia to:

  • liczba posiłków,
  • warunki płatności i zwrotu pieniędzy,
  • zakres ubezpieczenia i nazwa firmy, która ubezpiecza wyjazd,
  • liczbę opiekunów i ich kwalifikacje,
  • dodatkowe opłaty, np. za wstęp do muzeów,
  • regulamin kolonii.

Jest jeszcze jedna kwestia, dziś bardzo ważna. To cena. Należy się upewnić - i taki zapis powinien być w umowie - że nie zmieni się ustalona cena za wyjazd. W dobie rosnących cen może się okazać, że stawka z czerwca w sierpniu nie będzie już aktualna.

Dzień lub dwa przed wyjazdem, kiedy już wiadomo, skąd i o której godzinie autokar zabierze dzieci na wakacje, należy skontaktować się z policją. Mundurowi przyjadą na miejsce i sprawdzą stan techniczny pojazdu, uprawnienia kierowcy i jego trzeźwość.

Do wakacji trzeba przygotować także dziecko.

„Jeszcze przed wakacjami proszę zobowiązać nauczycieli do przeprowadzenia w ramach czerwcowych godzin z wychowawcą działań profilaktycznych i informacyjnych dla uczniów poświęconych zasadom bezpiecznego wypoczynku, zagrożeniom i konsekwencjom ryzykownych zachowań. Istotne jest, niezależnie od wieku uczniów, uświadomienie niebezpieczeństw, z którymi młody człowiek może się spotkać, wskazać instytucje udzielające pomocy i wsparcia, niezbędne telefony, jak np. Dziecięcy Telefon Zaufania Rzecznika Praw Dziecka czy numer alarmowy 112” - takie wydał polecenie szkołom podkarpacki kurator oświaty.

Jeżeli jednak nauczyciele nie zrealizują tego typu zajęć, to rodzic sam musi w rozmowie z dzieckiem poruszyć te właśnie tematy.

Czytaj także: Integracja przez dobrą zabawę. Piknik w Społecznej Szkole Podstawowej

Czytaj też: Rusza nowy okres wypłat 500+. Kiedy przelewy?


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Reklama
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: chyży rój prawdziwyTreść komentarza: "dlatego, że" nieuku.Data dodania komentarza: 25.11.2024, 13:43Źródło komentarza: Kierowała po alkoholu. Uderzyła w busaAutor komentarza: EwaTreść komentarza: Dokładnie mam tak samo 160 zł/ miesiąc przy 3 osobowej rodzinie tylko dlatego że dbamy o higienę i czystość .Data dodania komentarza: 25.11.2024, 09:27Źródło komentarza: Biała Podlaska. Podwyżka o 100 proc. za odbiór śmieci?Autor komentarza: MamaTreść komentarza: Czy ktoś wie jak idą prace nad żłobkiem? Czy od września będzie można posłać dziecko do żłobka? Kiedy zacznie się rekrutacja i do kogo się zgłaszać?Data dodania komentarza: 24.11.2024, 19:48Źródło komentarza: Gmina Międzyrzec Podlaski. Powstanie żłobek i przedszkoleAutor komentarza: Dajcie SpokójTreść komentarza: Taaa specjalny zespół od naganiania spragnionych wolności ludzi do głosowania na prezydenta konkretnej partii "bo inaczej nie zorganizujemy czytania ustawy, bo nam się wydaje że obecny prezydent odrzuci" Śmiech na sali.Data dodania komentarza: 21.11.2024, 18:02Źródło komentarza: Bliżej legalizacji marihuany w Polsce? Zajmą się tym Petru i JachiraAutor komentarza: c ytTreść komentarza: A krowy? Szczepić krowy, są większe od psa i kota. To o wiele więcej obywatela, na statystyczny przypadek zakaźny. Przyznajcie się, nie zrzucaliście kostek, na Stado?Data dodania komentarza: 21.11.2024, 16:57Źródło komentarza: Wścieklizna w natarciu. Wykryto ją u domowego psa i krowy
Reklama
Reklama