- Komisja konkursowa składająca się z przedstawicieli rady nadzorczej i zarządu Spomleku odwiedziła w czerwcu 16 gospodarstw, które w ciągu roku trwania konkursu zdobyły największą liczbę punktów. Komisja oceniła wizualną stronę gospodarstw. Suma punktów z poszczególnych etapów konkursu pozwoliła wybrać zwycięzców oraz przyznać miejsca na podium – informuje Aneta Mostowiec, rzecznik prasowy Spomleku.
CZYTAJ TAKZE: Gospodarz z gminy Drelów pokazał gościom z Nowej Zelandii jak hoduje krowy
Natomiast Agnieszka Kamela, wiceprezes zarządu firmy mówi, w czym tkwi sekret powodzenia w konkursie.
- Do ścisłego finału przechodzą najlepsi z najlepszych hodowców, którzy przez wiele lat pracują na rzecz rozwoju swoich gospodarstw. Nie osiągnie się sukcesu starając się tylko przez rok trwania konkursu. Jakość surowca, wysoki poziom parametrów, udział w konkursach czy wystawach oraz wizualna strona całego gospodarstwa to składowe, które wymagają ogromu pracy, zaangażowania przez lata – mówi Agnieszka Kamela.
Nagrody zgodnie z tradycją przyznano w trzech kategoriach gospodarstw małych, średnich i dużych, ale to nie wszystko. - Obok 16 finalistów Spomlek nagrodził dostawców mleka w czterech kategoriach: najwyższy poziom kazeiny w mleku, najwyższa jakość surowca, dynamika i produkcja mleka w 2021 roku – dodaje Aneta Mostowiec. Tegoroczni zwycięzcy konkursu Gospodarstwo Roku otrzymali samochody osobowe Kia Stonic w barwach marki serów Serenada.
Gospodarze z Worsów nie pierwszy raz zostali wyróżnieni w konkursie Spomleku. Renata i Mirosław Kocko rok temu zajęli drugie miejsce wśród pięciu najlepszych gospodarstw dużych, członków spółdzielni.
Tegoroczna gala zbiegła się z jubileuszem 20-lecia produkcji pierwszej partii sera Bursztyn. Z tej okazji prezes Edward Bajko otrzymał bursztynową statuetkę jako obietnicę kontynuowania dzieła rozpoczętego 20 lat temu.
Prezes podczas gali odniósł się do jej głównego celu, który przyświeca akcji od lat.
- To nie miejsca, budowle i krowy doceniamy od 11 lat. Gospodarstwa to ludzie, ich pasja i miłość do roli. To jest budujące i zasługuje na uznanie. Podsumowanie pracy naszych dostawców mleka ważne jest z dwóch powodów. W tej codziennej monotonii pracy, czasem niepowodzeń, zmęczenia daje im motywację do działania i rozwoju. Dla Spółdzielni zaś, ten rozwój i ta motywacja wpływa na jakość surowca, tym samym jakość naszych produktów. Jesteśmy dumni, że mamy takich hodowców i możemy nagradzać ich starania – mówił Edward Bajko, prezes Spomleku.
Tegoroczna Gala Gospodarstwa Roku odbyła się 29 czerwca w Pałacu i Folwarku w Łochowie. Jej część oficjalną zakończyło podsumowanie akcji charytatywnej dotyczącej „Serenadowych kącików zabaw”.
WARTO PRZECZYTAĆ: Radzyń Podlaski: Dziesięć lat z najlepszymi gospodarstwami
Napisz komentarz
Komentarze