– Jesteśmy niezwykle zadowoleni z kongresu. Mam nadzieję, że przygotowaliśmy fundamenty pod dalszy rozwój naszego wspólnego domu, południowego Podlasia, leżącego w trójkącie województw lubelskiego, mazowieckiego i podlaskiego. Setki przedsiębiorców i samorządowców, ciekawe debaty i wymiana poglądów, to wszystko daje nadzieję, że nasz region będzie się dynamiczniej rozwijał. Polska wschodnia potrzebuje planów rozwojowych, ale nie powinny one sprowadzać się wyłącznie do i tak radzących sobie dobrze dużych centrów metropolitarnych, czyli Rzeszowa Lublina czy Białegostoku. Biała Podlaska nie może być pomijana na mapie inwestycji, przede wszystkim infrastrukturalnych – podsumował prezes Bialskopodlaskiej Izby Gospodarczej Jarosław Łepecki,
Głównym tematem kongresu były planowane inwestycje infrastrukturalne w regionie, czyli budowa autostrady A2 do granicy polsko-białoruskiej, a także rozbudowa węzła kolejowego w Małaszewiczach, czyli kluczowego miejsca przeładunkowego Nowego Jedwabnego Szlaku, biegnącego z Chin, przez Polskę, na Zachód.
Uczestnicy kongresu debatowali także nad sytuacją gospodarczą, w kontekście wysokiej inflacji, rosnących kosztów energii oraz wojny w Ukrainie.
Ważnym punktem kongresu było wręczenie nagród biznesowych Bialskopodlaskiej Izby Gospodarczej, które otrzymali wyróżniający się przedsiębiorcy i firmy z regionu Południowego Podlasia.
W kategorii „Udany start” nagrodę otrzymała Dominika Maksymiuk i jej firma „Domisiowe Słodkości”.
Firma Domisiowe Słodkości produkuje wykwintne torty, wypieka ciasta i organizuje słodkie stoły. Firma mieści się w Dworku Woskrzenice, w którym Dominika Maksymiuk prowadzi cukiernię, a jej mąż Filip restaurację i hotel. W Dworku organizowane są wesela i imprezy komercyjne, również w olbrzymim namiocie w ogrodzie. Firma Domisiowe Słodkości rozpoczęła działalność latem 2019 roku.
W kategorii „Innowacyjna firma” nagrodę zdobyła firma ALUTEAM Polska Sp.z.o.o.
Zakład AluTeam Polska w Białej Podlaskiej istnieje od 1995 roku i jest częścią niemieckiej grupy przedsiębiorstw. Produkuje zestawy montażowe nadwozi do samochodów i przyczep, głównie na eksport. AluTeam stworzył w Białej Podlaskiej nowoczesną halę produkcyjną, inwestując 90 mln złotych ze środków własnych. Firma uruchomiła produkcję płyt warstwowych do motoryzacji według najnowocześniejszej technologii. Zastosowano automatyczną linię do cięcia i wykonania powłok zewnętrznych. Całość jest sterowana przez centralną jednostkę, która określa wszystkie parametry procesu. Firma rozwija model automatyzacji i robotyzacji produkcji.
CZYTAJ TEŻ: Przedsiębiorcy z regionu spotkali się na konferencji
W kategorii „Lider przedsiębiorczości” nagroda powędrowała do Dariusza Hordejuka i jego firmy Bakkalvita.
Bakkalvita, to importer orzechów, owoców suszonych i ziaren, oraz producent past orzechowych. Firma działa głównie w obszarze sprzedaży hurtowej.
Natomiast w kategorii „Przedsiębiorca roku” nagroda przypadła Mirosławowi Smulczyńskiemu, prezesowi CL Europort Sp.z.o.o.
Prezes Zarządu CL Europort Sp. z o.o. Mirosław Smulczyński jest menedżerem z dużym doświadczeniem w zarządzaniu i optymalizacji procesów w transporcie kolejowym i logistyce. Prezesem CL Europort z siedzibą w Małaszewiczach jest od 2017 roku.
W okresie, w którym Mirosław Smulczyński jest prezesem CL Eurosport liczba obsługiwanych kontenerów w Małaszewiczach wzrosła z 85 tysięcy w 2017 roku do 257 tysięcy w roku ubiegłym. Obecnie spółka obsługuje średnio co trzeci pociąg kontenerowy w ramach Nowego Jedwabnego Szlaku, prowadzącego przez kolejowe przejście graniczne Brześć – Terespol i pełni w tym projekcie logistycznym znacząca rolę. W przyszłości planowane są kolejne inwestycje, które przyczynią się do zwiększenia potencjału przeładunkowego terminala
Organizatorem kongresu była Bialskopodlaska Izba Gospodarcza oraz Akademia Bialska Nauk Stosowanych imienia Jana Pawła II.
PRZECZYTAJ: Urzędy skarbowe w Białej i Radzyniu są przyjazne przedsiębiorcom
Napisz komentarz
Komentarze