Ranking „EKOgmina” został stworzony, aby nagradzać oraz zachęcać gminy do dbania o środowisko i – co za tym idzie – swoich mieszkańców. W zestawieniu brane były pod uwagę zrealizowane przez samorząd projekty w ramach funduszy z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Lubelskiego (RPO WL) oraz Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020 (PROW), a także w programach Czyste Powietrze, Agroenergia, Wapnowanie i Moja Woda. – W ostatnim okresie programowania przekazaliśmy gminom i powiatom ok. 3 miliardów zł na inwestycje proekologiczne. W nowym okresie będzie to kwota ponad 3 mld zł – wylicza wicemarszałek województwa lubelskiego Michał Mulawa. – W połączeniu ze środkami, pochodzącymi od rządu i z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Odpadami jest to potężne dofinansowanie do inwestycji, na które mieszkańców regionu nigdy by nie było stać – podkreśla.
Drelów efektywnie pozyskuje fundusze
Samorządy oceniane były w kilku kategoriach. W kategorii „Gmina ekoefektywna” laureaci byli oceniani według sumy wartości zrealizowanych projektów proekologicznych przez gminę w ramach środków RPO WL oraz PROW w przeliczeniu na 1 mieszkańca gminy.
Tutaj bardzo wysokie, drugie miejsce zajęła gmina Drelów. – Bardzo się cieszę z pozycji naszego samorządu, tym bardziej, że przed ogłoszeniem wyników jeszcze nie wiedziałem, że to będzie tak wysoka lokata. Jest to ranking niezależny, zastosowano tutaj system przeliczenia rzeczywiście pozyskanych środków finansowych. Nasz wynik w kategorii „Gmina ekoefektywna” to 4155,17 złotych na jednego mieszkańca, pozyskanych w latach 2014-2020. Pozyskaliśmy pieniądze i zrealizowaliśmy inwestycje, dotyczące budowy wodociągów, przydomowych oczyszczalni ścieków i instalacji odnawialnych źródeł energii, tak więc myślę, że jak na 213 samorządów, które sklasyfikowano w rankingu, to duży sukces – mówi wójt Piotr Kazimierski.
PRZECZYTAJ: Wiemy kto wygrał konkurs na Gospodarstwo Roku!
Podkreśla, że rzeczywiście gmina w ostatnich latach inwestowała sporo w proekologiczne zadania. Zapowiada również, że samorząd nie spoczywa na laurach i już przygotowuje kolejne wnioski i projekty. – Jesteśmy skuteczni jeśli chodzi o pozyskiwanie środków zewnętrznych, co nie jest tak proste jakby się mogło wydawać. W perspektywie mamy 95-procentowe dofinansowania z Polskiego Ładu, ale do tej pory te proporcje też wychodziły bardzo dobrze, bo było to 75 proc. dotacji na zrealizowane już projekty. Jak zresztą widać, i nie tylko w przypadku naszej gminy, ale wielu innych samorządów, nauczyliśmy się pozyskiwać fundusze zewnętrzne z RPO i PROW. Mam nadzieję, że najbliższe nabory również będą dla nas pozytywnie rozstrzygnięte. Już przygotowujemy wniosek do listopadowego naboru PROW na dokończenie wodociągowania całej naszej gminy. Została nam już ostatnia miejscowość – Sokule. W następnym naborze RPO liczymy natomiast na dofinansowanie na budowę nowoczesnego budynku przedszkola, którego dziś w naszej gminie brakuje i gnieździmy się w budynku, którego remont pochłonąłby kilkaset tysięcy złotych – wyjaśnia włodarz gminy Drelów.
Dodaje, za sukcesem drelowskiego samorządu stoją bardzo dobrze przygotowane wnioski, ale też przychylność władz województwa, w tym urzędu marszałkowskiego.
Reszta naszych samorządów też wysoko
Dobrze poradziły sobie w rankingu również inne samorządy z naszego regionu.
Pozostałe kategorie to „Gmina ekoskuteczna” (suma wartości zrealizowanych projektów proekologicznych przez gminę w ramach środków RPO WL oraz PROW na lata 2014-2020), „Gmina ekozaangażowana” (liczba złożonych wniosków o dofinansowanie z programu Czyste Powietrze za pośrednictwem gminy), „Gmina ekoaktywna” (liczba złożonych wniosków o dofinansowanie w programach Czyste Powietrze, Agroenergia, Wapnowanie i Moja Woda w przeliczeniu na 1000 mieszkańców), w której pierwsze miejsce zajęła gmina Podedwórze (powiat parczewski), a trzecie gmina Ulan-Majorat (powiat radzyński); „Gmina ekooperatywna” (liczba złożonych wniosków o dofinansowanie w programach Czyste Powietrze, Agroenergia, Wapnowanie i Moja Woda), w której na drugim miejscu uplasowało się miasto Biała Podlaska oraz „Gmina ekoinnowacyjna”, którą została gmina Dębowa Kłoda, tym samym otrzymując nagrodę specjalną kapituły.
CZYTAJ TEŻ: Pani od matematyki wicemistrzynią Polski w żeglarstwie
Gala podsumowująca ranking odbyła się 22 czerwca w Lubelskim Centrum Konferencyjnym. Zestawienie przygotował „Kurier Lubelski” w ścisłej współpracy merytorycznej z Urzędem Marszałkowskim Województwa Lubelskiego (UMWL) oraz Wojewódzkim Funduszem Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Lublinie (WFOŚiGW).
Statuetki i gratulacje reprezentantom wyróżnionych samorządów przekazywali: prezes „Kuriera Lubelskiego” Dariusz Kołacz, wicemarszałek województwa Michał Mulawa, wojewoda wubelski Lech Sprawka oraz dyrektor biura ministra klimatu i środowiska i przewodniczący rady nadzorczej WFOŚiGW w Lublinie Michał Wójcik.
Podczas gali odbyła się również debata ph. „Transformacja energetyczna – szanse i zagrożenia”, a wydarzenie odbyło się w ramach prowadzonej przez UMWL kampanii edukacyjnej „Lubelskie dla środowiska” i było objęte honorowym patronatem m.in. przez ministra klimatu i środowiska oraz marszałka województwa lubelskiego.
PRZECZYTAJ: Gospodarz z gminy Drelów pokazał gościom z Nowej Zelandii jak hoduje krowy
CZYTAJ TEŻ: Kinga triumfuje w Hiszpanii! To jej 7. międzynarodowy sukces
Napisz komentarz
Komentarze