– Sztuka, a w przypadku osób z różnymi niepełnosprawnościami rozumiana jako arteterapia, jest świetną formą dotarcia do głębi ludzkich uczuć i emocji. Pomaga zrozumieć siebie i otaczający nas świat – podkreśla Elżbieta Zielińska–Gomółka, kierownik WTZ w Parczewie.
Celem przeglądu jest nie tylko zaprezentowanie twórczości artystycznej seniorów i osób niepełnosprawnych, ale także poszukiwanie inspiracji dla nowych rozwiązań i pomysłów w pracy artystycznej. To także zachęta do rozwijania pasji, jak też szukania sposobu na wyrażenie samego siebie. – Kontakt, z szeroko rozumianą sztuką działa kojąco na człowieka w każdym wieku. Stąd też szeroki wachlarz form prezentowanych na przeglądzie. To także sposób na integrację różnych środowisk, wymianę doświadczeń i aktywnie spędzanie czas – zwraca uwagę Elżbieta Zielińska–Gomółka.
W świetle konkursowych zmagań
Konkursowe zmagania uczestników przeglądu oceniała komisja pod przewodnictwem Anny Szymańskiej, nauczycielki i malarki, prowadzącej grupę plastyczną w parczewskiej Szkole Podstawowej nr 1.
CZYTAJ TEŻ: Podniebne akrobacje podczas I Królewskiego Pikniku Lotniczego
Jury przyznało nagrody czterech kategoriach: zespół wokalny z akompaniamentem, solista, prezentacja własnego tekstu oraz krótka forma kabaretowa.
Gościnnie wystąpiła grupa teatralna „GOKTER” działająca przy Gminnym Ośrodku Kultury w Milanowie, z widowiskiem obrzędowym „W baśniową Noc Świętojańską”. Niewątpliwą zaletą grupy jest udział w niej zarówno dzieci, młodzieży jak i osób dorosłych. Od wielu lat prowadzi ją Marzena Zawisza.
– Cieszymy się, że kolejny przegląd zakończyliśmy sukcesem. Mogliśmy podziwiać liczne talenty osób niepełnosprawnych i seniorów, którzy z ogromnym zaangażowaniem prezentowali swoją twórczość. Zadowolenie występujących jak i zaproszonych gości daje nam motywację do organizowania tego typu imprez – podkreśla Ewelina Rudkowska, dyrektor Powiatowej Biblioteki Publicznej w Parczewie.
Prawdziwa pasja
Organizatorzy zwracają uwagę na wagę przeglądu, szczególnie dla środowiska do którego jest adresowany. W powiecie parczewskim odbywa się wiele festynów, koncertów i przeglądów, lecz tam swoje talenty mogą prezentować osoby zajmujące się profesjonalnie malarstwem czy muzyką. - Ta impreza skierowana jest do osób, które amatorsko, ale z prawdziwą pasją i zaangażowaniem poświęcają swój czas, aby tworzyć. Sprawia im to przede wszystkim ogromną radość, co widać było w trakcie występów – tłumaczy Elżbieta Zielińska-Gomółka. - Cieszy fakt, że wśród gości są dyrektorzy bibliotek, ośrodków kultury, księża, radni gminni i powiatowi, a także przedstawiciele różnych instytucji. Impreza nie odbyłaby się bez wsparcia sponsorów, które jest nieocenione – podsumowuje.
LAUREACI TEGOROCZNEGO PRZEGLĄDU
KATEGORIA „ZESPÓŁ WOKALNY Z AKOMPANIAMENTEM”
I miejsce – „Echo Dębowej” z Dębowej Kłody
II miejsce – „Kalina” z Jabłonia
III miejsce – „Lawenda Folk” z Juliopola
Wyróżnienie: „Chmiel” z Chmielowa i „Sosna” z Sosnowicy
KATEGORIA „SOLISTA”
I miejsce – Małgorzata Jaśkiewicz
II miejsce – Zenobia Bilkiewicz
KATEGORIA „PREZENTACJA WŁASNEGO TEKSTU”
I miejsce – Piotr Struczyk
KATEGORIA „KRÓTKA FORMA KABARETOWA”:
I miejsce – grupa kabaretowa „Zielono MI” ze Środowiskowego Domu Samopomocy „Zielony Zakątek” w Sosnowicy
CZYTAJ TEŻ: Znany raper otwiera salon tatuażu w Białej Podlaskiej
PRZECZYTAJ: Darmowe podręczniki. Kto będzie mógł je wypożyczyć?
Napisz komentarz
Komentarze