Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
wtorek, 22 kwietnia 2025 08:33
Reklama
Reklama

Szkoły mogą zimą wrócić do nauczania zdalnego. Dlaczego?

Ministerstwo Edukacji i Nauki przygotowało prawne rozwiązania, pozwalające na wprowadzenie zajęć zdalnych w szkołach. Według jednego z zapisów nauka zdalna będzie możliwa "w związku z nieodpowiednią temperaturą zewnętrzną lub w pomieszczeniach".
Szkoły mogą zimą wrócić do nauczania zdalnego. Dlaczego?
Ministerstwo Edukacji i Nauki przygotowało prawne rozwiązania, pozwalające na wprowadzenie zajęć zdalnych w szkołach. Ze względu na niskie temperatury.

Źródło: iStock

– Nie mam żadnych sygnałów od Ministerstwa Zdrowia i służb sanitarnych, które by świadczyły o tym, że grozi nam w jakikolwiek sposób ograniczenie nauki stacjonarnej, więc przygotowujemy się do pełnego trybu stacjonarnego, tak jak w ubiegłym roku – twierdził na początku lipca minister edukacji i nauki, Przemysław Czarnek.

Reklama

Wielu rodzicom mógł w tym momencie spaść kamień z serca. Każdy z nich pamięta najgorszy czas pandemii, kiedy kolejne szkoły były zamykane, a uczniowie musieli uczyć się w domach. Doszło nawet do tego, że rząd zarządził zdalne lekcje w niemal wszystkich placówkach. Każdy z rodziców pamięta kłopoty ze sprzętem, którego w wielu domach brakowało, nieprzygotowanych do takich lekcji nauczycieli i uczniów, którzy nie potrafili obsługiwać aplikacji.

CZYTAJ TEŻ: Rośnie liczba zakażeń koronawirusem. Sprawdzamy, czy wrócą obostrzenia

Ale Czarnek mówił o zdalnej nauce w kontekście Covid-19, a zaznaczmy, że sytuacja się zmienia i przybywa zakażeń. Tymczasem na horyzoncie zaczęło wzbierać nowe zagrożenie, które może wysłać dzieci i młodzież do domów. To kryzys energetyczny. Wszyscy dziś się zastanawiają, czy w Polsce nie będziemy zimą marznąć, bo zabraknie nam węgla i gazu.

Okazuje się, że resort Czarnka przygotował już projekt przepisów, dotyczących tej kwestii i nauki zdalnej.

Zgodnie z projektem rozporządzenia, w roku szkolnym 2022/2023 dyrektor przedszkola lub szkoły będzie zobowiązany do zorganizowania zajęć zdalnych w sytuacji, gdy zajęcia zostaną zawieszone z powodu zagrożenia bezpieczeństwa uczniów.

Co się kryje pod tym sformułowaniem? Wyliczono, że nauka zdalna jest możliwa:

  • w związku z organizacją i przebiegiem imprez ogólnopolskich lub międzynarodowych,
  • w związku z nieodpowiednią temperaturą zewnętrzną lub w pomieszczeniach,
  • w związku z zagrożeniem epidemiologicznym.

Uwagę przykuwa punkt numer 2, bo może zwiastować, że rząd bierze pod uwagę kryzys, ograniczenie produkcji ciepła i nieogrzewane szkoły.

Węgiel i gaz

Premier Mateusz Morawiecki polecił państwowym spółkom kupić na zagranicznych rynkach 4,5 mln ton węgla. Mają na to czas do końca października.

Z kolei rządy państw Unii Europejskiej dogadały się w sprawie planu zmniejszenia zużycia gazu na zimę. Polska i kraje Południa wywalczyły dla siebie sporo wyjątków, dzięki którym potencjalne skutki mają być mniej dotkliwe. Oszczędnościami nie będą objęte kraje, które mają magazyny gazu wypełnione przynajmniej w 80 proc. Obecnie w Polsce to ponad 90 procent.

CZYTAJ TEŻ: Dodatek do węgla. Gdzie i kiedy złożyć wniosek?

PRZECZYTAJ: Polskie elektrownie wyłączyły swoje bloki. Grozi nam blackout?

Reklama

Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: KonklaweTreść komentarza: Wspaniały człowiek . Teraz może na Konklawe wybiorą na następcę Jarosława Kaczyńskiego . Jakby go wybrali to mógłby nadać sobie imię Lech Jarosław Smoleńszczyk I .Data dodania komentarza: 21.04.2025, 11:29Źródło komentarza: [PILNE] Świat w żałobie. Papież Franciszek nie żyjeAutor komentarza: NataliaTreść komentarza: Dawidy położone na Lubelszczyźnie w dopełniaczu przyjmują postać Dawidów, pozostałe trzy mają w dopełniaczu formę Dawid. PozdrawiamData dodania komentarza: 20.04.2025, 12:43Źródło komentarza: Teatr podwórkowy wystawił Misterium Męki Pańskiej [ZDJĘCIA, FILM]Autor komentarza: Christus InvictusTreść komentarza: Wczoraj, sobotnim wieczorem spacerując po naszym mieście ujrzałem dwie Polski. Pierwsza, na placu Wolności, rozedrgana weekendowymi emocjami, i druga na placu przed kościołem św. Anny, wyciszona i skupiona. Co ciekawe, gdy wczesnym rankiem dnia następnego ponownie przechodziłem przez plac Wolności, ta pierwsza Polska gdzieś zniknęła... Gdy jednak doszedłem do św. Anny odetchnąłem z ulgą, bo ta druga była na swoim miejscu...Data dodania komentarza: 20.04.2025, 08:08Źródło komentarza: Od Popielca do Zielonych Świątek. Magia wielkanocnych obrzędówAutor komentarza: chyży rójTreść komentarza: A co trzeba mieć w głowie aby popierać nielegalną migrację?Data dodania komentarza: 19.04.2025, 22:52Źródło komentarza: Kim był topielec z Bugu?Autor komentarza: zniesmaczonyTreść komentarza: Co trzeba mieć w głowie (lub nie mieć) by napisać "GRUNT ŻE SIĘ UTOPIŁ" Publikacji to też dotyczy. Pomijając religijne podejście to jest nawet nieetyczneData dodania komentarza: 19.04.2025, 05:03Źródło komentarza: Kim był topielec z Bugu?
ReklamaAdvertisement
Reklama