Dni Sławatycz, które odbyły się 30 lipca, rozpoczęły się od zawodów wędkarskich o Puchar Wójta Gminy Sławatycze. Wędkarze rywalizowali od godz. 5 rano, łowiąc na zbiorniku Sołodownia. Kolejno miały miejsce uroczystości z okazji jubileuszowych obchodów 100-lecia Ochotniczej Straży Pożarnej w Sławatyczach. O godz. 11 została odprawiona msza święta w intencji strażaków i ich rodzin, a następnie wręczono medale i odznaczenia zasłużonym druhom braci strażackiej.
Otwarcie XXXIV Międzynarodowej Biesiady Nadbużańskiej rozpoczęło się o godz. 15. Na scenie wystąpiły zespoły i soliści. Wśród lokalnych artystów była Izabela Jaszczuk, Elżbieta Gruszkowska i Janusz Pruniewicz. Ten z ostatnich wymienionych artystów przez ostatnie trzydzieści lat zdobył wiele nagród i wyróżnień, w tym I miejsce na Diecezjalnym Festiwalu Pieśni Maryjnej w 1992 r. wywalczone na scenie bialskiego amfiteatru, I miejsce na Ogólnopolskim Festiwalu Pieśni Religijnej w Siedlcach w 1996 r. oraz wyróżnienie na Ogólnopolskim Festiwalu Piosenki Żołnierskiej w Kołobrzegu. Jest wokalistą w Orkiestrze Dętej Piłsudczyków RP Lubelszczyzny.
Galerię z Dni Sławatycz 2022 obejrzysz TUTAJ
Swoje umiejętności zaprezentowały też Nadbużańskie Słowiki. To grupa młodzieżowa prowadzona przez instruktorkę Gminnego Ośrodka Kultury w Sławatyczach Elżbietę Gruszkowską. – Młode wokalistki wykonały takie utwory jak „Nic o nas bez nas”, „Te myśli”, „Znów wędrujemy”. Są to utwory, które były wykonywane w czasie Wojewódzkiego Festiwalu Piosenki Dziecięcej i Młodzieżowej „Śpiewający Słowik” w Rykach. Grupa spotyka się dwa razy w tygodniu, a w wakacje raz w tygodniu, a przed przygotowaniem na festiwale częściej. Jej członkinie występowały już na wielu przeglądach i festiwalach, więc grupa ma już na koncie swoje sukcesy. Obecnie należy do niej trzynaście osób – mówi Elżbieta Gruszkowska. O godz. 16.50 ogłoszono wyniki przeprowadzonych konkursów i zawodów wędkarskich. Następnie wystąpił zespół Mołodyczki z Szacka na Ukrainie wraz z przyjaciółmi. Kolejno odbyły się koncerty Maciejowej Kapeli, zespołów Róże Europy, Golden Life i Future Folk. Do godz. 23 trwała zabawa z DJ. Wydarzeniu towarzyszył kiermasz wyrobów rzemieślniczych, wystaw i prezentacji prac twórców ludowych oraz prezentacje firm biorących udział w imprezie, nie zabrakło też stoisk z regionalnymi potrawami. Dzieci mogły skorzystać z zabawy na darmowych dmuchańcach.
Organizatorami wydarzenia byli: Gmina Sławatycze, Starostwo Powiatowe w Białej Podlaskiej, Gminny Ośrodek Kultury oraz Zespół Szkół w Sławatyczach. Honorowym patronatem wydarzenie objęli starosta bialski Mariusz Filipiuk i wójt gminy Sławatycze Arkadiusz Misztal.
PRZECZYTAJ TEŻ: Kto powinien zasiadać w radzie muzeum? Radny PiS rozlicza
PRZECZYTAJ TAKŻE: Rząd sypnął groszem dla popegeerowskich gmin. Kto i ile dostanie?
Napisz komentarz
Komentarze