Nową inwestycję przekazano do użytku z końcem kwietnia. „Celem głównym projektu jest zwiększenie efektywności przetwarzania energii pierwotnej poprzez wytwarzanie energii elektrycznej i energii cieplnej w wysokosprawnej kogeneracji.” - głosi informacja zawarta w opisie inwestycji na stronie internetowej PEC w Radzyniu Podlaskim.
CZYTAJ TAKŻE: Rozmawiali z radzynianami o ich potrzebach. To ciekawe, co usłyszeli
-Zrealizowaliśmy projekt pod nazwą ”Modernizacja systemu ciepłowniczego w celu zwiększenia jego efektywności. Budowa elektrociepłowni w Radzyniu Podlaskim”. Myśleliśmy już o tym projekcie w 2018 roku. W 2019 roku, po wcześniejszym złożeniu wniosku do Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej uzyskaliśmy dotację i na początku 2020 roku rozpoczęliśmy procedurę przetargową, w której wyłoniliśmy wykonawcę – informuje Jerzy Woźniak, prezes spółki.
Realizacją inwestycji zajęła się Eneria. - Budowa układu kogeneracyjnego została rozpoczęta w połowie 2020 roku. W pierwszym etapie został zaprojektowany i wybudowany budynek układów kogeneracyjnych, który został zlokalizowany na terenie ciepłowni w centrum miasta. W kolejnym etapie zostały dostarczone i zamontowane dwa agregaty kogeneracyjne. Agregaty o mocy 1,2 MW energii elektrycznej są w stanie wyprodukować 1,5 MW energii cieplnej – mówi Paweł Kwasowiec z firmy wykonującej inwestycję.
Efektem pracy instalacji, w której silniki zasilane są gazem, będzie spadek emisji gazów cieplarnianych o ok. 7800 Mg/rok oraz zmniejszenie zużycia energii pierwotnej o ok. 23500 GJ/rok. Dzięki jej funkcjonowaniu zmniejszy się zużycie miału węglowego o ok. 2000 ton/rok.
- Dostosowaliśmy moce cieplne tak, by pracować tą instalacją przez cały rok, także poza sezonem grzewczym dla ogrzania ciepłej wody użytkowej. Spodziewamy się, że instalacja kogeneracyjna będzie produkowała energię elektryczną w ilości ponad 7,880 MWh na rok. Z tego ok. 10 proc. idzie na potrzeby PEC, natomiast 90 proc. chcemy sprzedać do sieci energetycznej. Poza tym w stosunku rocznym instalacja będzie produkowała ok. 39 tys. GJ ciepła, które stanowi obecnie ok. 27 proc. całości produkowanej energii cieplnej w naszej ciepłowni – informuje prezes Woźniak.
11 sierpnia elektrociepłownię zasilana gazem oficjalnie oddano do użytku. Rezultatem jej działania ma być zmniejszenie emisji gazów cieplarnianych o 7829 t/rok i zmniejszenie zużycia energii pierwotnej o 23577,5 GJ/rok. System pozwoli na zmniejszenie zużycia miału węglowego o ok. 2000 ton/rok. Jak zapewnia PEC instalacja spełnia też wyśrubowane normy hałasu, jakie muszą spełniać ciepłownie działające w mieście.
- Instalacja kogeneracyjna kosztuje nas netto 7 mln 130 tys. zł. Z tego dotacja stanowi prawie 48 proc. a pożyczka z NFOŚiGW stanowi 52 proc. Z tego wynika, że stosunkowo niewielkim kosztem wybudowaliśmy instalację kogeneracyjną, która na pewno przyniesie nam efekt w postaci czystego powietrza – dodaje prezes Jerzy Woźniak.
WARTO PRZECZYTAĆ: Samorządowy Lider Edukacji – gmina z oświatowym certyfikatem
Napisz komentarz
Komentarze