Zgodnie z przyjętym harmonogramem prac, rewitalizacja zabytkowego kompleksu ma się zakończyć w czerwcu przyszłego roku, choć jak sygnalizował kilka miesięcy temu burmistrz Radzynia Podlaskiego, Jerzy Rębek, wykonawca zakomunikował chęć ukończenia robót o kilka miesięcy wcześniej.
– Projekt obejmuje swoim zakresem remont i przebudowę korpusu głównego pałacu, remont nieodnowionych jeszcze fragmentów elewacji oraz przebudowę dziedzińca i remont muru oporowego. Całkowita wartość projektu to 28 361 074,58 zł, natomiast dotacja udzielona na realizację zadania wynosi 21 532 062,82 zł – przypomina Anna Wasak, rzecznik radzyńskiego ratusza.
Remont pełną parą
Jak informuje rzecznik Wasak: - Obecnie realizowane są prace zarówno wewnątrz jak i na zewnątrz. Obejmują: dziedziniec, mur oporowy, elewacja południowa korpusu głównego. Na parkanie muru oporowego w 95 proc. zostały ukończone roboty izolacyjne, trwa montaż okładzin, nakładane są czapy z piaskowca. Trwają też prace związane z renowacją elewacji korpusu głównego. Wykonano i dostarczono część rzeźb do alkierza wschodniego (putta), zrekonstruowane w oparciu o przekazy ikonograficzne. Poddano renowacji zespół rzeźb korpusu głównego – kompozycję heraldyczną oraz rzeźbę niewolnika – Kozaka, we wrześniu zostanie zainstalowana rzeźba niewolnika-Turka, która została odtworzona, gdyż w czasie wojny zaginęła, pozostała z niej tylko noga z łańcuchem.
Od 1 sierpnia na dziedzińcu pałacu trwają prace brukarskie. Roboty postępują również wewnątrz korpusu głównego. – Wylane zostały posadzki w całym obiekcie. Zostaną na nich położone parkiety i okładziny kamienne. Trwają też prace wykończeniowe ścian, na części są zrobione przecierki, większość została pomalowana po raz pierwszy w kolorze przełamanej bieli, drugi raz zostaną pomalowane po zainstalowaniu stolarki wewnętrznej – relacjonuje Anna Wasak.
Archeolodzy w akcji
W czasie prac rewitalizacyjnych w obrębie pałacu pracowali również archeolodzy. Badania archeologiczne prowadzone są przez zespół pod kierownictwem mgr Sylwestra Bochyńskiego. W ostatnich dniach urząd Lubelskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków opublikował krótki raport z prac zespołu archeologów. „Podczas wykonywania czynności badawczych w wykopach odsłonięto i zadokumentowano nieznane konstrukcje murowane. Prowadzący nadzór archeolodzy ponadto natrafili na bogaty zbiór ruchomych zabytków. W zbiorze odkrytych zabytków znalazły się: fragmenty naczyń ceramicznych, kafle, fragmenty butelek szklanych, przedmioty metalowe (m.in. ołowiana plomba), ozdoby (m.in. kieł wilka w srebrnej oprawie), militaria (grot bełtu) oraz monety.” - czytamy w informacji WKZ. Znaleziska archeolodzy datują na XVII-XX w.
Urząd konserwatora szczegółowo relacjonuje również umiejscowienie odkrytych konstrukcji murowanych. „(...) Pierwsze 3 (…) konstrukcje – ceglane oraz kamienno-ceglane odkryte zostały w południowej części dziedzińca w trakcie wykonywania wkopu pod kanalizację deszczową. Kolejne 4 murowane konstrukcje odsłonięte zostały w tym samym wykopie na dalszym etapie realizacji inwestycji w obrębie dziedzińca. Na następne pozostałości murów ceglanych natrafiono podczas wykonywania wykopu pod kanalizację sanitarną w pobliżu punktu informacji turystycznej zlokalizowanego poza obrębem dziedzińca. W wykopie uchwycono wówczas relikty 3 konstrukcji ceglanych. Jeden z odkrytych murów może stanowić pozostałość podziemnego pomieszczenia” – relacjonuje WKZ.
Na konstrukcje natrafiono również poza dziedzińcem, na terenie parku. „ (…) Pierwsza z nich to pozostałość muru o dł. ok 3 m. Z kolei drugi, o szerokości 2 m, w postaci sklepienia jest zapewne pozostałością po tunelu o nieustalonym przeznaczeniu. W wykopie pod wodociąg usytuowanym w parku w pobliżu północno-wschodnich murów pałacu udało się natrafić na kolejne murowane struktury. Ustalanie funkcji i chronologii wszystkich odkrytych w zespole pałacowym konstrukcji murowanych będzie przedmiotem szczegółowych analiz wykonywanych przez archeologów już w warunkach gabinetowych. Dodać też należy, że w trakcie przeprowadzonego nadzoru archeologicznego w dużej części wykopów odkrywano i zadokumentowano różnego rodzaju zabytkowe nawarstwienia kulturowe.”
CZYTAJ TAKŻE: Turecki niewolnik wróci na pałac w Radzyniu Podlaskim
Czy potrzebne będą dodatkowe pieniądze na rewitalizację pałacu?
Napisz komentarz
Komentarze