W kalendarzu każdego melomana Podlasie Jazz Festival to zawsze wyjątkowa data. Tym razem miłośnicy muzyki jazzowej spotkali się w amfiteatrze w parku Radziwiłłów w Białej Podlaskiej 20 i 21 sierpnia.
Już przed imprezą wiadomo było, że to będzie niepowtarzalne muzyczne doznanie, bo wśród artystów, których tym razem zaprosili Jarosław Michaluk i Bialskopodlaskie Stowarzyszenie Jazzowe, znaleźli się: Andrzej Jagodziński, Jerzy Małek, Michał Urbaniak i Stanisław Soyka!
Jubileuszowy koncert i nagrody
Festiwal rozpoczął się natomiast jubileuszowym koncertem samego dyrektora i pomysłodawcy festiwalu Jarka Michaluka i jego kolegów z Bialskiego Jazz Trio: Bogusława Kutnika i Radosława Żyły. Zespół świętuje w tym roku 35-lecie działalności artystycznej. Festiwal był więc też okazją do wręczenia nagród bialskim muzykom. Wyróżnień było kilka: Jazz Trio otrzymało Nagrodę Kultury od prezydenta miasta (wręczoną drugiego dnia festiwalu), a Bialskopodlaskie Stowarzyszenie Jazzowe z okazji 25 lat działalności Nagrodę Kulturalną Województwa Lubelskiego. To samo wyróżnienie odebrał też Jarosław Michaluk.
– Nagrody dedykujemy wspaniałej bialskiej publiczności, bez której nie miałaby sensu nasza działalność. Bardzo dziękuję i będziemy starali się nadal satysfakcjonować naszymi muzycznymi wydarzeniami. Dla państwa istniejemy i dalej chcemy działać – dziękował dyrektor festiwalu.
Przypomnijmy, Bialskie Jazz Trio to jeden z najdłużej nieprzerwanie działających zespołów jazzowych Polski wschodniej. Laureat m.in. Ogólnopolskiego Konkursu Jazz Juniors w Krakowie. Grupa powstała w 1987 r. przy Państwowej Szkole Muzycznej w Białej Podlaskiej z inicjatywy dwóch muzyków nauczycieli: pianisty Bogusława Kutnika oraz basisty Jarosława Michaluka. Ze względu na deficyt perkusistów, przez pierwsze 10 lat działalności zespół występował z perkusją automatyczną. Po tym okresie Jazz Trio zaczęło współpracę z dwoma perkusistami. Pierwszy to lubelski muzyk Sebastian Urban, a drugi – Radosław Żyła, bialanin, współpracujący z grupą do dziś.
Przez te lata zespół współpracował z wieloma znanymi artystami polskiej sceny jazzowej i estrady m.in. z Janem Ptaszynem Wróblewskim, Tomaszem Szukalskim, Danutą Błażejczyk, Ewą Urygą, Piotrem Wojtasikiem czy Maciejem Strzelczykiem. Na koncie ma 5 płyt, w tym jedną nagraną wspólnie z Janem Ptaszynem Wróblewskim.
Pierwszego dnia tegorocznego festiwalu ogromne wrażenie na publiczności wywarł wspólny występ Jazz Trio i Zespołu Pieśni i Tańca Podlasie AWF Biała Podlaska, który był niezwykłym połączeniem folkloru i jazzu. Nie zabrakło też autorskich kompozycji Jarka Michaluka. Po występie słuchacze domagali się bisów i ku ich uciesze, Trio zdecydowało się ponownie wyjść na scenę. Muzycy zażartowali nawet, że to ich pierwszy bis w 35-letniej historii zespołu.
Bach i Niemen w bialskim amfiteatrze
Po krótkiej przerwie na scenie pojawiło się Trio-Bach Andrzeja Jagodzińskiego. W ich wykonaniu usłyszeliśmy wyjątkowe interpretacje muzyki najwybitniejszego przedstawiciela epoki baroku – Jana Sebastiana Bacha, pochodzące z płyty, nominowanej do nagrody Fryderyk 2021. Na bis z kolei zespół zagrał utwór Fryderyka Chopina. Muzyka poważna w wykonaniu Jagodzińskiego i spółki była prawdziwą ucztą dla uszu.
Zwieńczeniem pierwszego dnia festiwalu był koncert Marka Bałaty w towarzystwie muzyków: Tadeusza Leśniaka, Sebastiana Bernatowicza, Józefa Michalika, Wiesława Jamioła oraz kwartetu smyczkowego Archi w składzie: Anna Hara Pióro, Bogusława Ziegelheim, Błażej Michna, Agata Sanchez Martos.
Prawdziwy muzyczny spektakl pod nazwą „Niemen – Wspomnienie” był podróżą przez twórczość wybitnego artysty, jakim niewątpliwie był Czesław Niemen. Narrację koncertu poprowadził redaktor naczelny magazynu Jazz Forum i były basista legendarnego zespołu Akwarele, Paweł Brodowski.
– To wspaniały program, który powstał w 2005 roku, czyli w rok po śmierci Czesława Niemena. Był prezentowany w kilkunastu miastach Polski, wszędzie był odbierany entuzjastycznie. Jedyne, nad czym możemy ubolewać to to, że ten recital nie został jeszcze nagrany i wydany na płycie. Marek Bałata to z kolei jeden z najwybitniejszych wokalistów jazzowych w Polsce, w ankietach, organizowanych przez Jazz Forum wielokrotnie zajmował pierwszą pozycję – opowiadał Paweł Brodowski.
Przypomniał też o związku Niemena z Białą Podlaską oraz jego występy w naszym regionie. Warto dodać, że maju tego roku na bialskim dworcu kolejowym odsłonięto tablicę, upamiętniającą pierwsze kroki 19-letniego Czesława na polskiej ziemi, które w maju 1958 r. postawił z rodziną właśnie w Białej Podlaskiej.
Jazz najwyższych lotów
W niedzielę przyszedł czas na kolejne gwiazdy światowego formatu. Jako pierwszy wystąpił jeden z najwybitniejszych współczesnych trębaczy – Jerzy Małek. Wystąpił ze swoim zespołem International Quintet w składzie: Jerzy Małek – trąbka, Andy Middleton – saksofon, Piotr Wyleżoł – fortepian, Marcin Pospieszalski – gitara basowa oraz Sebastian Frankiewicz – perkusja.
Usłyszeliśmy utwory z płyty „Black Sheep” oraz m.in. premierowe wykonanie ballady z krążka „Gravity”, nad którym prace jeszcze trwają. Gościem specjalnym koncertu był natomiast muzyk, który od lat jest twarzą polskiego jazzu – Michał Urbaniak. Wybitny kompozytor, skrzypek i saksofonista pojawił się na scenie, by wspólnie z Jerzy Małek International Quintet zagrać m.in. utwór ze swojego projektu „Urbanator”. Pozytywna energia i flow, jakie poczuli muzycy na scenie udzieliły się bialskiej publiczności, która koncert nagrodziła długimi owacjami na stojąco. Był też oczywiście bis!
Zwieńczeniem festiwalu był koncert Stanisław Soyki z zespołem w składzie: Przemek Greger – gitara akustyczna, Kuba Sojka – perkusja, Zbyszek Brysiak – perkusjonalia oraz Janek Jędrzejczyk – keyboard. Wokalista zaśpiewał m.in. utwory ze słowami Czesława Miłosza i Agnieszki Osieckiej. Każdą kolejną piosenkę okraszał anegdotą bądź genezą powstania, łapiąc tym samym niezwykły kontakt z bialską publicznością. Nie zabrakło kultowej już „Tolerancji”, której refren widownia śpiewała razem ze Stanisławem Soyką.
Frekwencja podczas dwóch dni festiwalu dopisała, a publiczność wychodziła z koncertów uśmiechnięta i usatysfakcjonowana.
– Koncert Jerzy Małek International Quintet z gościnnym udziałem Michała Urbaniaka na długo zapadnie mi w pamięci. Niesamowity występ, pełen optymizmu i energii muzyków, które udzieliły się chyba nam wszystkim na widowni. Poza tym usłyszeć na żywo takie gwiazdy, samego Michała Urbaniaka, to wyjątkowe wydarzenie. Dobrze, że jest Jarosław Michaluk i Bialskopodlaskie Stowarzyszenie Jazzowe, którzy zapraszają do naszego miasta wspaniałych artystów i dzięki temu my, mieszkańcy Białej Podlaskiej, możemy obcować z prawdziwą sztuką. Za to wielu z nas jest im wdzięcznych z całego serca – mówi pani Alicja, która co roku stara się uczestniczyć w wydarzeniach, organizowanych przez Bialskopodlaskie Stowarzyszenie Jazzowe.
Dwudniową imprezę poprowadził dyrektor Programu Pierwszego Polskiego Radia Marcin Kusy.
Sponsorami 21. Podlasie Jazz Festival byli: Dr Gerard – sponsor główny oraz Auto Podlasie – autoryzowany salon i serwis Toyota, Toyota Bank Polska, Nowy salon i serwis samochodów elektrycznych PPUH ORION – Sacewicz Krzysztof, Firma ETMUS, Zamek Janów Podlaski Arche Hotele, Centrum Handlowe Rywal, Firma Bial-Invest Hołownia, Pizzeria Don Pedro, Firma Mix-bud, Przedsiębiorstwo-Wola Pasze, Kulupa & Tymoszuk – Spółka Doradztwa Podatkowego, Bank Spółdzielczy w Białej Podlaskiej, SAS Jaworscy, Hotel Delfin, Firma Cateringowa Do Syta, Welik-Nieruchomości, Firma Zamel, Sklep Komputronik z Białej Podlaskiej, Open Press – Centrum Druku i Reklamy, Agencja Reklamowa A2, Kwiaciarnia Frezja, Studio Dekoracji Carmen Flor.
Festiwal zrealizowano z dofinansowaniem Urzędu Marszałkowskiego Województwa Lubelskiego w Lublinie oraz Urzędu Miasta Biała Podlaska. Patronat honorowy nad wydarzeniem objął marszałek województwa lubelskiego Jarosław Stawiarski oraz prezydent Białej Podlaskiej Michał Litwiniuk.
Czytaj także: 4. Festiwal im. Bogusława Kaczyńskiego. Odbierz bezpłatną wejściówkę
Czytaj też: Wrócili do tradycji rodu Sapiehów - Jarmark Sapieżyński
Napisz komentarz
Komentarze