- Wiceprzewodniczącym Rady Gminy Ulan-Majorat jest wieloletni radny Adam Mazurek, który równocześnie sprawuje funkcję prezesa Gminnej Spółdzielni „Samopomoc Chłopska” w Ulanie. Pomiędzy samorządem i jego jednostkami organizacyjnymi, w szczególności szkołami podstawowymi, a kierowaną przez radnego spółdzielnią od lat krążą pieniądze. Zwykle są to zakupy w sklepie GS, ale również co roku dokonywane są hurtowe zakupy węgla na ogrzewanie m.in. placówek oświatowych – wyłuszczał w publikacji zamieszczonej na portalu „Jawny Lublin”, prowadzonym przez FW, Radosław Grudzień z Watchdog Radzyń Podlaski. - Jest to ewidentne złamanie ustawowego zakazu łączenia mandatu radnego z prowadzeniem działalności gospodarczej z wykorzystaniem mienia samorządu. Nie ma znaczenia okoliczność nieuzyskiwania osobistych korzyści, gdyż już 13 kwietnia 1994 Trybunał Konstytucyjny w uchwale W 2/94 orzekł, że mandat radnego podlega szczególnej ochronie ze względu na jego autorytet i niezbędne zaufanie.
Czytaj także: Wojewoda uznał skargę Fundacji Wolności. Radny złożył mandat
Fundacja Wolności wystąpiła do rady gminy w Ulanie-Majoracie z wnioskiem o wygaszenie mandatu radnego Adama Mazurka. Skutku nie było, więc Fundacja w połowie marca tego roku złożyła skargę do wojewody lubelskiego na działalność rady gminy w Ulanie-Majoracie. Ten 22 maja, uznając zasadność tej skargi, wezwał radę do wygaszenia mandatu radnemu Mazurkowi.
10 czerwca podczas posiedzenia rady gminy punkt dotyczący rozpatrzenia wniosku wojewody został przez radnych jednogłośnie zdjęty z porządku obrad. Adam Mazurek sam zdecydował jednak zrezygnować z pełnienia mandatu.
- By zachować honor, by inni uniknęli problemów, myślę tu o radnych i wójcie, by zaprzestać szargania mojego dobrego imienia, składam na ręce przewodniczącego rady moją rezygnację. Myślę, że jako prezes gminnej spółdzielni, będę nadal wspierał tę społeczność. Nie dajcie się zastraszyć, bądźcie sobą, nie bójcie się, że znajdą na was paragraf, bo widzę że są tacy ludzie , którzy twierdzą: dajcie mi człowieka a paragraf się znajdzie – mówił radny i dodawał: - Teraz już legalnie, jako prezes naszej spółdzielni, zapraszam do zakupów w naszych sklepach Spółdzielni Samopomoc Chłopska w Ulanie-Majoracie.
Czytaj też: Działaj lokalnie: 42 tys. zł dla wiejskich społeczności
Monitorujący z ramienia sieci Watchdog sytuację w samorządach powiatu radzyńskiego Radosław Grudzień informuje w publikacji na portalu Jawny Lublin o dalszej procedurze. - 15 czerwca Komisarz Wyborczy wydał postanowienie o wygaśnięciu mandatu, a dwa tygodnie później po uprawomocnieniu tegoż, wojewoda ogłosił wybory uzupełniające na 11 września – pisze Grudzień.
30 czerwca komisarz wyborczy w Białej Podlaskiej poinformował o trybie rejestracji komitetów wyborczych reprezentujących kandydatów do objęcia mandatu radnego w gminie Ulan-Majorat. Termin rejestracji komitetów mijał 18 lipca. Dzień po tej dacie komisarz wyborczy poinformował o komitetach wyborczych utworzonych w wyborach uzupełniających w gminie, wyznaczonych na 11 września. Zgłoszenia dokonał jeden komitet – KWW Wspólnie – Razem.
-Zgłosił się jeden komitet wyborczy, czyli jest tylko jeden kandydat na zajęcie opróżnionego miejsca na sali obrad Rady Gminy Ulan. Zgodnie z art. 380 Kodeksu Wyborczego w takim wypadku głosowania nie przeprowadza się, a jedynie gminna komisja wyborcza stwierdza objęcie mandatu przez chętnego kandydata – informuje w swojej publikacji w Jawnym Lublinie Radosław Grudzień. - Jeśli nie będzie jakiś proceduralnych niespodzianek, mandat obejmie zatem Adam Kania, sołtys Stoku – twierdzi Radosław Grudzień.
Przeczytaj:
- Branża mleczarska z obawami. Spomlek: Konsekwencje mogą być drastyczne
- Upamiętnią wybitnego malarza Bazylego Albiczuka
- 2280 zł co miesiąc dla studenta. Jest jeden warunek
- „Wierzę w Boga, ale nie w Kościół”. Czemu Polacy odchodzą z Kościoła?
- To oni dbają o nasze bezpieczeństwo nad wodą
Napisz komentarz
Komentarze