Imprezę „Wystrzałowe Miasto” w Terespolu poprzedziła uroczysta msza święta sprawowana w koście parafialnym pw. Św. Trójcy. Po eucharystii barwny pochód złożony z wojska i członków bractw kurkowych przeszedł pod nowy mural „Kontrofensywa nad Bugiem – obrona Terespola 1920 r.”, gdzie nastąpiło oficjalne odsłonięcie malunku.
- Bitwa 1920 r. to był najtragiczniejszy moment całej wojny bolszewickiej, ponieważ ostatnia linia – zapora rzeki Bug została osiągnięta przez Rosjan. Polskie plany były bardzo proste czyli chodziło o to by utrzymać się na tej linii do 5 sierpnia, a następnie wyprowadzić silne kontruderzenie spod Brześcia. To się nie udało, ale zadanie by wytrzymać jak najdłużej zostało spełnione. W tym czasie chodziło o opracowanie Bitwy Warszawskiej, co nastąpiło już 6 sierpnia. Ostatnie oddziały spod Terespola tzw. Podhalańczycy czyli II Pułk Podhalański z Sanoka opuścił ten teren 7 sierpnia. Mówiono o nich brawurowe wojsko. Najgorsze walki toczyły się o Brześć i Terespol, 3 sierpnia ciężkie boje prowadził 64 Pułk Grudziądzki i 2 Pułk Podhalańczyków. To była walka dom po domu, ulica po ulicy. Dziś się mówi, że był to pierwszy etap Bitwy Warszawskiej. Kolejne uderzenie odbyło się spod Warszawy 13 sierpnia i 16 sierpnia spod Wieprza i z nad Buga, gdzie w okolicach Chełma stacjonowała m.in. 3 Dywizja Legionów Piechoty, która miała bardzo ważne zadanie - odciąć wojska bolszewickie od wschodu. Bitwa pod Terespolem była bardzo istotna z perspektywy całej wojny bolszewickiej - wyjaśnia historyk Wojciech Kobylarz, który wygłosił referat w czasie odsłonięcia muralu.
Biegi, koncerty, wystrzały z armat
Kiedy pochód dotarł na stadion miejski rozpoczęły się biegi uliczne im. gen. Franciszka Krajowskiego, na zakończenie medale uczestnikom wręczył m.in. burmistrz Jacek Danieluk i senator Grzegorz Bierecki. Następnie odbyło się oficjalne otwarcie zrewitalizowanego obszaru Konowicy. Przy tej okazji burmistrz Jacek Danieluk przypomniał, że wartość inwestycji opiewa na kwotę ponad 8 mln zł, z czego dofinansowanie z Unii Europejskiej wynosi ponad 6,2 mln zł. - W ramach projektu wybudowane zostały drogi dojazdowe, chodniki, ścieżki rowerowe i parkingi wraz z siłowniami na świeżym powietrzu. Całość terenu została oświetlona, odmulone zostały zbiorniki wodne, wybudowany został pomost, most i punk widokowy, który będzie mógł być wykorzystywany, jako amfiteatr. Powstał plac zabaw, skatepark i workout- miejsce do ćwiczeń siłowych. Odnowiony został kort tenisowy i wymienione ogrodzenie na stadionie, założono też monitoring – wymieniał burmistrz.
O godz. 14.00 rozpoczął się piknik artyleryjski na terenie rekreacyjnym „Konowicy”, miał miejsce pokaz artylerii czarnoprochowej w wykonaniu bractw kurkowych z Polski oraz pokaz sprzętu wojskowego 18 Dywizji Zmechanizowanej z Siedlec.
Na wydarzenie przyjechali członkowie m.in. Łomżyńskiego Bractwa Kurkowego i kurkowe damy św. Rity z Białegostoku. – Przed wszystkim krzewimy kulturę szlachecką, podtrzymujemy tradycje, ale działamy też charytatywnie, np. wspieramy budowę Domu Miłosierdzia Bożego w Hodyszewie, jako wolontariuszki. Kształtujemy też postawy młodzieży i aktywnie staramy się szerzyć patriotyzm. Występujemy w strojach z okresu XVII wieku, które są wzorowane na strojach namalowanych na obrazach. Mój strój jest dworski, wykonałam go samodzielnie, z czego jestem bardzo dumna, na głowie mam kołpak z broszą i piórem – mówiła Jolanta Nierodzik. Swoją obecnością imprezę uświetniły Stowarzyszenia XVII wieku, które również pomagały w oprawie pikniku w postaci np. wystrzałów z armat, do których one należą.
Od godz. 15.00 na scenie zaczęły występować zespoły artystyczne, w tym Flesz i artyści w koncercie pod nazwą „Od klasyki do rozrywki” - Aleksandra Okrasa, Anna i Romuald Spychalscy, Andrzej Wojda, Marcin Janiszewski (piano), Ryszard Nowaczewski. Kolejno nastąpiło wręczenie statuetki „Zasłużony dla miasta Terespol” senatorowi Grzegorzowi Biereckiemu. - Wyróżnienie w całości nie jest zasłużone, bo zostało wręczone za pomaganie władzom miasta, które wiedzą czego chcą, i mają pomysł i plan na to miasto, a ja wyłącznie odbieram telefony od burmistrza Jacka Danieluka, który co jakiś czas daje mi zadania. Być może z tego powodu dostaję to wyróżnienie. To wielki honor i zaszczyt dostać wyróżnienie od swoich. Parlamentarzyści mają niewiele okazji do takich wyróżnień bo ustawa o wykonywaniu posła i senatora na czas trwania kadencji uniemożliwia otrzymywanie państwowych wyróżnień. Jedyna szansa żeby otrzymać wyróżnienie za pracę, którą się wykonuje to szansa otrzymania wyróżnienia od wyborców. I tak traktuję, tę nagrodę – mówił senator Grzegorz Bierecki. Kolejną atrakcją były wystrzały z armat i występy zespołów: Basta, Golden Life, Video, Jobery i dj’a OZI.
Główni partnerzy/sponsorzy wydarzenia: województwo lubelskie, Lubelskie Smakuj Życie, Lubelski Węgiel "Bogdanka” - mecenas kultury na Lubelszczyźnie, Grupa PZU, Totalizator Sportowy Sp z o.o., Grupa Azoty Puławy.
PRZECZYTAJ TEŻ: Dwa dodatki węglowe na jeden kocioł? Prawo mówi "tak"
PRZECZYTAJ TAKŻE: Do zobaczenia 4 września w Horodyszczu!
Przeczytaj:
- Przystanek muzyczny w Serpelicach. Wybrzmiały pieśni i arie
- Prawo drogowe. Znikają kursy zmniejszające liczbę punktów karnych
- Najpopularniejsze imiona dla dzieci w 2022 roku. Rządzą Zofia i Antoni
- Liderzy przedsiębiorczości. Wręczono statuetki w prestiżowym konkursie
- Pożar na drodze wojewódzkiej. Auto stanęło w płomieniach
Napisz komentarz
Komentarze