Od 17 września kierowcy będą musieli liczyć się z tym, że mogą za wykroczenia drogowe „złapać” więcej punktów karnych. Obecnie policja może przypisać punkty od 0 do 10 a limit wynosi 24 punkty. Po 17 września funkcjonariusze będą mogli przypisać kierowcy 15 punktów za 1 przewinienie. Limit pozostaje ten sam, a kurs „kasujący oczka” będzie trwał 28 a nie 6 godzin.
Obecnie kurs trwa 6 godzin
Obecnie kierowca może dostać od 0 do 10 punktów karnych za jedno przewinienie. Ich automatyczne usunięcie następuje po roku. Jeśli „złapie” 24 punkty, zostaje mu odebrane prawo jazdy. Aby je odzyskać, musi ponownie przejść badania psychologiczne i zdać egzamin sprawdzający.
Mniejszy limit punktów obowiązuje w przypadku osób, które mają prawo jazdy krócej niż rok. Jeśli taka osoba „złapie” więcej niż 20 punktów, to traci prawo jazdy. Kierowca może wziąć udział w kursie redukującym punkty. Takie kursy organizuje Wojewódzki Ośrodek Ruchu Drogowego w Białej Podlaskiej.
– Obecnie kierowcy, którzy mają prawo jazdy dłużej niż rok, raz na pół roku mogą zmniejszyć liczbę punktów karnych o 6 najstarszych. Taki kurs trwa 6 godzin i kosztuje 350 zł – mówi dyrektor ośrodka Igor Dzikiewicz.
Dodaje, że z powodu zmiany przepisów zwiększyła się liczba osób, które chcą wziąć udział w kursie redukującym punkty na starych zasadach.
– Liczba zainteresowanych kursem zwiększyła się dwukrotnie, zarówno w bialskim, jak i łukowskim ośrodku. Wychodząc naprzeciw oczekiwaniom kierowców, zwiększyliśmy liczbę kursów. Na stronie stronie www.wordbp.pl można zobaczyć wolne terminy i się zapisać tak, aby wziąć udział w kursie przed 17 września – dodaje.
Podkreśla jednocześnie, że na takie kursy zapisują się również osoby, które mają "tylko" 6 punktów karnych. Chcą wyczyścić "konto", bo zgodnie z nowymi przepisami punkty będą kasować się same po 2 latach, a nie po roku, a wielu kierowców jeździ samochodem na co dzień i liczy się z tym, że łatwiej będzie je "złapać".
Jak będzie?
Od 17 września 2022 roku wiele się w tej kwestii punktów karnych. Przede wszystkim za 1 przewinienie drogowe będzie można dostać aż 15 punktów. Limit pozostaje ten sam, czyli 24 punkty karne. Różnica polega jednak na tym, że punkty będą się automatycznie kasować nie po roku, ale po 2 latach.
Zmiany dotyczą też kursu redukującego punkty. W myśl nowych zasad, taki kurs ma trwać 4 dni, łącznie 28 godzin. Będą to wykłady i warsztaty. Zagadnienia mają dotyczyć m.in. skutków wypadków drogowych oraz wpływu alkoholu lub środka działającego podobnie na funkcje percepcyjne kierującego. Kurs zredukuje punkty do 0. Takie kursy będzie organizować bialski WORD.
Aktualne terminy kursów na zbijanie punktów karnych w Wojewódzkim Ośrodku Ruchu Drogowego w Białej Podlaskiej znajdują się na stronie www.wordbp.pl.
15 punktów karnych otrzymasz m.in. za:
– wyprzedzanie na przejściach dla pieszych i bezpośrednio przed nimi;
– omijanie pojazdu, który jechał w tym samym kierunku, lecz zatrzymał się w celu ustąpienia pieszym;
– nieustąpienie pierwszeństwa przez kierującego pojazdem, który skręca w drogę poprzeczną, pieszemu przechodzącemu na skrzyżowaniu przez jezdnię drogi, na którą wjeżdża;
– nieustąpienie pierwszeństwa pieszemu znajdującemu się na przejściu dla pieszych albo na nie wchodzącemu;
– niezatrzymanie pojazdu w razie przechodzenia przez jezdnię osoby niepełnosprawnej, używającej specjalnego znaku, lub osoby o widocznej ograniczonej sprawności ruchowej w celu umożliwienia jej przejścia;
– przekroczenie dopuszczalnej prędkości powyżej 50 km/h poza obszarem zabudowanym;
– przekroczenie dopuszczalnej prędkości o więcej niż 50 km/h w obszarze zabudowanym;
– kierowanie pojazdem w stanie nietrzeźwości lub pod wpływem środka odurzającego;
– kierowanie pojazdem mechanicznym w stanie po spożyciu alkoholu lub środka podobnie działającego do alkoholu.
13 punktów karnych otrzymasz za:
– przekroczenie dopuszczalnej prędkości od 41 do 50 km/h.
10 punktów karnych otrzymasz za:
– przekroczenie dopuszczalnej prędkości od 31 do 40 km/h;
– nieudzielenie pomocy ofiarom wypadku;
– naruszenie zakazu zawracania na autostradzie albo na drodze ekspresowej;
8 punktów karnych otrzymasz m.in. za:
– zatrzymanie pojazdu na przejściu dla pieszych lub na przejeździe dla rowerzystów oraz w odległości mniejszej niż 10 m przed tym przejściem lub przejazdem, albo w odległości 10 m za tym przejściem lub przejazdem na drodze dwukierunkowej o dwóch pasach ruchu;
– używanie pojazdu w sposób zagrażający bezpieczeństwu osoby znajdującej się w pojeździe lub poza nim;
– niezastosowanie się do: sygnałów świetlnych; sygnałów i poleceń podawanych przez osoby uprawnione do kierowania ruchem drogowym; sygnałów i poleceń dawanych przez osoby uprawnione do kontroli ruchu drogowego;
–nieustąpienie pierwszeństwa przejazdu rowerzystom; szynowym
– nieustąpienie pierwszeństwa przejazdu na skrzyżowaniu w sytuacji równorzędnej;
– nieustąpienie pierwszeństwa przejazdu na skrzyżowaniu oznaczonym znakami określającymi pierwszeństwo przejazdu;
– nieustąpienie pierwszeństwa pieszemu podczas cofania;
– niestosowanie się kierowców do znaku „zakaz wyprzedzania” ( B-25 lub B-26);
– naruszenie zakazu wyprzedzania przy dojeżdżaniu do wierzchołka wzniesienia;
– naruszenie zakazu wyprzedzania na zakrętach oznaczonych znakami ostrzegawczymi
CZYTAJ TAKŻE: Zmiany w prawie drogowym. Kierowcy rejestrujący auto wydadzą mniej
Bezpiecznie do szkoły. Przed nami rodzinny piknik w bialskim WORD-zie
Napisz komentarz
Komentarze