Święto zostało zorganizowane specjalnie dla plantatorów dyń oraz osób, które się zastanawiają nad uprawą tego warzywa. Odbyło się w niedzielę, 4 września na terenie przedsiębiorstwa handlowo usługowego Łukasz Popielewicz w Horodyszczu w gminie Wisznice. – To ukłon w stronę rolników, którzy z nami współpracują. Chcieliśmy im podziękować za to, że nam zaufali i są z nami – mówi prezes Backal-Food Mariusz Dąbrowski.
Święto dyni połączone z targami rolniczymi
Już I Wielkie Święto Dyni „Gleisdorfer" w Polsce zorganizowane w zeszłym roku okazało się sukcesem. Skupiło wokół siebie wiele osób ze środowiska plantatorów dyń.
– W tym regionie uprawia się dynie na dużą skalę. W społeczeństwie jest duża świadomość tego, jak zdrowym warzywem jest dynia i że sporządzone z niej dania mają walory smakowe. Dlatego przybywa plantatorów tego warzywa. Z tego też powodu zdecydowaliśmy, że również drugą edycję święta zorganizujemy tutaj, ale tym razem w formule otwartej – wyjaśnia Mariusz Dąbrowski.
Okazało się, że to był strzał w dziesiątkę. Na niedzielne wydarzenie przyjechali rolnicy z całej Polski. Atmosfera był wspaniała i sprzyjała dobrej zabawie. Piękna pogoda, duża przestrzeń, mnóstwo zieleni i zbiorniki wodne w pobliżu – w takim anturażu rolnicy wymieniali się doświadczeniami i integrowali. Ale to nie wszystko. Święto zostało połączone z targami rolniczymi. Plantatorzy dyń mogli obejrzeć najnowszy kombajn do zbioru pestki dyni producenta ASCON prosto z Austrii. Specjalnie dla rolników została też przygotowana prezentacja całej linii produkcyjnej, czyli suszarni, pieca, polerki, czyszczalni i myjki. Sprzęt cieszył się ogromnym zainteresowaniem. Rolnicy byli ciekawi, jak wyglądają takie urządzenia i jak działają. Niedzielne wydarzenie było też okazją do zdobycia wiedzy na temat uprawy dyni i porozmawiania z ekspertami. Na pytania odpowiadał m.in. przedstawiciel producenta kwalifikowanych nasion siewnych dyni Gleisdorfer. Ponadto dyrektor firmy Bioekspert Dorota Metera wygłosiła prelekcję o rozpoczęciu uprawy ekologicznej pestki dyni. Prezes firmy W.Legutko opowiedział natomiast o projekcie, który realizuje wspólnie z Backal-Food. Ma na celu wprowadzenie na rynek polskich odmian dyni.
CZYTAJ TEŻ: Dodatkowe pieniądze dla samorządów. 13 mln zł dla Białej Podlaskiej
Mnóstwo atrakcji na święcie dyni
Imprezę docenili rolnicy, którzy przyjechali do Horodyszcza. – Na Święcie Dyni "Gleisdorfer" jestem po raz pierwszy. Uważam, że to strzał w dziesiątkę. W naszym regionie jest wielu plantatorów dyni. Z drugiej strony, sporo rolników szuka dla siebie alternatywy, np. po zakończeniu hodowli świń – mówi Jan Charycki, który przyjechał do Horodyszcza z pobliskich Łomaz. Podobnie wypowiada się Witold Bujalski ze Stasiówki, który od 2 lat uprawia dynie. – Ten rok jest dobry dla dyń, mimo że jego początek był zimny. Widzę, że zbiory będą zadowalające – przyznaje mieszkaniec Stasiówki. – Przyjechałem tu, aby zobaczyć nowości w branży rolniczej, obejrzeć maszyny. Atmosfera jest bardzo dobra. Takie wydarzenia są bardzo potrzebne. Organizatorzy zapewnili wiele atrakcji dla dorosłych i dzieci – dodaje.
A tych nie brakowało. Malowanie buziek, zabawa na dmuchańcach, wata cukrowa, konkursy z nagrodami – to tylko niektóre z nich. Dorośli natomiast, oprócz sporej dawki wiedzy rolniczej, mogli też poznać oferty firm, które miały swoje stoiska oraz posilić się przy stoisku gastronomicznym. Ponadto panowie wzięli udział w konkursie Dyniowy Strong Men, który był okazją do zdrowej rywalizacji w duchu zabawy.
– Naszą ideą było zorganizowanie imprezy, na której będą się bawić duzi i mali. Cieszę się, że nam się udało. Tym bardziej, że mieliśmy dla wszystkich jeszcze jedną niespodziankę – koncerty największych gwiazd disco polo! Zebranych rozgrzały gwiazdy wieczoru, Casandra & Mr. Max oraz Jorrgus – relacjonuje Ewelina Affa–Kulig, menager Backal-Food. Publiczność podziękowała gwiazdom gromkimi brawami i żywiołowymi okrzykami.
Zapraszają plantatorów dyni do współpracy
Na niedzielnym święcie plantatorzy mogli poznać szczegóły współpracy z firmą Backal-Food i F.H.U. Łukasz Popielewicz.
– Zapraszamy wszystkich do współpracy. Oferujemy usługi rolnicze. Jako jedyni prowadzimy skup wszystkich odsortów dyniowych oraz rozdajemy nagrody za zebrane punkty w programie lojalnościowym. Co ważne, realizujemy umowy z gwarancją ceny. A wyjątkowym w tym sezonie będzie suszenie pestek dla współpracujących rolników jedynie w cenie energii, którą zużyje suszarnia – wylicza Łukasz Popielewicz.
CZYTAJ TAKŻE: Bialscy agenci nieruchomości są w ogóle potrzebni?
Informuje, że prowadzi sprzedaż maszyn związanych z uprawą dyni i u niego można zamówić kwalifikowany materiał siewny bezpośrednio od producenta. Mariusz Dąbrowski dodaje: – Dokonujemy ekspresowych płatności, pomagamy plantatorom dyni sfinansować zakup suszarni, polerki, czyszczalni, kombajnu, ale też w ubezpieczeniu upraw dyni. Tylko my w Europie organizujemy cyklicznie Święto Dyni Gleisdorfer. Rolnicy stawiając na nas, stawiają na uczciwą firmę z doświadczeniem.
Na dowód tego Backal-Food proponuje plantatorom w tym roku sfinansowanie całości lub części tegorocznych zbiorów jeszcze przed rozpoczętym sezonem. Dodatkowo Organizatorzy oferują program lojalnościowy, w ramach którego rolnik zbiera punkty i może je później zamienić na m.in. maszyny rolnicze. Program trwa 3 lata i może z niego skorzystać każdy plantator, niezależnie od powierzchni upraw. Niedzielne święto pokazało, że Backal-Food i F.H.U. Łukasz Popielewicz to nie tylko godni zaufania partnerzy, ale również doskonali organizatorzy zabawy z dynią w tle.
Rolnicy zainteresowani nabyciem kombajnu ASCON 3, podczas targów zgłosili chęć zobaczenia na żywo, jak maszyna z Austrii pracuje w polu. Firmy Backal-Food i F.H.U. Łukasz Popielewicz, otwarci na współpracę i wsłuchując się w potrzeby, zorganizują taki pokaz już w piątek 16 września 2022 r. Organizatorzy zapraszają zainteresowanych do miejscowości Gęś w Gminie Jabłoń, na pole Ryszarda Waszczuka, przy szkole podstawowej, od godziny 12.00.
Osoby do kontaktu:
Łukasz Popielewicz 501 170 939,
Ewelina Affa-Kulig 888 846 510.
PRZECZYTAJ:
- Pensja minimalna będzie jeszcze wyższa. Podwyżkę napędza galopująca inflacja
- Michalina Cyran z bialskiej Chwilki odniosła międzynarodowy sukces!
- Alkoblokada batem na kierowców prowadzących po wypiciu alkoholu
- Wręczyliśmy Niedźwiedzie Biznesu! Poznajcie tegorocznych laureatów
- Święto plonów i pożegnanie lata w gminie Sarnaki
Napisz komentarz
Komentarze