Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
środa, 23 kwietnia 2025 22:16
Reklama
Reklama

XII Piknik historyczny w Dubicy za nami! Upamiętnili Unitów walczących o wiarę katolicką

Piknik Historyczny w Dubicy to impreza cykliczna. W tym roku motywem przewodnim wydarzenia była 120. rocznica misji wśród Unitów w Dubicy.
XII Piknik historyczny w Dubicy za nami! Upamiętnili Unitów walczących o wiarę katolicką
Stowarzyszenie Rozwoju Wsi OSP Jedna Dubica zorganizowało piknik historyczny. Upamiętniło bohaterką obronę wiary Unitów w Dubicy

Autor: Karolina Jakubiuk

Piknik odbył się 11 września. Z powodu niesprzyjającej pogody imprezę przeniesiono do świetlicy wiejskiej w Dubicy. Organizatorzy upamiętnili 120. rocznicę misji wśród Unitów w Dubicy. Ciekawym punktem wydarzenia była inscenizacja wydarzeń sprzed 120 lat, którą przygotowało Stowarzyszenie Rozwoju Wsi OSP Jedna Dubica, Radzyńskie Stowarzyszenie Kawaleryjskie oraz Lubelska Grupa Historyczna.

Reklama
Chcą ocalić od zapomnienia naszych Unitów

– Naszym celem było upamiętnienie bohaterskiej walki o wiarę Unitów, którzy tu mieszkali. Poza tym, chcieliśmy pokazać, jak ważna w życiu naszych przodków była wiara katolicka i święta tradycja Kościoła – mówi Marek Banaszczuk ze Stowarzyszenia Rozwoju Wsi OSP Jedna Dubica. – Pomysł na przygotowanie przedstawienia opowiadającego o misjach w Dubicy narodził się kilka lat temu. Niewiele osób wie, że na naszej ziemi misje odbyły się dwa razy: w sierpniu 1902 r. i 1903 r. Ks. Jan Urban, misjonarz z zaboru galicyjskiego, wspominał o nich w pamiętnikach „Wśród Unitów na Podlasiu”. Z jego relacji wynika, że na misjach gromadziły się setki osób. Na mszy odprawianej w lesie udzielano masowych ślubów, chrztów i spowiedzi. Unici z odwagą przeciwstawiali się wcieleniu do Kościoła prawosławnego i niszczeniu polskości przez carską Rosję – zaznacza Marek Banaszczuk.

Organizatorom niedzielnego pikniku udało się przedstawić, jak wyglądały misje w Dubicy oraz represje z nimi związane. Sceny przeplatane były cytatami z pamiętników ks. Jana Urbana i „Ziemi chełmskiej” Władysława Reymonta. Jak wyjaśniają członkowie OSP Jedna Dubica,  obecne granice powiatu bialskiego należały wówczas do eparchii chełmskiej. Scenariusz inscenizacji powstał m.in. na bazie przekazów ustnych mieszkańców Dubicy. 

 Z powodu niesprzyjającej pogody imprezę przeniesiono do świetlicy wiejskiej w Dubicy. Organizatorzy upamiętnili 120. rocznicę misji wśród Unitów w Dubicy. Fot. Karolina Jakubiuk

CZYTAJ TEŻ: Od lat leczy nasze zwierzęta. Dziś sam walczy z chorobą i potrzebuje naszej pomocy!

Pokazali, jak wyglądały misje w Dubicy

– Moja babcia wielokrotnie wspominała, jak wyglądały misje i represje w Dubicy. Często podczas wzmianek różańcowych słychać było, jak na zewnątrz chałupy, pod oknami chodzą Kozacy. Stukali w szyby i przeszkadzali w modlitwie. Podobną scenę zaprezentowaliśmy w świetlicy podczas koncertu chóru "Kalina" z Parafii Unickiej w Kostomłotach. Kozacy wtargnęli do środka, aresztowali Unitów, po czym wyprowadzili na zewnątrz. Tam rozległy się strzały i nastała cisza. Ta scena wywarła na publiczności ogromne wrażenie – opowiada Mariusz Banaszczuk. 
 

Podkreśla, że w planach było również odtworzenie kontroli kozackiej, powitania misjonarza oraz rozgromienie Unitów, którzy modlą się na polanie. Pogoda zmodyfikowała nieco te plany, ale cel został osiągnięty. Organizatorzy przypomnieli o heroicznej walce w obronie wiary naszych Unitów i o wartościach, które im przyświecały.

Na scenie wystąpił m.in. chór "Kalina" z Parafii Unickiej w Kostomłotach. Fot. Karolina Jakubiuk

Część historyczno-merytoryczna pikniku została uzupełniona występem chóru "Kalina" z Parafii Unickiej w Kostomłotach oraz Janusza Pruniewicza. O poczęstunek zadbały panie z Koła Gospodyń Wiejskich "Dubiczanki" oraz Szkoła Podstawowa w Dubicy. Dodatkowo szkoła przygotowała loterię fantową.

Organizatorem wydarzenia było Stowarzyszenie Rozwoju Wsi OSP Jedna Dubica, przy partnerstwie Gminnego Ośrodka Kultury i Oświaty w Wisznicach, Powiatu Bialskiego oraz Gminy Wisznice.

PRZECZYTAJ:

Reklama

Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: bekaczTreść komentarza: Chcieałwm dać za szeczensliwe zakonczenie drogi ziemskiej Franciszka,ale proboszcz powiedział że mikrofon to on włoncza jak widzi 5o zł a nie 10Data dodania komentarza: 22.04.2025, 12:33Źródło komentarza: [PILNE] Świat w żałobie. Papież Franciszek nie żyjeAutor komentarza: PRZECIWNYTreść komentarza: Każda osoba popierająca ,w jakiejkolwiek formie ,,emigrcję",powinna mieć obowiązek złożenia deklaracji -że popiera.Osoby te,w pierwszej kolejności miałyby OBOWIAZEK przyjęcia pod swoj dach conajmniej dwóch ,,emigrantów",zapewniając im wikt i opierunek i kieszonkowe na koszt własny.W końcu to są specjaliści we wszystkich specjalnościach,więc trzeba im pomagać,co nie???Data dodania komentarza: 22.04.2025, 12:28Źródło komentarza: Kim był topielec z Bugu?Autor komentarza: chyży rójTreść komentarza: Neomarksistowską dokładnie rzecz ujmując.Data dodania komentarza: 22.04.2025, 12:14Źródło komentarza: Kim był topielec z Bugu?Autor komentarza: RomanTreść komentarza: aby popierac tzw.emigracje,trzeba mieć zryty beret sieczką lewackobolszewicką.Data dodania komentarza: 22.04.2025, 11:24Źródło komentarza: Kim był topielec z Bugu?Autor komentarza: ZenekTreść komentarza: Czas na modernizację stadionu miejskiego w Radzyniu Podlaskim!!! Zadaszoną główną trybunę wraz z sztucznym oświetleniem stadionuData dodania komentarza: 21.04.2025, 19:02Źródło komentarza: Stal przerwała dobrą passę Orląt
Reklama
Reklama