Jak informują organizatorzy, tegoroczna edycja największej w Polsce akcji społecznego sprzątania rzek i okolic okazała się rekordowa.
Rekordowa edycja Operacji Czysta Rzeka
W porównaniu z poprzednimi latami zgromadziła najwięcej wolontariuszy, odbyło się najwięcej akcji, co przełożyło się na imponującą wagę śmieci. W prawie 500 wydarzeniach wzięło udział ponad 8 tysięcy osób, które zebrały łącznie aż 220 ton śmieci! To 14,5 tys. 120-litrowych worków! Najbardziej zaangażowane okazało się województwo mazowieckie, na drugim miejscu znalazła się Lubelszczyzna, a na trzecim – Podlasie.
Przypomnijmy, że w tym roku akcja została podzielona na dwie edycje: wiosenną i letnią. W tej pierwszej licznie uczestniczyli mieszkańcy naszego regionu. W kwietniu lub na początku maju akcje odbyły się w m.in.: powiecie bialskim – w Białej Podlaskiej, Międzyrzecu Podlaskim, Leśnej Podlaskiej, Konstantynowie, Kodniu, Jabłecznej, Dubowie; powiecie radzyńskim – w Radzyniu Podlaskim i Czemiernikach oraz w powiecie łosickim – Łosicach, Sarnakach, Chlebczynie, Chybowie, Starych Litewnikach, Klepaczewie, Serpelicach, Borsukach i Kózkach.
Największa mobilizacja sprzątania była związania ze Światowym Dniem Ziemi – wtedy odbyło się najwięcej akcji (424).W okresie wakacyjnym można było dołączyć do Operacji Czysta Rzeka, sprzątając rzeki z poziomu kajaka.
– W edycji letniej sztab główny współpracował ze sztabami lokalnymi, które aktywnie działały na wiosnę i sprawdziły się w porządkowaniu terenów okolic rzek i samych zbiorników. Doświadczenie w spływach kajakowych okazuje się bowiem niezbędne do sprawnego i bezpiecznego przeprowadzenia akcji na rzece. Ponadto wraz zaproszonymi przez nas ekspertami od wody byliśmy też obecni edukacyjnie na wydarzeniach kulturalno-rozrywkowych – mówi Daniel Parol, pomysłodawca i organizator Operacji Czysta Rzeka.
Operacja Czysta Rzeka w liczbach
Warto podkreślić, że IV edycja Operacji Czysta Rzeka dotarła do wszystkich województw. Najwięcej zaangażowanych, podobnie jak rok temu, było na Mazowszu, gdzie 2604 osób wzięło udział w 148 akcjach i zebrało ponad 60,6 ton śmieci. Województwo lubelskie uplasowało się także drugi rok z rzędu na 2. pozycji, notując – 1284 wolontariuszy, 71 akcji oraz prawie 32 tony odpadów. Trzecie miejsce też tradycyjnie należało do województwa lubelskiego – 534 ochotników, 33 akcje i 25,6 ton.
– W miejscach, w których jesteśmy od kilku lat, śmieci jest rzeczywiście mniej, ludzie są coraz bardziej świadomi, dbają o swoje małe ojczyzny, monitorują posprzątane tereny, tworzy się taki ekologiczny obywatelski ekopatrol – dodaje Daniel Parol.
Najczęstszymi obszarami, w których organizowano akcje sprzątanie były rzeki i ich okolice – ponad 330 akcji, następnie lasy – prawie 50 i ponad 100 – tereny zielone w danej miejscowości.
– Jako Operacja Czysta Rzeka troszczymy się właśnie o rzeki, pomysł akcji społecznego sprzątania przecież narodził się nad Bugiem z chęci troski o tamtejszą przyrodę. Wciąż podejmujemy dyskusję o odpowiedzialnym zachowaniu na łonie natury, pokazujemy, jak wykonać ekologiczne marzanny na wiosnę, nawołujemy do nieśmiecenia w majówkę i podczas wakacji nad wodą. Apelujemy o rozsądek, ale odwołujemy się też do ekologicznej czujności. Jeśli coś nas niepokoi, jeśli widzimy, że na łonie natury dzieje się coś, co nie powinno, zgłaszajmy takie sytuacje odpowiednim służbom. Nie pozostawajmy obojętni wobec innego koloru wody, dzikich wysypisk, śniętych ryb czy obumarłej roślinności. Odra ucierpiała, ale nie dopuśćmy, żeby taka sytuacja się powtórzyła – przypomina Izabela Sałamacha, rzeczniczka prasowa akcji Operacji Czysta Rzeka.
Dodaje, że tego roku chętni do sprzątania mają do dyspozycji interaktywne narzędzie, które służy do zaznaczania dzikich wysypisk śmieci, miejsc przy rzekach i terenów wokół nich, które wymagają posprzątania. Smartfonowa aplikacja „Operacja Czysta Rzeka” jest bezpłatna i bardzo intuicyjna, a więc łatwa do zastosowania w plenerze. Aplikację można pobrać w sklepach Google Play i AppStore. Zaznaczone miejsca będą pomocne w organizowaniu akcji na wiosnę 2023 roku.
Aby być na bieżąco z wydarzeniami w ramach Operacji Czysta Rzeka 2022 warto śledzić kanały komunikacyjne inicjatywy: stronę internetową www.operacjarzeka.pl, Facebook „Operacja Rzeka”, Instagram „Operacja Rzeka” oraz kanał na YouTube.
W latach 2019-2022 w ramach Operacji Czysta Rzeka ponad 15 tys. osób uprzątnęło z łona natury ponad 500 ton śmieci.
PRZECZYTAJ:
- Uderzył w ogrodzenie, by uniknąć potrącenia rowerzystki
- Robiąc zakupy, szukamy promocji. Sprawdźcie, na czym najczęściej oszczędzamy pieniądze
- Oszust podawał się za prezesa zarządu bialskiej firmy
- Rusza budowa Karuzeli. Zakończenie prac w przyszłym roku
- Celnicy z zarzutami. Kluczowe były zeznania Białorusinów?
Napisz komentarz
Komentarze