Już 25 września, tym razem w Kodniu, odbędzie się VIII Bialski Festiwal Sękaczy. Oficjalne otwarcie imprezy przez starostę bialskiego Mariusza Filipiuka oraz wójta gminy Kodeń Jerzego Trocia zaplanowano na godz. 12:00. Pół godziny później rozpocznie się część artystyczna, a na scenie zaprezentują się zespoły i lokalni artyści. Odbędzie się też oczywiście pokaz wypieku sękacza.
Przypomnijmy, że festiwal od lat przyciąga mistrzów tych tradycyjnych wypieków, którzy biorą udział w konkursie na "Najpiękniejszy i najsmaczniejszy sękacz". Nie inaczej będzie tym razem, a laureatów poznamy o godz. 17:00.
Przez cały czas trwania imprezy będą prezentowane stoiska z sękaczami, a uczestnicy będą mogli posmakować pysznych wypieków oraz porozmawiać z ich wykonawcami. Być może uchylą oni rąbka tajemnicy i podzielą się przepisem na ciasto zwane często również baumkuchenem/bankuchenem.
Nie zabraknie też pokazów rękodzieła artystycznego. Będzie również prezentacja strojów ludowych w ramach projektu „Działania na rzecz ożywienia południowego Podlasia”.
CZYTAJ TEŻ: Od lat leczy nasze zwierzęta. Dziś sam walczy z chorobą i potrzebuje naszej pomocy!
Organizatorami Bialskiego Festiwalu Sękaczy są Starostwo Powiatowe w Białej Podlaskiej oraz Gmina Kodeń.
Kilka słów o sękaczu. Dobry sękacz przygotowany jest z najlepszych produktów, z prawdziwego masła, z mąki bardzo dobrej jakości, wiejskich jaj, świeżej cytryny. Do jego wypieku sękacza należy używać drewna olchowego. Swój charakterystyczny wygląd ciasto zawdzięcza sposobowi pieczenia. Gotowy sękacz ma kształt stożka z nieregularnymi wypustkami, podobnymi do sopli, które powstają wskutek spływania nadmiaru ciasta w trakcie obracania rożna. W przekroju wypiek przypomina natomiast pień ściętego drzewa – grubsze warstwy jasnego ciasta są podzielane ciemnymi, cieniutkimi warstwami przypieczonego ciasta. Po wypieczeniu sękacz ma złocisto-bursztynowy kolor, przechodzący w brązowy. Od ponad 100 lat z wypieku tych ciast słyną mieszkańcy wsi Huszcza w gminie Łomazy. Historia sękacza w jego obecnej postaci sięga prawdopodobnie średniowiecza! Więcej ciekawostek na temat ciasta, dowiecie się z pewnością podczas Bialskiego Festiwalu Sękaczy, na który serdecznie zapraszamy.
PRZECZYTAJ:
- Ceny energii w górę. Powiat dostał propozycję "nie do odrzucenia"
- XII Piknik historyczny w Dubicy za nami! Upamiętnili Unitów walczących o wiarę
- Doda wygrała z Polską w sądzie. Polska zapłaci jej wysokie odszkodowanie
- Jechał Sidorską i był kompletnie pijany. Wybrał się do sklepu po farbę
- Najwięcej prądu ciągnie kuchenka elektryczna. Jak Polacy chcą oszczędzać energię?
Napisz komentarz
Komentarze