Scenariusze, dialogi oraz scenografia powstały z pełnym zaangażowaniem klubowiczów, uczestników zajęć teatralno- muzycznych, plastycznych i warsztatów krawieckich. - Te młode grupy teatralne, pod kierunkiem instruktorów-arteterapeutów, przygotowały bogatą, nowoczesną w środkach wyrazu ofertę rozrywkową. Członkowie lokalnej społeczności gminy Międzyrzec Podlaski zostają zaproszeni do uczestnictwa w innowacyjnym przekazie artystycznym, łączącym tradycyjne formy teatralne z multimediami - przekazuje Elżbieta Chodzińska prezes Międzyrzeckiej Spółdzielni Socjalnej “Razem” główny wykonawca projektu.
Dodaje, że scenariusze dwóch spektakli to komedie eksplorujące historię miejscowości, w których powstały, tj. historii grupy etnokulturowej Bojarów Międzyrzeckich i miejscowości Kożuszki oraz tajemnice wsi Tłuściec. Inscenizacja muzyczna, jaką przygotowała grupa teatralna z Berezy pt. “Wiejskie Wesele z lat 50-tych“, to swoista podróż oddającą ducha czasów minionych. Aktorzy i muzycy (ostatni żyjący świadkowie) zabiorą nas w przeszłość swoich rodziców i dziadków.
- Artyści z klubu seniora w Zaściankach i członkowie grupy artystycznej “Leśne Echo” przygotowali multimedialny spektakl komediowy np.: “Letnicy na Wsi”. Teatr opowiada o perypetiach młodej dziewczyny, która uczy się przedsiębiorczości, pod czujnym okiem starszych od siebie mieszkanek rodzinnej miejscowości - zdradza Elżbieta Chodzińska.
Przekazuje też, że seniorzy z Rzeczycy przygotowali inscenizację, której akcja toczy się w andrzejkowy wieczór, a scenariusz opowiada o spędzaniu czasu przez społeczność małej miejscowości.
Dodatkiem do spektakli jest krótki film - bajka pt. “Nasza wersja Jasia i Małgosi”. To wspólne przedsięwzięcie dzieci (wnuków) i seniorów (dziadków), pokaz sztuki, w tym wypadku filmowej jako miejsca spotkań pokoleń. Pomysłodawcą przedsięwzięcia I Tygodnia Wieczorów Teatralnych jest Daniel Świąder ze Szkoły Doskonalenia Muzycznego, muzykoterapeuta, muzyk, pedagog, a w projekcie instruktor zajęć teatralno- muzycznych. - Seniorzy mają bardzo dużo do zaoferowania społeczeństwu i chętnie angażują się w działania artystyczne. Seniorzy pod moją opieką pisali scenariusze, z czego czerpali wiele radości i satysfakcji. Ważna jest aktywizacja osób 60 plus, ale ona nie polega jedynie na dostarczeniu rozrywki, ale też włączeniu w działania społeczne seniorów i współtworzeniu kultury swoich miejscowości przez nich. Seniorzy mają potencjał, którym mogą wzbogacić życie swoich miejscowości, w tym przypadku poprzez spektakle, które przygotowaliśmy - mówi Daniel Świąder.
Kalendarium: 14 października „Letnicy na wsi“ - Zaścianki, 15 października „Wiejskie wesele lat 50-tych“, „Nasza wersja Jasia i Małgosi“ – Bereza, 16 października „Andrzejkowy Wieczór“ – Rzeczyca, 21 października „Dlaczego Kożuszki?“, „Przystanek na trasie Moskwa-Berlin-gdzie glina zmienia się w złoto“ - Tłuściec
PRZECZYTAJ TEŻ: Piękny jubileusz OSP Kożuszki. Od 100 lat służą ludziom
Ceny znowu w górę. Drożej będzie na Poczcie Polskiej [NOWY CENNIK]
Terytorialsi i policjanci ćwiczą nad Bugiem, między Kodniem i Pratulinem
Żołnierze na ścianie wschodniej. Są Leopardy, Abramsy i Challengery
Ponad 90 procent Polaków obawia się podwyżek cen prądu [SONDAŻ]
Napisz komentarz
Komentarze