Już po raz trzydziesty pierwszy Fundacja na rzecz Nauki Polskiej przyznała nagrody, które od lat cieszą się opinią najważniejszego wyróżnienia naukowego w Polsce i z tego powodu nazywane są „polskimi Noblami”. Przyznawane są za szczególne osiągnięcia i odkrycia naukowe, które przesuwają granice poznania i otwierają nowe perspektywy poznawcze, wnoszą wybitny wkład w postęp cywilizacyjny i kulturowy naszego kraju oraz zapewniają Polsce znaczące miejsce w podejmowaniu najbardziej ambitnych wyzwań współczesnego świata.
W tym roku jednym z laureatów tych prestiżowych nagród został profesor Adam Łajtar.
CZYTAJ TAKŻE: Pani Basia chce wrócić do domu. Pomóżmy jej w tym
Naukowiec pochodzi z naszego regionu. Urodził się w 1960 roku w Kwasówce w gminie Drelów. Jest absolwentem Uniwersytetu Warszawskiego, gdzie uzyskał także doktorat i habilitację (odpowiednio w 1994 i 2006 roku). Tytuł profesora otrzymał w roku 2012. Aktualnie pracuje w Katedrze Papirologii i Epigrafiki Wydziału Archeologii UW. Jest wiceprzewodniczącym Komitetu Nauk o Kulturze Antycznej PAN, członkiem Komisji Archeologii Śródziemnomorskiej Polskiej Akademii Umiejętności, członkiem zarządu International Society for Nubian Studies, a także jednym z redaktorów czasopisma „The Journal of Juristic Papyrology”. Naukowiec jest wybitnym ekspertem w zakresie papirologii i epigrafiki i autorem ponad 250 opracowań naukowych.
CZYTAJ TEŻ: Kiedy nowa ustawa cmentarzach wejdzie w życie? Znamy już datę
Prof. Adam Łajtar Nagrodę Fundacji na rzecz Nauki Polskiej 2022 otrzymał w obszarze nauk humanistycznych i społecznych. Kapituła konkursu doceniła go za odczytanie i interpretację inskrypcji z Banganarti, wzbogacających w znaczący sposób naszą wiedzę o kulturowych i społecznych aspektach życia średniowiecznych społeczności zamieszkujących Nubię – krainę historyczną rozciągającą się w Dolinie Nilu, na pograniczu Egiptu i Sudanu.
Prócz prof. Adama Łajtara, laureatami „polskich Nobli” zostali w tym roku: w obszarze nauk o życiu i o Ziemi prof. Marcin Nowotny oraz w obszarze nauk chemicznych i o materiałach prof. Bartosz Grzybowski. Nagrody FNP są przyznawane od 1992 r. Grono laureatów liczy już 113 osób.
Uroczystość wręczenia tegorocznych nagród odbędzie się 7 grudnia i będzie transmitowana online.
Przeczytaj:
Napisz komentarz
Komentarze