Obchody 10-lecia placówki NOSG w Białej Podlaskiej rozpoczęła msza święta w kościele pw. św. Kazimierza Królewicza. Następnie uroczystości przeniosły się na teren placówki SG, gdzie odbył się uroczysty apel. Uroczystości przewodniczył gen. bryg. SG Jacek Szcząchor – komendant Nadbużańskiego Oddziału SG, któremu towarzyszył zastępca – płk SG Tomasz Zybiński.
– Na miejscu byli obecni funkcjonariusze NOSG, którzy na co dzień pełnią służbę na odcinku granicy polsko-białoruskiej. W apelu udział wzięli również parlamentarzyści, przedstawiciele lokalnych władz samorządowych, służby mundurowe oraz inni zaproszeni goście – informuje kpt. SG Dariusz Sienicki rzecznik komendanta Nadbużańskiego Oddziału Straży Granicznej.
Medale i odznaczenia dla funkcjonariuszy SG
Dodaje, że apel, był okazją do wręczenia medali, odznaczeń oraz aktów mianowania na kolejne stopnie służbowe. Komendant Nadbużańskiego Oddziału Straży Granicznej gen. bryg. SG Jacek Szcząchor pogratulował wyróżnionym i przekazał wyrazy uznania za skuteczną ochronę granicy państwowej.
– Uroczystości towarzyszy wciąż żywa atmosfera narodowego Dnia Niepodległości, który niedawno obchodziliśmy. Właśnie poprzez takie uroczystości oddajemy hołd bohaterom, dzięki którym po długiej nieobecności państwo polskie wróciło na mapy Europy i świata. Myślę zatem, że jest to doskonała okazja do wręczenia odznaczeń i awansów na wyższe stopnie służbowe, których serdecznie wszystkim gratuluję. Niech te wyróżnienia będą nagrodą za trud wkładany każdego dnia w służbę na rzecz ojczyzny oraz motywacją do dalszej pracy – mówił gen. bryg. SG Jacek Szcząchor.
Historia placówki SG w Białej Podlaskiej
Jak przekazuje kpt. SG Dariusz Sienicki, placówka Straży Granicznej w Białej Podlaskie została powołana do życia 27 listopada 2012 roku zarządzeniem nr. 87 komendanta głównego Straży Granicznej. Położona w głębi województwa lubelskiego.
– Zasięgiem terytorialnym obejmuje powiaty: radzyński i łukowski. Z powiatu łosickiego gminy: Huszlew, Olszanka, Łosice; z powiatu bialskiego gminy: Drelów, Międzyrzec Podlaski, Leśna Podlaska, Biała Podlaska; z powiatu parczewskiego gminy: Dębowa Kłoda, Parczew, Siemień, Milanów, Jabłoń; miasta: Biała Podlaska, Parczew, Międzyrzec Podlaski, Łuków, Stoczek Łukowski, Łosice i Radzyń Podlaski – wymienia rzecznik.
CZYTAJ TEŻ: Uwaga kierowcy! Inspektorzy ITD jeszcze częściej wystawią wam mandat
W strukturze placówki funkcjonuje Strzeżony Ośrodek dla Cudzoziemców. Jak przypomina rzecznik, jest on jednym z sześciu ośrodków strzeżonych dla cudzoziemców funkcjonujących w Polsce, które są elementem krajowego systemu detencji administracyjnej przeznaczonej dla cudzoziemców, jednocześnie jest jednym z dwóch ośrodków w kraju o profilu rodzinnym. – W oparciu o posiadaną infrastrukturę lokalową oraz obowiązujące przepisy prawa strzeżony ośrodek dla cudzoziemców w Białej Podlaskiej dysponuje 130 miejscami. W strzeżonym ośrodku przebywają cudzoziemcy o nieuregulowanym statusie prawnym, często o niepotwierdzonej tożsamości, nie posiadający dokumentów uprawniających do pobytu na terytorium RP – wyjaśnia.
Wskazuje też, że 18 października 2018 r. placówka SG w Białej Podlaskiej otrzymała imię gen. bryg. Stanisława Tessaro, dowódcy Korpusu Ochrony Pogranicza. – Tessaro był wielokrotnie wyróżniony za wybitne zasługi bojowe, w tym najwyższym w Polsce odznaczeniem wojennym Srebrnym Krzyżem Virtuti Militari oraz Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski - zauważa kpt. SG Dariusz Sienicki rzecznik komendanta Nadbużańskiego Oddziału Straży Granicznej.
PRZECZYTAJ:
- Izby wytrzeźwień w każdej gminie? Nowy projekt ustawy w Sejmie
- Radny PiS zatrzymany z narkotykami. Miał palić marihuanę w ubikacji
- Sąsiad pali śmieciami! Dzięki aplikacji mObywatel możesz to zgłosić
- Inwestycja zakończona. Mieszkańcy skorzystają z 8 km nowej drogi
- Składy węgla w Małaszewiczach i Terespolu. Stamtąd gminy odbiorą opał
- Koło Gospodyń Wiejskich ze Świniarowa najaktywniejsze na Mazowszu
Napisz komentarz
Komentarze