Jak informuje Mariusz Kiczyński, przewodniczący rady powiatu bialskiego, głównym zarzutem dotyczącym budowy kurników przez Wipasz jest to, że nie została zachowana zasada społecznej odpowiedzialności biznesu, a więc nie zostali poinformowani mieszkańcy.
- Władze gminy Kodeń bronią się, że informacja pojawiła się w Biuletynie Informacji Publicznej. Jednak, dowiaduję się, że nawet radni gminni ani sołtysi nie wiedzieli o inwestycji, to jak mieli dowiedzieć się o niej zwykli rolnicy? – retorycznie pyta Mariusz Kiczyński.
Wskazuje, że ważną rzeczą jest to, że ludzie boją się fetoru, ale też chorób, które mogą spowodować czynniki biologiczne. Zdaniem protestujących istotny jest też pobór wody, co może spowodować obniżenie wód gruntowych. W tym przypadku jest to znaczące, gdyż w Kodniu jest bardzo sucho.
CZYTAJ TEŻ: Oficerowie CBŚP zatrzymali podejrzanych o karuzelę podatkową
Przewodniczący przekazuje, że ludzie się boją, że naruszone zostanie bezpieczeństwo, bo w gminie będzie jeździć wiele samochodów ciężarowych. Drogi będą rozjeżdżone i zniszczone. - Zgłosili się do mnie mieszkańcy, którzy założyli gospodarstwa agroturystyczne, a także ci którzy planowali takie otworzyć. Zainwestowali, wzięli pożyczki, a teraz w okolicy będzie smród. Najważniejszą sprawą jest, że pobliżu inwestycji znajduje się bazylika kodeńska z czczonym przez licznych pielgrzymów obrazem Matki Bożej. Czy będą nadal tu przyjeżdżać, wiedząc, że narażają się na wdychanie smrodu? – pyta Mariusz Kiczyński.
Uderzenie w turystykę
Uważa, że inwestycja Wipaszu źle wpłynie na turystykę pielgrzymkową. Wskazuje też, że gmina Kodeń nie zyska finansowo na inwestycji, bo jest ona zwolniona z płacenia podatków gruntowych, a CIT jest odprowadzony tam, gdzie mieści się główna siedziba firmy.
- Wprawdzie Wipasz sponsorował Jarmark Sapieżyński, ale przy ich inwestycji nie ma żadnych pozytywów. Zwłaszcza, że zostanie przy tej inwestycji zatrudnionych jedynie pięć do dziesięciu osób. Uważam, że to niszczenie pięciuset lat tradycji. To zagrożenie dla dzieci i wnuków. Chcemy czystego Kodnia dla mieszkańców, a nie tylko korzyści dla grupy dużego biznesu. A tu człowiek jest pominięty. Chcemy zapobiec wielkiej katastrofie ekologicznej – podkreśla Mariusz Kiczyński.
– Zawiązaliśmy komitet, założyliśmy też grupę. We wtorek 6 grudnia będziemy zbierać podpisy. Złożyliśmy też pismo do Polskiej Akademii Nauk, więc powiadomieni są również naukowcy. Zbierzemy się na sesji rady gminy 12 grudnia i będziemy zadawać pytania władzom Kodnia. Przyjedziemy w piętnaście czy dwadzieścia osób. Przyjść chce więcej osób bo w grupie mamy już 150 zainteresowanych sprawą, ale nie chcemy robić niepotrzebnego zamieszania, a jedynie usłyszeć odpowiedzi na nurtujące nas kwestie. Okazuje się, że plany firmy Wipasz dotyczą szerszej inwestycji, dotarła do nas informacja, że kurniki mają powstać nie tylko w Kopytowie, ale też w Zabłociu – informuje Mariusz Kiczyński.
14 kurników w Kopytowie
Wójt Jerzy Troć wskazuje, że gmina Kodeń podejmowała kolejne kroki niezbędne do wydania decyzji dotyczącej powstania kurzej fermy w Kopytowie, gdzie ma się mieścić 14 budynków inwentarskich. W listopadzie 2021 r. do wójta gminy Kodeń wpłynął wniosek w sprawie wydania decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach na realizację przedsięwzięcia pod nazwą „Budowa fermy drobiu na terenie działki o numerze ewidencyjnym 12/6 obręb Kopytów, gm. Kodeń, powiat bialski”.
Po otrzymaniu wniosku, zgodnie z ustawą o udostępnianiu informacji o środowisku i jego ochronie, udziale społeczeństwa w ochronie środowiska oraz o ocenach oddziaływania na środowisko, wójt gminy Kodeń stosownie do przepisu wystąpił do marszałka województwa lubelskiego, Regionalnego Dyrektora Ochrony Środowiska w Lublinie, Państwowego Powiatowego Inspektora Sanitarnego w Białej Podlaskiej, a także Państwowego Gospodarstwa Wodnego Wody Polskie Regionalny Zarząd Gospodarki Wodnej w Lublinie o wyrażenie opinii i dokonanie uzgodnień pod względem wymagań ochrony środowiska dla warunków realizacji przedsięwzięcia.
Same pozytywne opinie
Postanowieniem z 05.01.2022 r. dyrektor Państwowego Gospodarstwa Wodnego Wody Polskie Regionalny Zarząd Gospodarki Wodnej w Lublinie uzgodnił realizację przedsięwzięcia i określił warunki na etapie realizacji i eksploatacji lub użytkowania przedsięwzięcia. Pismem z 25.01.2022 marszałek województwa lubelskiego zaopiniował pozytywnie realizację przedsięwzięcia. Po uzupełnieniu przedłożonej dokumentacji postanowieniem z 24.03.2022 r. Regionalny Dyrektor Ochrony Środowiska w Lublinie uzgodnił realizację przedsięwzięcia i określił warunki na etapie realizacji i eksploatacji lub użytkowania przedsięwzięcia. Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Białej Podlaskiej pismem z 25.04.2022 r. zaopiniował pozytywnie realizację przedsięwzięcia w zakresie wymagań higienicznych i zdrowotnych i określił warunki na etapie realizacji i eksploatacji, po analizie przedłożonych uzupełnień.
Po otrzymaniu tych dokumentów wójt gminy Kodeń zawiadomił obwieszczeniem z 11 maja 2022 r. strony postępowania o wydanych opiniach i uzgodnieniach oraz przystąpił do przeprowadzenia oceny oddziaływania na środowisko, informując jednocześnie wszystkich zainteresowanych o możliwości zapoznania się z dokumentacją sprawy oraz o możliwościach składania uwag i wniosków odnośnie przedsięwzięcia w terminie od 11.05.2022 r. do 11.06.2022 r. z zastrzeżeniem, że po upływie wskazanego terminu uwagi, wnioski pozostawia się bez rozpatrzenia.
- Obwieszczenie to zostało opublikowane w BIP Kodeń oraz ukazało się na tablicach informacyjnych w gminie Kodeń – zaznacza wójt Jerzy Troć. Dodaje, że zarówno na etapie wszczęcia postępowania, jego przebiegu oraz podczas przeprowadzania oceny oddziaływania na środowisko nie wpłynęły żadne uwagi, wnioski oraz protesty.
- Po upływie miesięcznego okresu na wnoszenie uwag, protestów i wniosków wydałem decyzję o środowiskowych uwarunkowaniach na realizacje przedsięwzięcia. Mając prawomocną decyzję inwestor złożył wniosek o wydanie decyzji o warunkach zabudowy. Z kolei 22 września 2022 r. wydałem decyzję o warunkach zabudowy tej inwestycji. Inwestor, po otrzymaniu decyzji wystąpił do starosty bialskiego z wnioskiem o wydanie pozwolenia na budowę – przekazuje wójt Jerzy Troć.
Wipasz milczy
W piątek 2 grudnia wysłaliśmy pytania do firmy Wipasz. Gdzie dokładnie w gminie Kodeń mają powstać kurniki i ile ich będzie oraz jakiej wielkości, kiedy planowana jest ich budowa. Zapytaliśmy czy kurniki będą uciążliwe dla okolicznych mieszkańców oraz jakie są doświadczenia Wipaszu z mieszkańcami w zrealizowanych już inwestycjach. Chcieliśmy wiedzieć, na jakim etapie jest realizacja inwestycji oraz poprosiliśmy o komentarz dotyczący zaistniałej sytuacji i zarzutów pojawiających się w przestrzeni publicznej. Do zamknięcia numeru nie otrzymaliśmy odpowiedzi na zadane pytania.
Przeczytaj:
- Nowe wydanie Słowa Podlasia już gotowe! Sprawdźcie, o czym piszemy
- Międzyrzec: „Ciężarówki jeżdżą non stop, a chodnik nadal rozkopany!”
- „Kotołajki” zakończone sukcesem. Teraz pokażmy siłę w konkursie!
- Złota rączka pomoże seniorom. Nowy program w Międzyrzecu Podlaskim
- Międzyrzecki SOSW świętował Dzień Osoby Niepełnosprawnej. Program był bogaty
- Zjechała do rowu i uderzyła w ogrodzenie. Była kompletnie pijana
Napisz komentarz
Komentarze