Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
wtorek, 22 kwietnia 2025 07:58
Reklama
Reklama

Przed nami festiwal "Korobeczka". To finał projektu ZPiT "Podlasie"

Zespół Pieśni i Tańca "Podlasie" zaprasza na wyjątkowe podsumowanie projektu pod nazwą "Folklor taneczny Podlasia – Międzypokoleniowe Centrum Edukacyjne". Grupa w ramach tej inicjatywy m.in. przeprowadziła szereg warsztatów dla dzieci i młodzieży oraz szkoleń dla nauczycieli. Były też koncerty oraz lekcje z folklorem. Teraz przyszedł czas na uroczyste zwieńczenie przedsięwzięcia, czyli na festiwal "Korobeczka".
Przed nami festiwal "Korobeczka". To finał projektu ZPiT "Podlasie"
ZPiT "Podlasie" zaprasza na festiwal "Korobeczka". To finał projektu pod nazwą "Folklor taneczny Podlasia – Międzypokoleniowe Centrum Edukacyjne"

Źródło: Archiwum/Adam Trochimiuk

Zespół Pieśni i Tańca "Podlasie" realizuje projekt pod nazwą "Folklor taneczny Podlasia – Międzypokoleniowe Centrum Edukacyjne".

Reklama

Już w najbliższy piątek 16 grudnia od godz. 10:00 w auli Regionalnego Ośrodka Badań i Rozwoju Akademii Wychowania Fizycznego w Białej Podlaskiej odbędzie się wielki finał tego projektu, czyli II Festiwal Tradycyjnych Tańców i Zabaw Podlaskich "Korobeczka"

– Korobeczka lub korobuszka lub koroboczka to słomiana koszałka, plecione pudło ze słomy, wykorzystywane powszechnie na Podlasiu, a jednocześnie nazwa tańca do pięknej, lirycznej melodii. Jest intrygującym nawiązaniem do tradycji i jednocześnie kolejnych działań Zespołu Pieśni i Tańca "Podlasie" – przekazuje kierownik artystyczny ZPiT "Podlasie" Marcin Bochenek.

Jak dodaje, to będzie najważniejsza impreza i podsumowanie działań kadry, instruktorów, muzyków oraz tancerzy z udziałem dzieci, młodzieży, grup tanecznych oraz zespołów regionalnych. – Integralną częścią festiwalu „Korobeczka” będą tzw. „Helenki”, czyli prezentacje taneczne dla najmłodszych, w kategorii przedszkolaków. Nazwa jest wyrazem szacunku i pamięci dla pani Heleny Januszczyk, założycielki Zespołu Pieśni i Tańca „Podlasie”, autorki wielu prac z zakresu folkloru tanecznego Podlasia – wyjaśnia kierownik zespołu. 

PRZECZYTAJ: W ZOL-u w Curynie wybrzmiały najpiękniejsze kolędy

Przypomnijmy, w ramach projektu "Folklor taneczny Podlasia Międzypokoleniowe Centrum Edukacyjne" zespół "Podlasie" od połowy listopada zrealizował przedsięwzięcia takie jak: multimedialna publikacja pt. “Podlasie – muzyczno-taneczne inspiracje folklorem”, wystawa strojów podlaskich (eksponaty i fotografie) nt. "Stroje codzienne i odświętne ludności nadbużańskiej”. Członkowie grupy przeprowadzili też szereg szkoleń dla instruktorów i nauczycieli na temat tańców Podlasia z metodyką nauczania, zabaw tanecznych dla małej i dużej grupy oraz animacji z folklorem, a także zagadnień z zakresu muzyki i stroju podlaskiego. W kilku miejscowościach odbyły się też warsztaty dla dzieci i młodzieży z udziałem tancerzy ZPiT "Podlasie", a także koncerty i tzw. poranki z folklorem. Nie zapomniano też o seniorach, którzy brali udział w lekcjach z folklorem i potańcówkach. Zwieńczeniem jest natomiast II Festiwal Tradycyjnych Tańców i Zabaw Podlaskich "Korobeczka".

Zespół przy realizacji projektu współpracuje z Akademią Wychowania Fizycznego Filia w Białej Podlaskiej oraz Fundacją Korzenie i Skrzydła Anieli Halczuk.

CZYTAJ TAKŻE:

Reklama

Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: KonklaweTreść komentarza: Wspaniały człowiek . Teraz może na Konklawe wybiorą na następcę Jarosława Kaczyńskiego . Jakby go wybrali to mógłby nadać sobie imię Lech Jarosław Smoleńszczyk I .Data dodania komentarza: 21.04.2025, 11:29Źródło komentarza: [PILNE] Świat w żałobie. Papież Franciszek nie żyjeAutor komentarza: NataliaTreść komentarza: Dawidy położone na Lubelszczyźnie w dopełniaczu przyjmują postać Dawidów, pozostałe trzy mają w dopełniaczu formę Dawid. PozdrawiamData dodania komentarza: 20.04.2025, 12:43Źródło komentarza: Teatr podwórkowy wystawił Misterium Męki Pańskiej [ZDJĘCIA, FILM]Autor komentarza: Christus InvictusTreść komentarza: Wczoraj, sobotnim wieczorem spacerując po naszym mieście ujrzałem dwie Polski. Pierwsza, na placu Wolności, rozedrgana weekendowymi emocjami, i druga na placu przed kościołem św. Anny, wyciszona i skupiona. Co ciekawe, gdy wczesnym rankiem dnia następnego ponownie przechodziłem przez plac Wolności, ta pierwsza Polska gdzieś zniknęła... Gdy jednak doszedłem do św. Anny odetchnąłem z ulgą, bo ta druga była na swoim miejscu...Data dodania komentarza: 20.04.2025, 08:08Źródło komentarza: Od Popielca do Zielonych Świątek. Magia wielkanocnych obrzędówAutor komentarza: chyży rójTreść komentarza: A co trzeba mieć w głowie aby popierać nielegalną migrację?Data dodania komentarza: 19.04.2025, 22:52Źródło komentarza: Kim był topielec z Bugu?Autor komentarza: zniesmaczonyTreść komentarza: Co trzeba mieć w głowie (lub nie mieć) by napisać "GRUNT ŻE SIĘ UTOPIŁ" Publikacji to też dotyczy. Pomijając religijne podejście to jest nawet nieetyczneData dodania komentarza: 19.04.2025, 05:03Źródło komentarza: Kim był topielec z Bugu?
Reklama
Reklama