Gala odbyła się 16 grudnia. Na konkurs „Rolnik z Lubelskiego 2022” wpłynęło 68 wniosków, a 66 z nich spełniło wymogi formalne. Z kolei do konkursu „Ekolubelskie 2022” wpłynęło 7 wniosków. Jury odbyło 51 wizytacji gospodarstw, biorąc pod uwagę m.in. standardy bezpieczeństwa w produkcji, umiejętność pozyskiwania i wykorzystania środków z funduszy unijnych, wdrażanie innowacyjnych rozwiązań i technologii, posiadane certyfikaty czy estetykę prowadzenia gospodarstwa.
– Siła naszego województwa od lat tkwi w rolnictwie i wierzę, że jeszcze długo tak będzie. W rolnictwie, które jest nie tylko wydajne, ale przede wszystkim ekologiczne. Dziękuję Państwu za waszą ciężką prace każdego dnia. – mówił na gali członek Zarządu Województwa Lubelskiego Zdzisław Szwed.
Marek Sankowski Rolnikiem z Lubelskiego
Konkurs skierowany był do rolników, którzy wyróżniają się wysokimi wskaźnikami produkcji, wdrażają innowacyjne rozwiązania i umiejętnie korzystają z funduszy unijnych, ale również dbają o estetykę zagrody i dbają o środowisko. Rolnicy ubiegali się o tytuł w ramach czterech kategorii: sadownictwo, ogrodnictwo, produkcja zwierzęca i produkcja roślinna. Wśród nagrodzonych w ostatniej z kategorii jest Marek Sankowski z Dębowa w gminie Sosnówka. Rolnik zajął III miejsce.
Marek Sankowski w 1991 roku przejął po rodzicach gospodarstwo rolne o powierzchni 14 ha użytków rolnych, położonych w miejscowości Dębów, gmina Sosnówka. Od 1994 roku już razem z żoną Jolantą sukcesywnie je zwiększał i modernizował. Obecnie powierzchnia gospodarstwa wynosi ok. 103 ha użytków rolnych, w tym ok. 57 ha to użytki własne.
– Nasze gospodarstwo specjalizuje się w produkcji roślinnej, a w szczególności w uprawie ziół i zbóż, gdzie: kozłek lekarski zajmuje 16 ha, rumianek – 18 ha, mięta pieprzowa – 12 ha, kukurydza – 16 ha, pszenica – 12 ha, pestki dyni – 12 ha, trawy nasienne – 8 ha oraz rzepak – 9 ha. Sprzedaży swoich produktów dokonujemy na podstawie zawartych umów kontraktacyjnych z firmami – opowiada rolnik.
PRZECZYTAJ: Potrawy wigilijne. Poznaj sprawdzone przepisy naszych gospodyń
Pozyskuje środki zewnętrzne
Marek Sankowski na rozwój gospodarstwa pozyskuje środki na inwestycje pochodzące z Unii Europejskiej oraz z nisko oprocentowanych kredytów preferencyjnych. Z Sektorowego Programu Operacyjnego oraz Planu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2004 – 2006 zakupił ciągnik rolniczy MF Ferguson, z czego otrzymał 80 tyś. zł. zwrotu. Z Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007 – 2013 wykorzystał środki w wysokości 300 tyś. zł., dzięki którym zakupił ciągnik Valtra 111M, agregat siewny, 2 przyczepy 10t, opryskiwacz Amazone 3000l z nowoczesnym komputerem pokładowym i GPS, rozsiewacz do nawozów Amazone 2000l oraz inny sprzęt towarzyszący. Ponadto Pan Marek zakupił kombajn zbożowy Claas Dominator 88 S oraz ciągniki rolnicze: New Holland i Valtra 900. W swoim parku maszynowym posiada również kombajn do wykopywania kozłka lekarskiego, linię technologiczną oraz sprzęt do jego obróbki.
– W 2018 roku rozszerzyliśmy swoją działalność rolniczą o usługi dla rolnictwa. W roku 2021 złożyliśmy wniosek do Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa o dofinansowanie zakupu kombajnu zbożowego oraz prasy zwijającej z programu PROW 2014-2020, który został pozytywnie rozpatrzony i sfinalizowany.
Na potrzeby gospodarstwa zostały wybudowaliśmy dwie suszarnie podłogowe ogrzewane gazem, obie o pow. 68 mkw. Natomiast obok suszarni znajduje się magazyn do składowania ziół o pow. 150 mkw.. W zabudowie naszego gospodarstwa znajdują się również garaże do przechowywania sprzętu o pow. 300 mkw. – zaznacza Marek Sankowski. – W 2008 roku ze środków pozyskanych w ramach działania „Ułatwianie startu młodym rolnikom” wybudowaliśmy wiatę – magazyn ziół i zbóż o pow. 420 mkw. Nawozy sztuczne i środki ochrony roślin przechowywane są w wyodrębnionym pomieszczeniu zgodnie z zaleceniami ochrony środowiska. W 2012 roku cała powierzchnia podwórka, zarówno w części mieszkalnej, jak i gospodarskiej została utwardzona kostką brukową o pow. 1150 mkw. Gospodarstwo posiada również ekologiczną przydomową oczyszczalnię ścieków, kolektory słoneczne, instalację fotowoltaiczną o mocy 15 kW oraz piec centralnego ogrzewania na Holzgas, czyli tzw. gaz drzewny – dodaje rolnik.
Przyznaje, że tytuł "Rolnik Lubelszczyzny" jest dla niego i małżonki ogromnym wyróżnieniem. – Cieszę się z tej nagrody. To uhonorowanie naszej ciężkiej pracy. Dziękujemy za docenienie tego, co od lat robimy – mówi Marek Sankowski.
Rolnicy z wieloma nagrodami
Państwo Sankowscy biorą udział w konkursach, w których odnoszą liczne sukcesy. W 2010 roku w konkursie Agroliga 2010, zajęli 2. miejsce na terenie 3 powiatów województwa lubelskiego. Również w roku 2010 rolnik na Dożynkach Powiatowych w Leśnej Podlaskiej otrzymał odznakę honorową „Zasłużony dla Rolnictwa”. W 2015 roku w powiatowym konkursie „Piękne, bo Bialskie” organizowanym przez Starostwo Powiatowe w Białej Podlaskiej w kategorii „Gospodarzem roku” Państwo Sankowscy zajęli 1. miejsce. Ponadto w 2018 roku marszałek województwa lubelskiego oraz Zarząd Województwa Lubelskiego wyróżnił państwa Sankowskich podczas Wojewódzkiego Święta Ziół w Milanowie dyplomem oraz pamiątkowym medalem.
Podczas gali wyróżnienie otrzymał również Kamil Feliks Kublicki z gminy Radzyń Podlaski. Wyróżnienie przyznano w kategorii „produkcja zwierzęca”.
Na gali rozstrzygnięto też drugi konkurs „Ekolubelskie 2022”. Jego celem było wyróżnienie gospodarstw, które kreują dobre praktyki w zakresie rolnictwa ekologicznego i rozpowszechniają wiedzę z tego zakresu oraz prezentują pozytywny wizerunek rolnictwa ekologicznego i lubelskiej wsi. Wśród wyróżnionych w tym konkursie znalazł się Artur Markowski z gminy Zalesie.
Organizatorem obu konkursów był Departament Rolnictwa i Rozwoju Obszarów Wiejskich UMWL.
CZYTAJ TEŻ:
- Mieszkania bez barier. Miasto frontem do osób z niepełnosprawnością
- Wybieramy najpopularniejszych sportowców i trenerów w 2022 roku!
- Amelia z Konstantynowa z tytułem Miss Nastolatek 2022
- Lepiej zatankuj samochód już teraz. Na święta paliwa mają podrożeć
- Walczą o zdrowie Sebastiana. Proszą o pomoc, bo sami nie dadzą rady
Napisz komentarz
Komentarze