Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
piątek, 22 listopada 2024 07:24
Reklama
Reklama baner reklamowy word biała podlaska

"Dobre, bo Bialskie" powraca! [ZDJĘCIA, FILM]

Gmina Łomazy liderem samorządności, Słowo Podlasia z nagrodą specjalną oraz pięć firm zasłużonych dla powiatu - to wyniki 21. edycji konkursu "Dobre, bo Bialskie", organizowanego przez Starostwo Powiatowe w Białej Podlaskiej.
"Dobre, bo Bialskie" powraca! [ZDJĘCIA, FILM]
Tegoroczni laureaci konkursu w komplecie: Biuro Projektów i Wycen Majątkowych MDM w Piszczacu, Gospodarstwo Rolne Łaziuk w Tłuśćcu, Spółdzielnia Mleczarska Mlekovita oddział w Białej Podlaskiej, Eurogrzyb sp. z o.o. w Rogoźnicy Kolonii, Stowarzyszenie Krzewienia Edukacji Finansowej oddział w Białej Podlaskiej wraz z wręczającymi nagrody starostą Mariuszem Filipiukiem i przewodniczącym rady powiatu Mariuszem Kiczyńskim

Autor: Piotr Pyrkosz

Źródło: Słowo Podlasia

Tradycja spotkań noworocznych w sali konferencyjnej starostwa powiatowego ma ponad 20-letnią historię. Ten wyjątkowy zwyczaj w 2021 roku niespodziewanie przerwała pandemia koronawirusa. W piątek 13 stycznia 2023 roku, po dwuletniej przerwie, sala znowu wypełniła się po brzegi znakomitymi gośćmi z całego regionu. Galę uświetnił wyjątkowy koncert w wykonaniu Alicji Majewskiej, przy akompaniamencie Włodzimierza Korcza i kwartetu smyczkowego Warsaw String Quartet, za który artyści otrzymali burzę braw od zebranych.  

- Dziś spotykamy się tutaj przede wszystkim, aby nagrodzić wysiłek i trud, dzięki którym tak prężnie rozwijają się budowane przez państwa instytucje, a przez to również powiat bialski. Niech statuetki „Dobre, bo Bialskie” oraz odznaczenia „Zasłużony dla powiatu bialskiego” będą wyrazem wdzięczności za ten nieoceniony wkład dla naszego powiatu. W tym roku wręczamy je już po raz 21. Gratuluję wszystkim osobom, które odbiorą wyróżnienia. Mam wielką nadzieję że będą one nie tylko nagrodą, ale przede wszystkim mobilizacją do dalszej pracy. Henry Ford stwierdził kiedyś że: „Połączenie sił to początek, pozostanie razem to postęp, wspólna praca to sukces”. Niech te słowa zostaną w każdym z państwa i mobilizują do działania w tych trudnych czasach, jakich przyszło nam żyć – mówił do zebranych Mariusz Filipiuk, starosta bialski.

Bialskie specjały

Tegoroczne statuetki "Dobre, bo Bialskie" trafiły do firm takich jak: Biuro Projektów i Wycen Majątkowych MDM w Piszczacu, Gospodarstwo Rolne Łaziuk w Tłuśćcu, Spółdzielnia Mleczarska Mlekovita oddział w  Białej Podlaskiej, Eurogrzyb sp. z o.o. w Rogoźnicy Kolonii, Stowarzyszenie Krzewienia Edukacji Finansowej oddział w Białej Podlaskiej.  

- Jest nam niezmiernie miło, że zostaliśmy wyróżnieni. Produkcja pieczarek jest tradycją rodzinną zarówno moją jak i żony, kontynuujemy to czym wcześniejsze pokolenia zaczęły się zajmować. Nie traktujemy naszej pracy jak przykrego obowiązku, tylko jako naszą codzienną pasję. Cały czas staramy się też rozwijać. Posiadamy udziały w firmie GL Group, w której w tym momencie rozwijamy rynek grzybów mrożonych jak i owoców mrożonych. Chcemy produkować jak najtaniej i wyróżniać się najlepszą jakością. Cały czas próbujemy zawojować rynek europejski – powiedział Łukasz Łaziuk, właściciel Gospodarstwa Rolnego Łaziuk w Tłuśćcu.

Lider samorządności

Od 2011 roku w ramach wyróżnień starosty "Dobre, bo Bialskie" statuetkę otrzymuje też zwycięzca konkursu "Lider Samorządności". W tym roku ten zaszczytny tytuł przypadł gminie Łomazy, której wójt Jerzy Czyżewski, miał podwójny powód do świętowania.  

- Dziękuję staroście i całemu zarządowi powiatu za to wyróżnienie. To niewątpliwie ogromna satysfakcja dla nas wszystkich, ale również zobowiązanie i motywacja do dalszego działania. Dzisiejsze nagrody przede wszystkim odzwierciedlają pracę za ostatnie dwa lata, tym bardziej sprawia nam to satysfakcję, bo były to lata trudne, często w planach i pracach nieprzewidywalne. Mogę powiedzieć, że dla mnie osobiście jest to również takie uhonorowanie ośmioletniej pracy samorządowca, za które serdecznie dziękuję. Nie byłoby tych wszystkich wyróżnień i nagród, gdyby nie współpraca i zgrany zespół. Odbierając nagrodę chcę przede wszystkim podziękować swojemu zespołowi z gminy Łomazy. Bez niego byłoby to niemożliwe. Dla mnie powód do świętowania jest dziś podwójny, bo 13 stycznia swoje pierwsze urodziny obchodzi moja córeczka – cieszył się Jerzy Czyżewski, wójt Łomaz, odbierając tytuł lidera samorządności.

Gratulacje dla Słowa

Miłą niespodzianką była okolicznościowa statuetka dla Słowa Podlasia. Kapituła konkursu postanowiła podziękować naszemu tygodnikowi za krzewienie idei samorządności i pogratulować ponad 40-letniego dorobku wydawnictwa. 

- To dla mnie prawdziwy zaszczyt, znaleźć się w tak zacnym gronie wyróżnionych. W tym roku minie 44 lata, odkąd Słowo Podlasia ukazuje się na rynku. Jesteśmy jedyną w swoim rodzaju kroniką historii regionu i jego mieszkańców. Dziękuję za nagrodę i słowa uznania od samorządu, któremu Słowo towarzyszy od samego początku jego istnienia. Z uznaniem obserwuję, jak wiele wysiłku i pracy wkładają samorządowcy z Mariuszem Filipiukiem na czele, w rozwój naszej małej ojczyzny i troskę o komfort życia jego mieszkańców. Jestem przekonany, że przed tak zgraną jak dziś, ekipą starostwa, jeszcze niejeden sukces na koncie – zauważa Piotr Pyrkosz, redaktor naczelny Słowa Podlasia i dyrektor ds. wydawniczych Grupy Słowo.

Nowatorski Drelów 

Piątkowe spotkanie było także okazją do ogłoszenia wyniku XV edycji konkursu "Biblioteka Roku", adresowanego do bibliotek publicznych z terenu całego powiatu. Jak uzasadniło jury, zwycięzcą została biblioteka wyróżniająca się zaangażowaniem, pomysłowością w podejmowaniu nowatorskich zmian w swojej działalności, inicjatywy mających na celu wzbogacenie oferty biblioteki, promocji książki i czytelnictwa w środowisku lokalnym. 

Tytuł Biblioteki Roku 2022 trafił do Gminnej Biblioteki Publicznej w Drelowie, zaś wyróżnienie do Gminnej Biblioteki Publicznej w Rossoszu.

Czas życzeń   

Pośród wielu znakomitych gości, podczas piątkowej uroczystości, nie zabrakło delegacji z partnerskiego powiatu Oberhavel w Niemczech, którą tworzyli Egmont Hamelow, wicestarosta powiatu, Andree Reschke, kierownik wydziału rolnictwa, ochrony środowiska i konsumentów w starostwie Oberhavel, Daniel Gross, kierownik wydziału budownictwa i zarządzania nieruchomościami w Holdingu Oberhavel oraz Jarosław Wojciechowski, koordynator współpracy polsko-niemieckiej w starostwie Oberhavel.

- Każdy z nas tu obecny jest świadom tego jak nieubłagalnie szybko płynie czas. Jest to jeden z czynników który weryfikuje nasze plany i postanowienia. Człowiek musi włożyć ogrom wysiłku i pracy po to żeby na końcu mieć poczucie bardzo dobrze wykorzystanych możliwości oraz szans, które daje życie. Wierzę, że państwu towarzyszy właśnie takie uczucie po ostatnich dwunastu miesiącach. Życzę wam wszystkim, waszym pracownikom, waszym rodzinom wszystkiego dobrego w tym roku nowym. Pozostańcie w zdrowiu – pozdrawiał zebranych Egmont Hamelow, wicestarosta Oberhavel.

Po przemówieniu wręczył Mariuszowi Filipiukowi okolicznościowy prezent, którym okazała się kreatywna mapa wydarzeń z ostatnich dwóch lat w Oberhavel wraz życzeniami pomyślności w partnerstwie w 2023 roku. Po części oficjalnej spotkanie toczyło się w serdecznej atmosferze noworocznych życzeń, gratulacji dla laureatów i niekończących się rozmów wśród dawno niewidzianych przyjaciół. 

Powiązane galerie zdjęć:


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Reklama
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: chyży rójTreść komentarza: niech najpierw szczepią psy i koty będąnce w niewoli w miescie,Dodatkowo właściciele nie sprzątają po swoich niewolnikach,Postawić strażnika miejskiego i niech wali mandaty,od tego jest.Data dodania komentarza: 21.11.2024, 10:57Źródło komentarza: Wścieklizna w natarciu. Wykryto ją u domowego psa i krowyAutor komentarza: chyży rójTreść komentarza: a to dlatego,bo trzeba używać i rozumu a im zabrakloData dodania komentarza: 21.11.2024, 10:48Źródło komentarza: Kierowała po alkoholu. Uderzyła w busaAutor komentarza: AndrzejTreść komentarza: Ja na temat specjalności.Byłem w wojsku 40 lat wstecz, na szkole młodszych specalistów i po niej zostałem dowódcą obsługi R-140 M.Myślałem że nie ma już tej specjalności,a to dlatego że taka radiostacja,tzn,anteny nadawcze wysyłają w eter tyle energii,że każdy może szybciutko zlokalizowac miejsce.Nawet wtedy,w latach 80 mówiono nam że każda rsdt.dużej mocy to ,,świeci jak zimny ogień odpalony z zupełnej ciemności'.Oczywiście były na radiostacji urządzenia do pracy zdalnej,chyba z odległości do 150m,ale nigdy tego nie ćwiczyliśmy.Więc jestem bardzo zdziwiony,że wojsko ciągle szkoli ludzi z alfabetu Morsa,jest to przestarzałe,przy dzisiejszej cyfryzacji.Data dodania komentarza: 21.11.2024, 10:33Źródło komentarza: Mistrz MMA w szeregach terytorialsów. To międzyrzeczaninAutor komentarza: BartekTreść komentarza: Nie sposób nie dostrzec emocji, jakie towarzyszą Twojej wypowiedzi, ale wydaje mi się, że przedstawiasz rzeczywistość w sposób nazbyt uproszczony i jednowymiarowy. Oczywiście, dorosłość wymaga odpowiedzialności, a założenie rodziny jest jej istotnym elementem, ale przecież nie jest to jedyna definicja dojrzałości czy wartości człowieka. To, że ktoś nie ma jeszcze rodziny, nie oznacza, że jego opinie na temat patriotyzmu, obronności czy poświęcenia nie mają znaczenia. Twoja krytyka młodych ludzi, którzy mówią o wojnie czy bohaterstwie, opiera się na założeniu, że każdy, kto nie doświadczył wojny, idealizuje ją i traktuje jako romantyczną przygodę. To spore uogólnienie. Faktycznie, są osoby, które mogą nie rozumieć w pełni, czym jest wojna, ale równie dobrze można powiedzieć, że ktoś, kto nigdy nie służył w wojsku, może mieć bardzo realistyczne i świadome podejście do tych spraw. Nie jest to czarno-białe. Co więcej, podkreślasz, że polska tradycja heroizmu, którą wiążesz z upadkiem I i II Rzeczypospolitej, jest przyczyną problemów naszego kraju. Nie sposób jednak nie dostrzec, że właśnie ta tradycja dała nam bohaterów, którzy walczyli o niepodległość i wolność – nie tylko w zbrojnych konfliktach, ale też w codziennej pracy, działalności politycznej i społecznej. Zgadzam się, że wojna to koszmar – brud, smród, krew i cierpienie. Nikt, kto naprawdę rozumie jej naturę, nie traktuje jej jako romantycznej przygody. Ale czy oznacza to, że nie powinniśmy o niej rozmawiać, przygotowywać się do obrony kraju, czy doceniać poświęcenia tych, którzy byli gotowi walczyć za swoje ideały? Krytyka młodych, którzy szukają swojego miejsca w tradycji wojskowej czy patriotycznej, wydaje się nieco niesprawiedliwa. To nie znaczy, że są naiwni – być może po prostu szukają sensu, który jest głęboko zakorzeniony w naszej historii i kulturze. Ostatecznie, odwaga i odpowiedzialność nie mają jednej definicji. Można być odpowiedzialnym i odważnym w rodzinie, ale również w służbie publicznej, w wojsku, czy po prostu w codziennym życiu. Każdy etap życia ma swoje wyzwania i nie powinniśmy deprecjonować jednych wyborów na rzecz innych.Data dodania komentarza: 21.11.2024, 09:01Źródło komentarza: Mistrz MMA w szeregach terytorialsów. To międzyrzeczaninAutor komentarza: chyży rójTreść komentarza: "dlatego, że", nieuku, zapamiętaj. Nie ma żadnego "dlatego, bo".Data dodania komentarza: 21.11.2024, 08:45Źródło komentarza: Kierowała po alkoholu. Uderzyła w busa
Reklama
Reklama