Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
piątek, 22 listopada 2024 16:55
Reklama
Reklama

Tu zrobisz bezpłatne badanie kolonoskopowe. Więcej pracowni w regionie

Od poniedziałku, 13 lutego na Lubelszczyźnie są 4 dodatkowe miejsca, gdzie można bezpłatnie wykonać kolonoskopię w ramach Programu badań przesiewowych raka jelita grubego. Na naszym terenie to ośrodki w Radzyniu Podlaskim i Włodawie.
Tu zrobisz bezpłatne badanie kolonoskopowe. Więcej pracowni w regionie
Od 13 lutego na naszym terenie są 2 dodatkowe miejsca, gdzie wykonamy bezpłatnie kolonoskopię w ramach Programu badań przesiewowych raka jelita grubego

Autor: poglądowe/pixabay.com

W sumie to już 17-tu pracowni endoskopowych w województwie lubelskim, w których pacjenci mogą bezpłatnie wykonać takie badanie. Lubelski Oddział Wojewódzki NFZ rozstrzygnął dodatkowe postępowania konkursowe. Od dziś dodatkowo kolonoskopię wykonamy we Włodawie, Radzyniu Podlaskim, a także Tomaszowie Lubelskim i w Lublinie. 
 

Do tej pory na naszym terenie można było wykonać takie badanie w:
 

  • Samodzielnym Publicznym Zakładzie Opieki Zdrowotnej w Parczewie, przy ul. Kościelnej 136,
  • Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym w Białej Podlaskiej, przy ul. Terebelskiej 57-65,
     

Obecnie badanie można wykonać również w :
 

  • Samodzielnym Publicznym Zakładzie Opieki Zdrowotnej w Radzyniu Podlaskim, przy ulicy Wisznickiej 111,
  • Samodzielnym Publicznym Zespole Opieki Zdrowotnej we Włodawie, przy ulicy Józefa Piłsudskiego 64.

 


Rzecznik prasowy Lubelskiego OW NFZ Małgorzata Bartoszek wyjaśnia w komunikacie, celem programu jest zmniejszenie umieralności i zapadalności na ten nowotwór.

Do udziału w programie uprawnione są osoby  w wieku 50-65 lat lub w wieku 40-49 lat, jeśli mają bądź mieli krewnego pierwszego stopnia, u którego rozpoznano nowotwór jelita grubego. Do badań profilaktycznej kolonoskopii  kwalifikują się osoby bez objawów klinicznych sugerujących nowotwór jelita grubego, które nie miały wykonanej kolonoskopii w przeciągu ostatnich 10 lat. Badanie wykonuje się w trybie ambulatoryjnym. Do udziału w nim nie jest wymagane skierowanie. Wystarczy zgłosić się do jednej z siedemnastu pracowni endoskopii realizującej omawiany program – informuje Małgorzata Bartoszek.
 

Pracownie te są w:

  • Białej Podlaskiej.
  • Parczewie,
  • Radzyniu Podlaskim,
  • Włodawie,
  • Lublinie, 
  • Puławach, 
  • Biłgoraju, 
  • Zamościu, 
  • Łęcznej, 
  • Krasnymstawie, 
  • Janowie Lubelskim, 
  • Kraśniku, 
  • Tomaszowie Lubelskim. 

Szczegółowy wykaz miejsc dostępny jest na stronie internetowej lubelskiego OW NFZ TUTAJ.
 

Jak czytamy na stronie lubelskiego oddziału NFZ: "Badanie kolonoskopowe pozwala na wczesne wykrycie zmian świadczących o nowotworze jelita grubego, jeszcze zanim pacjent zaobserwuje niepokojące objawy chorobowe. Podczas badania usuwane są polipy, które w przyszłości mogłyby przekształcić się w stany nowotworowe. Program profilaktyczny z jednej strony pozwala więc na wczesną interwencję w przypadku nowotworu jelita grubego, czyli na podjęcie leczenia jeszcze w okresie bezobjawowym choroby, a drugiej – poprzez usunięcie polipów może zapobiec wystąpieniu choroby w przyszłości". 
 

Rak jelita grubego jest drugim najczęściej występującym nowotworem złośliwym w Polsce – co roku notuje się około 18 000 nowych zachorowań. Rozwija się ze zmian łagodnych, tak zwanych polipów. Taka zmiana może rozwijać się kilkanaście lat, dlatego tak ważna jest profilaktyka. Dzięki badaniom profilaktycznym i usuwaniu polipów możliwe jest znaczne obniżenie ryzyka zachorowania. Wcześnie wykryty rak jest również bardzo często wyleczalny. Ani polipy, ani rak we wczesnym stadium zazwyczaj nie powodują objawów.

CZYTAJ TAKŻE: 


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Reklama
Reklamadotacje rpo
KOMENTARZE
Autor komentarza: Dajcie SpokójTreść komentarza: Taaa specjalny zespół od naganiania spragnionych wolności ludzi do głosowania na prezydenta konkretnej partii "bo inaczej nie zorganizujemy czytania ustawy, bo nam się wydaje że obecny prezydent odrzuci" Śmiech na sali.Data dodania komentarza: 21.11.2024, 18:02Źródło komentarza: Bliżej legalizacji marihuany w Polsce? Zajmą się tym Petru i JachiraAutor komentarza: c ytTreść komentarza: A krowy? Szczepić krowy, są większe od psa i kota. To o wiele więcej obywatela, na statystyczny przypadek zakaźny. Przyznajcie się, nie zrzucaliście kostek, na Stado?Data dodania komentarza: 21.11.2024, 16:57Źródło komentarza: Wścieklizna w natarciu. Wykryto ją u domowego psa i krowyAutor komentarza: ccytTreść komentarza: Za 30mln, to da się rzekę kupić ... do jakiegoś morza, niekoniecznie Bałtyku, bo tam, to już wiecieData dodania komentarza: 21.11.2024, 16:54Źródło komentarza: Radni miejscy zdecydują czy przyjmą gminne ściekiAutor komentarza: chyży rójTreść komentarza: niech najpierw szczepią psy i koty będąnce w niewoli w miescie,Dodatkowo właściciele nie sprzątają po swoich niewolnikach,Postawić strażnika miejskiego i niech wali mandaty,od tego jest.Data dodania komentarza: 21.11.2024, 10:57Źródło komentarza: Wścieklizna w natarciu. Wykryto ją u domowego psa i krowyAutor komentarza: chyży rójTreść komentarza: a to dlatego,bo trzeba używać i rozumu a im zabrakloData dodania komentarza: 21.11.2024, 10:48Źródło komentarza: Kierowała po alkoholu. Uderzyła w busa
Reklama
Reklama