Styczeń 2023 roku okazał się trudny dla mieszkańców ulicy Wiejskiej w Terespolu. Wraz z odwilżami następującymi pod koniec miesiąca powrócił problem niedrożnego rowu melioracyjnego, a tym samym podtopienia niemalże wszystkich posesji znajdujących się na terenie ulicy.
Mieszkańcy ul. Wiejskiej: zalewa nam posesje!
Jeden z mieszkańców ulicy Wiejskiej zgłosił się do naszej redakcji, przedstawiając problem dręczący jego sąsiedztwo.
– Problem podtopień na naszych posesjach występuje już od połowy stycznia tego roku i obejmuje niemal całość ulicy. Mieszkańcy ciągle wypompowują z piwnic wodę, aby nie dopuścić do zamoknięcia pieców. Podobne podtopienia miały miejsce około 12 lat temu podczas roztopów zimowych. Zarówno teraz, jak i wtedy przyczyną problemów był niedrożny rów melioracyjny – tłumaczy mieszkaniec ulicy Wiejskiej.
Mieszkaniec obawia się konsekwencji związanych z potencjalnym pogorszeniem się sytuacji. – W innych miejscach, zarówno w mieście, jak i okolicznych wsiach, w których występują podtopienia, woda odprowadzana jest normalne, ale na naszej ulicy rury odprowadzające nadmiar wody są niedrożne, a władze nie chcą zainterweniować w celu ich udrożnienia. Obawiam się, że jak tak dalej pójdzie, problem zalanych posesji może się utrzymywać aż do maja i będziemy musieli czekać, aż woda odparuje naturalnie w związku ze wzrostem temperatury – obawia się nasz Czytelnik.
PRZECZYTAJ:
- Tajemnicza śmierć 26-letniej kobiety. Policjanci zatrzymali jej znajomego [VIDEO]
- W Łomazach zbudują 21 mieszkań. Radny: zapotrzebowanie jest duże
- Kolumna VIP-ów pędzi ekspresówką [FILM]
- Ksiądz nagrywał mężczyzn w sklepowej toalecie
- W Sitnie palił się dom, w Międzyrzecu hotel pracowniczy
- 18-latek "zarobił" 19 punktów podczas jednej kontroli i stracił prawko
Problem podtopień nie dotyczy jedynie posesji mieszkańca, który zgłosił się do naszej redakcji, ale całości wspólnoty sąsiedzkiej. Małżeństwo zamieszkałe na sąsiedniej posesji obawia się konsekwencji zalania piwnicy.
– Aby chronić naszą piwnicę przed zalaniem, jesteśmy zmuszeni do ciągłego dostarczania energii do pomp, które przepompowują wodę zarówno z podwórka, jak i piwnicy, do wykopanej już wcześniej z tego powodu studzienki. Tymczasem wody po roztopach przybywa a rachunki za prąd rosną. Jak tak dalej pójdzie, to nie uchronimy się przed zalaniem piwnicy. Jesteśmy już starszymi ludźmi, a to nie są optymalne warunki do życia – żalą się właściciele posesji.
Głos w sprawie zabrał również jeden z sąsiadów, który dawniej brał udział w udrożnianiu zapchanego rowu. Podkreśla, jak ważne jest podjęcie profesjonalnych działań ukierunkowanych na rozwiązanie problemu – Problem zapchanego rowu melioracyjnego występował już u nas wcześniej. Parę lat temu rozmawialiśmy z burmistrzem Terespola i wójtem gminy oraz nagłaśnialiśmy sytuacje w mediach, jednak wszystko na marne. Kiedyś przez miesiąc udrażniałem obecnie zasypany rów ciągnący się od drogi Janowskiej. Cała ulica zorganizowała zarzutkę, aby całe przedsięwzięcie zakończyło się sukcesem. Dzięki tym pracom na chwilę mieliśmy spokój, jednak po czasie sytuacja się powtórzyła i po raz kolejny nikt nie podejmuje żadnych działań. Uważam, że gdyby przepusty zostały profesjonalnie udrożnione, to obecna sytuacja nie miałaby miejsca.
Mieszkańcy ulicy Wiejskiej twierdzą, że podejmowali na przestrzeni lat próby podjęcia kontaktu z urzędami miasta i gminy Terespol. Zapytaliśmy burmistrza miasta Terespol Jacka Danieluka oraz wójta gminy Terespol Krzysztofa Iwaniuka, czy znają sytuację mieszkańców ul. Wiejskiej.
Wójt: melioracja nie jest zadaniem gminy
Wójt gminy zauważa przyczynę problemu w położeniu miasta, podkreślając przy tym problemy natury prawnej i finansowej związane z rekonstrukcją rowu melioracyjnego w Terespolu.
– Terespol jest miastem źle położonym, gdyż znajduje się w strefie zalewowej. Teraz za to złe położenie miasto będzie pokutować. Obecnie rowy melioracyjne są częścią własności osób prywatnych. My, jako gmina nie możemy bez pozwolenia wejść na teren prywatny. Ponadto melioracja nie jest zadaniem gminy. Od tego są Wody Polskie, które powstały niemal 7 lat temu. Z mojej strony wyszła propozycja, aby rów został wykopany na nowo. Jednak w tym przypadku nie ma prostego rozwiązania, gdyż rekonstrukcja rowu melioracyjnego znacznie przewyższyłaby fundusze z dopłat unijnych – informuje Krzysztof Iwaniuk.
Burmistrz: działania zostały już podjęte
Podtopienia na ulicy Wiejskiej. według burmistrza Terespola. są sytuacją o wiele bardziej złożoną, niż wydaje się na pierwszy rzut oka, ze względu na wprowadzone dawniej reformy jak i problemy komunikacyjne pomiędzy władzami miasta a mieszkańcami.
– W latach 80. miała miejsce reforma dotycząca rowów melioracyjnych na terenie całej Polski. Zmiany, które nastąpiły w tej reformie, dotyczyły przynależności rowów melioracyjnych, które zostały wcielone w działki osób fizycznych. Dotyczy to również rowu znajdującego się na ulicy Wiejskiej w Terespolu – wyjaśnia burmistrz miasta Terespol Jacek Danieluk. – Temat związany z podtopieniami tej ulicy wraca jak bumerang, gdyż około 12 lat temu na skutek opadów atmosferycznych oraz intensywnych roztopów miała miejsce podobna sytuacja. W tamtych czasach chcieliśmy podjąć działania mające na celu udrożnienie tamtejszych rowów, które były pozasypywane w wielu miejscach przez mieszkańców, jednak zdarzały się sytuacje, kiedy jeden z mieszkańców nie chciał nas wpuścić na teren działki, nie dopuszczając do wykonania odpowiednich przedsięwzięć. Ponadto prowizorycznie wykopane rowy jak i samodzielne próby podnoszenia posesji przez osoby zamieszkujące ulice Wiejską sprawiają, że rozwiązanie problemu staje się bardziej skomplikowane – dodaje burmistrz Terespola.
Burmistrz zapewnia jednak, że działania związane z redukcją zjawiska podtopień zostały już podjęte. – Urząd Miasta Terespol jest w stałym kontakcie z dyrektorem Wód Polskich z Białej Podlaskiej oraz z Lublina i na każdą prośbę mieszkańców oświadczających, że woda podchodzi pod posesje, uruchamiamy pompy w celach odpompowania przybyłej wody z powrotem do rzeki Bug. Jest to pomoc doraźna, ale bardzo znaczna, gdyż, jeżeli pompy pozostaną aktywne, to poziom wody będzie spadał nie tylko w rowie, ale również na posesjach mieszkańców. 17 lutego spotkaliśmy się na delegacji z przedstawicielami Wód Polskich w celu podjęcia działań ukierunkowanych na rozwiązanie problemu podtopień na ulicy Wiejskiej – dodaje. – Jesteśmy już zaznajomieni z tematem podtopień obecnych na terenach ulicy Wiejskiej w Terespolu i po otrzymaniu sygnałów wysłaliśmy na miejsce grupę wsparcia, która rozpocznie działania mające na celu odpompowanie nadmiernej ilości wody z terenów posesji mieszkańców – informuje z kolei rzecznik prasowy Wód Polskich w Lublinie Jarosław Kowalczyk.
Napisz komentarz
Komentarze