Wydarzenie odbyło się 27 marca w ramach obchodów Dnia Autorów Europejskich.
Włodzimierz Sokołowski to autor serii szpiegowskich
Jak wyjaśnia nauczycielka wisznickiego liceum, Hanna Bruczuk, pisarz wyspecjalizowany jest w powieściach sensacyjno-szpiegowskich.
To były oficer wywiadu w stopniu pułkownika. Swoje bogate doświadczenia życiowe przekuwa obecnie na sensacyjne fabuły, które cieszą się niezwykłą popularnością wśród fanów gatunku. Jest autorem serii szpiegowskich, takich kryminalnych hitów jak: „Nielegalni”, „Niewierni”, „Nieśmiertelni i Niepokorni”. Dzięki tym utworom zyskał rzeszę czytelników. Po tym, gdy tetralogia stała się bestsellerem, CANAL+ wyprodukował serial na podstawie pierwszej i drugiej części. Jest także autorem innych bestsellerowych powieści m.in.: „Zamęt”, „Odwet”, „Nabór”, a także "Christine. Powieść o Krystynie Skarbek".
Dzień Autorów Europejskich w Wisznicach
Spotkanie z Vincentem Severskim, poczytnym pisarzem, zostało zorganizowane w ramach Dnia Autorów Europejskich, nowej inicjatywy Komisji Europejskiej, której celem jest propagowanie czytelnictwa, zwłaszcza wśród młodego pokolenia oraz pokazanie, że obcowanie z literaturą, poznawanie jej może stać się jednym ze sposobów na odkrywanie bogactwa kulturowego Europy. Święto Autorów Europejskich obchodzone jest w tym roku po raz pierwszy zarówno w Polsce, jaki i innych krajach członkowskich Unii Europejskiej.
Ten dzień w wisznickiej szkole obfitował w różne formy działań służących propagowaniu literatury wśród młodzieży. Uczestnicy wydarzenia mogli nie tylko wysłuchać wystąpienia pisarza, ale również swobodnie z nim porozmawiać. W trakcie spotkania również czytano fragmenty jego utworów.
- Powiatowy Przegląd Tradycji Wielkanocnych w Sosnówce za nami. Mamy listę zwycięzców
- Na nich zawsze można liczyć! Zebrali żywność dla potrzebujących
- Przewodnik po Międzyrzecu Podlaskim w aplikacji Tripplay
- 200 lat pani Józefo! Urodziny najstarszej mieszkanki pow. łosickiego
- Masz w domu monidło? Może trafić na wystawę fotografii
- Spomlek zanotował rekordowy przychód. W tym roku na rynku krach
– Spotkaniu przyświecały słowa autora: "Jako pisarz chcę być nieśmiertelny". Podczas rozmowy pisarza z uczestnikami wydarzenia padło wiele pytań dotyczących przeczytanych powieści, wykreowanych przez literata światów, wątków, wydarzeń i bohaterów. Młodzież pytała m.in. o to, jak to się stało, że z tak aktywnego i niebezpiecznego życia zrodziła się potrzeba spokojnej pracy literackiej? Co stanowiło największą trudność, a co dawało poczucie największej satysfakcji w czasie tworzenia pierwszej książki szpiegowskiej? Czy któryś z wykreowanych bohaterów jest lub mógłby być alter ego pisarza? Czy wiele kobiet pracuje w wywiadzie? Jak pisarzowi się pracowało z kobietami? Jak wiele trzeba poświęcić z życia prywatnego, aby być dobrym oficerem wywiadu? Co jest największym zagrożeniem w czasach w których żyjemy? Czy człowiekowi bardziej zagraża niszczone z dnia na dzień środowisko naturalne czy groźba użycia broni nuklearnej, biologicznej, a może najgroźniejsze są zapędy autokratów, którym obce są pojęcia humanizmu i humanitaryzmu? – wylicza Hanna Bruczuk. – Pisarz ze swadą i w niezwykle zajmujący sposób opowiadał o swojej pracy literackiej, nawiązywał do byłej działalności wywiadowczej oraz bardzo cierpliwie i wyczerpująco odpowiadał na pytania licznie zgromadzonych na spotkaniu – wspomina nauczycielka.
Działalność wywiadowcza J.I. Kraszewskiego
Drugą część wydarzenia w liceum w Wisznicach poświęcono na wspólne głośne czytanie fragmentów klasyki europejskiej w trzech językach: polskim, angielskim i niemieckim. Jako pierwszy zaprezentowano fragment powieści Severskiego pt. "Christine. Powieść o Krystynie Skarbek". To utwór poświęcony historycznej postaci, polskiej agentce pracującej w brytyjskim wywiadzie w czasie II wojny światowej. Ponadto młodzież czytała w oryginale fragmenty takich utworów jak: Hamlet, Makbet, wiersze Johanna Wolfganga Goethego i Rainera M. Rilkego.
W spotkaniu wziął udział dyrektor Muzeum Józefa Ignacego Kraszewskiego w Romanowie, Krzysztof Bruczuk, który przybliżył młodzieży postać XIX –wiecznego pisarza, a także podzielił się ciekawostkami z jego życia. W swoim wystąpieniu nawiązał m.in. do działalności wywiadowczej Kraszewskiego na rzecz rządu francuskiego oraz przeczytał fragment powieści pt. „Szpieg”.
Napisz komentarz
Komentarze