Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
poniedziałek, 21 kwietnia 2025 22:45
Reklama
Reklama

Były oficer wywiadu był w jednej ze szkół powiatu bialskiego [ZDJĘCIA]

To były oficer wywiadu w stopniu pułkownika. Swoje bogate doświadczenia życiowe przekuwa obecnie na sensacyjne fabuły, które cieszą się niezwykłą popularnością wśród fanów gatunku. W Liceum Ogólnokształcącym w Wisznicach odbyło się spotkanie autorskie z pisarzem Włodzimierzem Sokołowskim, znanym pod pseudonimem Vincent V. Severski.
  • Źródło: LO Wisznice
Były oficer wywiadu był w jednej ze szkół powiatu bialskiego [ZDJĘCIA]
W Liceum Ogólnokształcącym w Wisznicach odbyło się spotkanie autorskie z pisarzem Włodzimierzem Sokołowskim, znanym pod pseudonimem Vincent V. Severski

Autor: LO Wisznice

Wydarzenie odbyło się 27 marca w ramach obchodów Dnia Autorów Europejskich.

Reklama
Włodzimierz Sokołowski to autor serii szpiegowskich

Jak wyjaśnia nauczycielka wisznickiego liceum, Hanna Bruczuk, pisarz wyspecjalizowany jest w powieściach sensacyjno-szpiegowskich. 

Włodzimierz Sokołowski jest autorem serii szpiegowskich.Fot. LO Wisznice

To były oficer wywiadu w stopniu pułkownika. Swoje bogate doświadczenia życiowe przekuwa obecnie na sensacyjne fabuły, które cieszą się niezwykłą popularnością wśród fanów gatunku. Jest autorem serii szpiegowskich, takich kryminalnych hitów jak: „Nielegalni”, „Niewierni”, „Nieśmiertelni i Niepokorni”. Dzięki tym utworom zyskał rzeszę czytelników. Po tym, gdy tetralogia stała się bestsellerem, CANAL+ wyprodukował serial na podstawie pierwszej i drugiej części. Jest także autorem innych bestsellerowych powieści m.in.: „Zamęt”, „Odwet”, „Nabór”, a także "Christine. Powieść o Krystynie Skarbek".

Dzień Autorów Europejskich w Wisznicach
 

Spotkanie z Vincentem Severskim, poczytnym pisarzem, zostało zorganizowane w ramach Dnia Autorów Europejskich, nowej inicjatywy Komisji Europejskiej, której celem jest propagowanie czytelnictwa, zwłaszcza wśród młodego pokolenia oraz pokazanie, że obcowanie z literaturą, poznawanie jej może stać się jednym ze sposobów na odkrywanie bogactwa kulturowego Europy. Święto Autorów Europejskich obchodzone jest w tym roku po raz pierwszy zarówno w Polsce, jaki i innych  krajach członkowskich Unii Europejskiej. 

Spotkanie z Vincentem Severskim przyciągnęło tłumy młodych ludzi. Fot. LO Wisznice


Ten dzień w wisznickiej szkole obfitował w różne formy działań służących propagowaniu literatury wśród młodzieży. Uczestnicy wydarzenia  mogli nie tylko wysłuchać wystąpienia pisarza, ale również swobodnie z nim porozmawiać. W trakcie spotkania również czytano fragmenty jego utworów.
 

– Spotkaniu przyświecały słowa autora: "Jako pisarz chcę być nieśmiertelny". Podczas rozmowy pisarza z uczestnikami wydarzenia padło wiele pytań dotyczących przeczytanych powieści, wykreowanych przez literata światów, wątków, wydarzeń i bohaterów. Młodzież pytała m.in. o to, jak to się stało, że z tak aktywnego i niebezpiecznego życia zrodziła się potrzeba spokojnej pracy literackiej? Co stanowiło największą trudność, a co dawało poczucie największej satysfakcji w czasie tworzenia pierwszej książki szpiegowskiej? Czy któryś z wykreowanych bohaterów jest lub mógłby być alter ego pisarza? Czy wiele kobiet pracuje w wywiadzie? Jak pisarzowi się pracowało z kobietami? Jak wiele trzeba poświęcić z życia prywatnego, aby być dobrym oficerem wywiadu? Co jest największym zagrożeniem w czasach w których żyjemy? Czy człowiekowi bardziej zagraża niszczone z dnia na dzień środowisko naturalne czy groźba użycia broni nuklearnej,  biologicznej, a może najgroźniejsze są zapędy autokratów, którym obce są pojęcia humanizmu i humanitaryzmu? – wylicza Hanna Bruczuk. – Pisarz ze swadą  i w niezwykle zajmujący sposób opowiadał o swojej pracy literackiej, nawiązywał do byłej działalności wywiadowczej oraz bardzo cierpliwie i wyczerpująco odpowiadał na pytania licznie zgromadzonych na spotkaniu – wspomina nauczycielka.
     

Działalność wywiadowcza J.I. Kraszewskiego

Drugą część wydarzenia w liceum w Wisznicach poświęcono na wspólne głośne czytanie fragmentów klasyki europejskiej w trzech językach: polskim, angielskim i niemieckim. Jako pierwszy zaprezentowano fragment powieści Severskiego pt. "Christine. Powieść o Krystynie Skarbek". To utwór poświęcony historycznej postaci, polskiej agentce pracującej w brytyjskim wywiadzie w czasie II wojny światowej. Ponadto młodzież czytała w oryginale fragmenty takich utworów jak: Hamlet, Makbet, wiersze Johanna Wolfganga Goethego i Rainera M. Rilkego.

Dyrektor romanowskiego muzeum opowiedział o działalności wywiadowczej J.I. Kraszewskiego. Fot. LO Wisznice


 W spotkaniu wziął udział dyrektor Muzeum Józefa Ignacego Kraszewskiego w Romanowie, Krzysztof Bruczuk, który przybliżył młodzieży postać XIX –wiecznego pisarza, a także podzielił się ciekawostkami z jego życia. W swoim wystąpieniu nawiązał m.in. do działalności wywiadowczej Kraszewskiego na rzecz rządu francuskiego oraz przeczytał fragment powieści pt. „Szpieg”.
 
 

Reklama


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: KonklaweTreść komentarza: Wspaniały człowiek . Teraz może na Konklawe wybiorą na następcę Jarosława Kaczyńskiego . Jakby go wybrali to mógłby nadać sobie imię Lech Jarosław Smoleńszczyk I .Data dodania komentarza: 21.04.2025, 11:29Źródło komentarza: [PILNE] Świat w żałobie. Papież Franciszek nie żyjeAutor komentarza: NataliaTreść komentarza: Dawidy położone na Lubelszczyźnie w dopełniaczu przyjmują postać Dawidów, pozostałe trzy mają w dopełniaczu formę Dawid. PozdrawiamData dodania komentarza: 20.04.2025, 12:43Źródło komentarza: Teatr podwórkowy wystawił Misterium Męki Pańskiej [ZDJĘCIA, FILM]Autor komentarza: Christus InvictusTreść komentarza: Wczoraj, sobotnim wieczorem spacerując po naszym mieście ujrzałem dwie Polski. Pierwsza, na placu Wolności, rozedrgana weekendowymi emocjami, i druga na placu przed kościołem św. Anny, wyciszona i skupiona. Co ciekawe, gdy wczesnym rankiem dnia następnego ponownie przechodziłem przez plac Wolności, ta pierwsza Polska gdzieś zniknęła... Gdy jednak doszedłem do św. Anny odetchnąłem z ulgą, bo ta druga była na swoim miejscu...Data dodania komentarza: 20.04.2025, 08:08Źródło komentarza: Od Popielca do Zielonych Świątek. Magia wielkanocnych obrzędówAutor komentarza: chyży rójTreść komentarza: A co trzeba mieć w głowie aby popierać nielegalną migrację?Data dodania komentarza: 19.04.2025, 22:52Źródło komentarza: Kim był topielec z Bugu?Autor komentarza: zniesmaczonyTreść komentarza: Co trzeba mieć w głowie (lub nie mieć) by napisać "GRUNT ŻE SIĘ UTOPIŁ" Publikacji to też dotyczy. Pomijając religijne podejście to jest nawet nieetyczneData dodania komentarza: 19.04.2025, 05:03Źródło komentarza: Kim był topielec z Bugu?
Reklama
Reklama