Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
niedziela, 24 listopada 2024 00:11
Reklama dotacje rpo
Reklama

Kto może się starać o dodatek mieszkaniowy?

Na dodatek mieszkaniowy mogą liczyć ci, którzy mają kłopoty z utrzymaniem domu czy mieszkania, np. z opłacaniem czynszu. Komu w tym roku przysługuje i jakie warunki trzeba spełniać, żeby dostać pieniądze? Na te pytania odpowiada agent Północ Nieruchomości w Białej Podlaskiej, Wojciech Gałecki.
Dodatek mieszkaniowy
– Wniosek o przyznanie dodatku mieszkaniowego należy złożyć we właściwym urzędzie gminy lub miasta – mówi Wojciech Gałecki.

Autor: Tomasz Łukaszuk

Źródło: Słowo Podlasia

– Żeby ubiegać się o dodatek mieszkaniowy, trzeba spełnić kilka warunków. Przede wszystkim trzeba być właścicielem mieszkania lub je legalnie wynajmować. O dodatek mieszkaniowy może się więc ubiegać się każdy,  niezależnie od tego, czy mieszka w mieszkaniu komunalnym, spółdzielczym, własnościowym, czy w domu prywatnym. Poza tym należy mieć niskie dochody, ale o tym opowiem za chwilę. Mieszkanie takiej osoby nie może być też za duże – zaznacza Wojciech Gałecki.

 O wsparcie mogą ubiegać się nawet osoby już czynszowo zadłużone. O świadczenie występuje się raz na pół roku. Co ważne, można je otrzymać wiele razy.

Dochód

Agent wyjaśnia, że dochód osób, które ubiegają się o dodatek mieszkaniowy, w tym roku nie może być wyższy niż 2538,46 zł brutto miesięcznie w gospodarstwie jednoosobowym oraz 1903,85 zł brutto w gospodarstwie wieloosobowym.

 – Warto jednak sprawdzić, czy w gminie, do której należymy, obowiązują dokładnie te progi dochodowe. Bo rada gminy lub miasta może je zmienić. Wtedy więcej osób skorzysta z tej formy pomocy  – podkreśla.

Metraż

O dodatek może ubiegać się osoba zajmująca mieszkanie, w którym maksymalna powierzchnia nie przekracza kolejno: 35 mkw. dla 1 osoby, 40 mkw. dla 2 osób, 45 mkw. dla 3 osób, 55 mkw. dla 4 osób, 65 mkw. dla 5 osób oraz 70 mkw. dla 6 osób. 

– Jeśli w lokalu mieszka więcej osób, to limit rośnie o 5 mkw. na każdą z nich. Dodatkowe 15 mkw. przysługuje osobie z niepełnosprawnością, jeśli wymaga wózka inwalidzkiego lub której niepełnosprawność wymaga oddzielnego pokoju – precyzuje Wojciech Gałecki. 

Powiększenie jest niezależnie od liczby członków gospodarstwa domowego. O wymogu zamieszkiwania w oddzielnym pokoju orzekają powiatowe zespoły do spraw orzekania o niepełnosprawności.

Kwota 

Ustala się ją jako różnicę pomiędzy wydatkami mieszkaniowymi, takimi jak: czynsz, ogrzewanie, woda, ścieki, nieczystości a kwotą wydatków, które ponosi osoba ubiegająca się o dodatek. W efekcie, można dostać dodatek w wysokości: 15 proc. dochodów w gospodarstwie jednoosobowym, 12 proc. dochodów w gospodarstwie liczącym od 2 do 4 osób lub 10 proc. dochodów w gospodarstwie 5-osobowym i większym. Średnia wysokość dodatku to zwykle dwieście kilkadziesiąt złotych.

Wniosek 

Świadczenie funkcjonuje na podstawie ustawy o dodatkach mieszkaniowych. Jest zwolnione z opodatkowania. 

– Wniosek o przyznanie dodatku mieszkaniowego należy złożyć we właściwym urzędzie gminy lub miasta – mówi agent. 

Trzeba mieć ze sobą wyliczony dochód gospodarstwa domowego z ostatnich 3 miesięcy i dokumenty potwierdzające wysokość wydatków na mieszkanie. Dodatek mieszkaniowy przyznawany jest w drodze decyzji administracyjnej przez prezydenta miasta, burmistrza lub wójta. Od decyzji można się odwoływać do samorządowego kolegium odwoławczego. Przyznany dodatek mieszkaniowy wypłacany jest zarządcy budynku lub osobie uprawnionej do pobierania należności za zajmowany lokal mieszkalny, za wyjątkiem ryczałtu za brak instalacji centralnego ogrzewania, ciepłej wody lub gazu przewodowego, który jest wypłacany bezpośrednio do rąk osoby wnioskującej.

 


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Reklama
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: Dajcie SpokójTreść komentarza: Taaa specjalny zespół od naganiania spragnionych wolności ludzi do głosowania na prezydenta konkretnej partii "bo inaczej nie zorganizujemy czytania ustawy, bo nam się wydaje że obecny prezydent odrzuci" Śmiech na sali.Data dodania komentarza: 21.11.2024, 18:02Źródło komentarza: Bliżej legalizacji marihuany w Polsce? Zajmą się tym Petru i JachiraAutor komentarza: c ytTreść komentarza: A krowy? Szczepić krowy, są większe od psa i kota. To o wiele więcej obywatela, na statystyczny przypadek zakaźny. Przyznajcie się, nie zrzucaliście kostek, na Stado?Data dodania komentarza: 21.11.2024, 16:57Źródło komentarza: Wścieklizna w natarciu. Wykryto ją u domowego psa i krowyAutor komentarza: ccytTreść komentarza: Za 30mln, to da się rzekę kupić ... do jakiegoś morza, niekoniecznie Bałtyku, bo tam, to już wiecieData dodania komentarza: 21.11.2024, 16:54Źródło komentarza: Radni miejscy zdecydują czy przyjmą gminne ściekiAutor komentarza: chyży rójTreść komentarza: niech najpierw szczepią psy i koty będąnce w niewoli w miescie,Dodatkowo właściciele nie sprzątają po swoich niewolnikach,Postawić strażnika miejskiego i niech wali mandaty,od tego jest.Data dodania komentarza: 21.11.2024, 10:57Źródło komentarza: Wścieklizna w natarciu. Wykryto ją u domowego psa i krowyAutor komentarza: chyży rójTreść komentarza: a to dlatego,bo trzeba używać i rozumu a im zabrakloData dodania komentarza: 21.11.2024, 10:48Źródło komentarza: Kierowała po alkoholu. Uderzyła w busa
Reklama
Reklama